Przejdź do głównej treści

Stosunek przerywany a ciąża – jaka jest skuteczność tej metody?

14. 5. 2025 · 5 minut czytania
zdrowie seksualne

Choć wciąż pary traktują stosunek przerywany jako metodę zapobiegania ciąży, coraz więcej osób wie, że ten sposób nie jest skuteczny! Sprawdź!
 

Barbara Bukowska
Barbara Bukowska
Stosunek przerywany a ciąża – jaka jest skuteczność tej metody?

Stosunek przerywany w dalszym ciągu jest stosowany jako metoda antykoncepcji. Co więcej, młodzi ludzie wybierają ten sposób zabezpieczenia przed ciążą częściej niż środki barierowe, takie jak prezerwatywa. Czy stosunek przerywany jest metodą antykoncepcji? Opinia lekarzy jest jasna − stosunek przerywany absolutnie nie jest sposobem zapobiegania niechcianej ciąży, co więcej niesie on ze sobą ryzyko zupełnie innego rodzaju, czyli zakażenie chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Co to jest stosunek przerywany?

Jak wygląda stosunek przerywany? Polega na tym, żeby uniknąć wprowadzenia plemników do pochwy kobiety, a zatem zapobiec też potencjalnemu zapłodnieniu. W stosunku przerywanym mężczyzna powinien wysunąć penis z pochwy przed wytryskiem, aby nasienie nie dostało się do dróg rodnych kobiety.

stosunek przerywany

Sprawdź popularne kategorie

Stosunek przerywany a ciąża

Niestety, według indeksu Pearla skuteczność stosunku przerywanego waha się w granicach 10−35/100. Co oznaczają te liczby? Skuteczność danej metody antykoncepcyjnej oceniona na 10−35/100 oznacza, że aż 10−35 na 100 kobiet, które decydują się ten rodzaj zabezpieczenia zachodzi w ciążę. To sugeruje, że stosunek przerywany ma niską skuteczność jako metoda zabezpieczenia przed zapłodnieniem.

Niska skuteczność stosunku przerywanego jako metody antykoncepcji wynika z fizjologii zarówno mężczyzny, jak i kobiety.

Ważne!
Aż u 30% mężczyzn podczas podniecenia seksualnego z cewki moczowej wydobywa się przejrzysta wydzielina zwana preejakulatem, w której mogą znajdować się plemniki. Ilość męskich komórek rozrodczych w preejakulacie nie jest tak duża jak w samym ejakulacie, jednak ryzyko zajścia w ciążę istnieje już na tym etapie.

Drugi aspekt stanowi fizjologia kobiety, czyli zależność potencjału rozrodczego od fazy cyklu, w którym akurat znajduje się kobieta. Cykl miesiączkowy trwa przeciętnie 28 dni, a owulacja, czyli uwolnienie dojrzałej, gotowej do zapłodnienia komórki jajowej z pęcherzyka Graffa, zachodzi około 14 dnia cyklu. Okres płodny nie trwa jednak tylko przez ten 1 dzień!

Zarówno komórka jajowa jak i plemniki mają swoją żywotność, czyli zdolność do przeżycia w sprzyjających warunkach dróg rodnych kobiety. Komórka jajowa, jeśli nie dojdzie do zapłodnienia obumiera po kilkudziesięciu godzinach. Męskie komórki rozrodcze są dużo bardziej wytrzymałe, żyją w drogach rodnych nawet tydzień!

Wnioski nasuwają się same – dni płodne kobiety trwają od tygodnia przed owulacją, do 2−3 dni po niej. Biorąc pod uwagę, że owulacja również może podlegać pewnym przesunięciom, niezwykle trudno jest określić dokładny zakres dni płodnych kobiety. Z tego powodu, ciąża po stosunku przerywanym jest całkiem prawdopodobnym scenariuszem.

Sprawdź też, co musisz wiedzieć o prezerwatywach.

stosunek przerywany

Czy stosunek przerywany jest bezpieczny?

Czy stosunek przerywany jest bezpieczny? Tu opinie lekarzy również są jednoznaczne − nie jest to bezpieczna forma zbliżenia. Stosunek przerywany nie jest skutecznym sposobem ochrony przed niechcianą ciążą, ale co gorsza – stwarza ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową. Dlatego zdecydowanie nie powinien być wybierany przez osoby niemające stałych partnerów seksualnych.

Stosunek przerywany a HIV

Stosunek przerywany niesie za sobą duże ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak wirus ludzkiego niedoboru odporności (HIV), wirus zapalenia wątroby typu B czy C, wirus HPV czy szereg innych infekcji, jak rzeżączka czy kiła.

Sprawdź też, jakie metody antykoncepcyjne są najskuteczniejsze.

Stosunek przerywany a zdrowie mężczyzny

Czy stosunek przerywany jest szkodliwy dla zdrowia? Choć nie powoduje bezpośrednich uszkodzeń mechanicznych, może wiązać się z pewnymi konsekwencjami. U niektórych mężczyzn skutkiem przewlekłego stosowania stosunku przerywanego jako metody antykoncepcji są zaburzenia erekcji i wytrysku – do ejakulacji dochodzi przedwcześnie, lub przeciwnie, mogą wystąpić problemy z jej osiągnięciem. Brak natomiast przekonujących danych naukowych potwierdzających zależność między stosunkiem przerywanym a impotencją. Pojawiają się natomiast doniesienia, że nagłe przerwanie stosunku w wyniku niepełnego opróżnienia prostaty zwiększa ryzyko zapalenia tego gruczołu. 


Sprawdź tabletki na potencję i erekcję

Stosunek przerywany a psychika mężczyzny

Z punktu widzenia seksuologów i ginekologów, nie jest to też dobra metoda antykoncepcji dla stałych partnerów seksualnych, bo stosunek przerywany ma bardzo negatywny wpływ na życie seksualne. Może przyczyniać się do:

  • Stresu związanego z ciągłą koniecznością kontroli wytrysku,
  • Brakiem satysfakcji z życia seksualnego,
  • Zakłóceniem relacji między partnerami,
  • Lęku związanego z nieplanowaną ciążą.

Reasumując, jakie mogą być skutki stosowania jako antykoncepcji stosunku przerywanego? Nerwica, związana zarówno z brakiem pełnej satysfakcji seksualnej, lękiem przed ciążą, jak i pogorszeniem relacji w związku.

Przeczytaj też: antykoncepcja bez hormonów.

Stosunek przerywany w dni niepłodne a płodne

Rozbieżność we wskaźnikach Pearla wynika z faktu, że metoda ma różną skuteczność w zależności od fazy cyklu kobiety. 

  • Stosunek przerywany w dniu owulacji to duże ryzyko ciąży – w tym momencie niewielka ilość plemników zawarta w preejakulacie może być wystarczająca do zapłodnienia. 
  • Najlepszą metodą uniknięcia poczęcia dziecka ze stosunku przerywanego jest wybór innych, skuteczniejszych metod antykoncepcji. Niektórzy praktykują stosunek przerywany z prezerwatywą, niemniej stosując metodę barierową, nie ma potrzeby wyprowadzania penisa z pochwy przed wytryskiem.
  • Stosunek przerywany poza owulacją to mniejsze ryzyko ciąży, ale problematyczne może być wyznaczenie dni niepłodnych. Wiele czynników zakłóca naturalny przebieg cyklu. Warto poza tym pamiętać, że zarówno komórka jajowa, jak i plemniki, mogą przeżyć nawet do kilku dni w drogach rodnych kobiety. 

Spirala a stosunek przerywany

Spirala wewnątrzmaciczna jest jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Korzystając z niej, nie ma sensu praktykować stosunku przerywanego. Spirala stanowi skuteczne zabezpieczenie przed ciążą (choć nie przed chorobami przenoszonymi drogą płciową). 

stosunek przerywany

Stosunek przerywany a menopauza

W okresie perimenopauzy ciąża wciąż jest możliwa, stosunek przerywany nie jest więc wystarczającą metodą antykoncepcji. Z kolei po całkowitym ustaniu miesiączkowania nie ma potrzeby stosowania zabezpieczenia przed ciążą. Należy jednak pamiętać, że w tym okresie kobiety są szczególnie narażone na infekcje intymne – korzystanie z prezerwatyw może zmniejszyć ich ryzyko.

Stosunek przerywany – wady

Podsumowując, stosunek przerywany jako metoda antykoncepcji, ma szereg wad:

  • Niską skuteczność zapobiegania ciąży,
  • Brak ochrony przed zakażeniami przenoszonymi drogą płciową,
  • Negatywny wpływ na zdrowie fizyczne mężczyzn (problemy z wytryskiem, ryzyko zapalenia prostaty),
  • Konsekwencje dla zdrowia psychicznego (brak satysfakcji seksualnej, lęk przed nieplanowaną ciążą, pogorszenie relacji między partnerami). 

Stosunek przerywany – podsumowanie

Jeśli wahasz się, jaką metodę antykoncepcji wybrać, poproś o poradę ginekologa lub swojego lekarza rodzinnego. Z fachową medyczną pomocą można dobrać idealną dla potrzeb danej pary metodę antykoncepcji, która pozwoli uprawiać bezpieczny seks.

Źródła:

  1. Björkman M, Persson A., What's in a Gland? Sexuality, Reproduction and the Prostate in Early Twentieth-Century Medicine, Gender & History 2020, https://doi.org/10.1111/1468-0424.12504
  2. Doherty IA, Stuart GS. Coitus interruptus is not contraception. Sex Transm Dis. 2011 Apr;38(4):356. doi: 10.1097/OLQ.0b013e3181bc0628. PMID: 19801963.
  3. Ciftçioğlu S, Erci B. Coitus interruptus as a contraceptive method: Turkish women's perceptions and experiences. J Adv Nurs. 2009 Aug;65(8):1686-94. doi: 10.1111/j.1365-2648.2009.05024.x. Epub 2009 Jun 1. PMID: 19493140. 

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Barbara Bukowska
Barbara Bukowska
Jestem farmaceutką i biofizykiem. Pracowałam w aptece, na uczelni i w firmie farmaceutycznej – znam świat medycyny z wielu różnych stron. Dzielę się swoją wiedzą, pisząc branżowe teksty dla pacjentów i ekspertów. Interesują mnie szczególnie tematy związane ze zdrowiem rodziny oraz nowoczesną farmakoterapią. Uwielbiam literaturę medyczną (kryminały, reportaże, pozycje popularnonaukowe).
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Barbara Bukowska
Barbara Bukowska
Jestem farmaceutką i biofizykiem. Pracowałam w aptece, na uczelni i w firmie farmaceutycznej – znam świat medycyny z wielu różnych stron. Dzielę się swoją wiedzą, pisząc branżowe teksty dla pacjentów...
Przeczytaj więcej od tego autora

Uwaga