Nieprzyjemny zapach z pochwy – co oznacza i jak go zniwelować?

3. 8. 2022 · Ewelina Zygmunt · 8 minut czytania

Zapach z pochwy zmienia się w zależności od dnia cyklu miesiączkowego czy składu flory bakteryjnej tej okolicy. Prawidłowo nie powinien być brzydki, a jeśli już taki jest - może wynikać z wielu przyczyn, najczęściej zwiastując jeden z objawów infekcji intymnej. Dowiedz się, co oznacza nieprzyjemny zapach z pochwy i w jaki sposób możesz go zniwelować!

Co oznacza i skąd się bierze nieprzyjemny zapach z pochwy?

Na początku musisz widzieć, że pochwa nie jest środowiskiem jałowym. Dolny odcinek żeńskich narządów płciowych jest naturalnie skolonizowany przez liczne mikroorganizmy. Fizjologicznie przeważają tam pałeczki kwasu mlekowego (Lactobacillus), które zakwaszają wydzielinę pochwową, produkują kwas mlekowy, tym samym chroniąc tę okolicę przed zakażeniem drobnoustrojami chorobotwórczymi. Z tego względu pochwa ma swój naturalny zapach, który nie powinien być nieprzyjemny.

Brzydki zapach z pochwy może wynikać z różnych przyczyn, a najczęstszą z nich są infekcje pochwy. Do czynników sprzyjających ich rozwojowi należą:

  • Niewłaściwe dbanie o higienę intymną,
  • Noszenie nieprzewiewnej bielizny,
  • Zakładanie wkładek higienicznych i podpasek poza miesiączką,
  • Niewłaściwa dieta bogata w cukry proste, a uboga w witaminy i minerały,
  • Antybiotykoterapia oraz sterydoterapia,
  • Cukrzyca,
  • Ciąża,
  • Atrofia pochwy,
  • Nietrzymanie moczu.

Charakter zapachu z pochwy pomaga w ustaleniu przyczyny dolegliwości. Warto również zwrócić uwagę na obecność dodatkowych objawów: świądu, obfitych upławów, pieczenia oraz bólu podczas oddawania moczu i stosunków płciowych, gdyż świadczą one o infekcji intymnej. Rybi zapach z pochwy, szczególnie nasilający się po współżyciu z towarzyszącymi obfitymi, szaro-zielonymi upławami wskazuje na waginozę bakteryjną. Nieprzyjemny zapach towarzyszy również rzęsistkowicy pochwowej, z kolei upławy w kandydozie są bezwonne.

Wiele kobiet skarży się również na obecność nieprzyjemnego zapachu z pochwy po miesiączce i/lub stosunku płciowym. Ten pierwszy może być spowodowany przez pozostawiony tampon. Z kolei brzydka woń wydobywająca się z pochwy po penetracji nierzadko wynika ze składu i zapachu nasienia partnera, chociaż może być także objawem waginozy bakteryjnej – szczególnie, jeśli ma charakterystyczny rybi zapach.

Nieprzyjemny zapach z pochwy co oznacza

Jak poprawić zapach z pochwy?

Nieprzyjemny zapach z pochwy potrafi poważnie uprzykrzyć życie. Nierzadko stanowi źródło skrępowania i utraty pewności siebie nie tylko w czasie zbliżeń z partnerem, ale również w zwyczajnych, codziennych kontaktach z innymi ludźmi. Kobiety skarżące się na brzydki zapach z pochwy nierzadko obawiają się, że ta nieprzyjemna woń jest od nich wyczuwalna. Wiele z nich szuka sposobu na jej poprawę. 

Oto kilka rad, które mogą Ci pomóc w walce z nieprzyjemnym zapachem z pochwy

  1. Prawidłowe dbanie o higienę intymną to jedna z podstawowych kwestii, w której wiele kobiet wciąż popełnia błędy. Musisz wiedzieć, że nie tylko zbyt rzadkie podmywanie się, ale również przesadne dbanie o czystość stanowić przyczynę nieprzyjemnego zapachu z pochwy. Obecne zarówno polskie, jak i zagraniczne towarzystwa naukowe nie zalecają stosowania irygacji pochwy, ponieważ niszczy ona prawidłową florę bakteryjną tej okolicy.
  2. Do codziennej toalety okolicy sromu używaj wody z mydłem lub delikatnym żelem do higieny intymnej. Pod żadnym pozorem nie wprowadzaj ich do pochwy.Chusteczki do higieny intymnej sprawdzą się natomiast podczas wyjazdu, kiedy nie masz dostępu do łazienki i bieżącej wody.
  3. Zakładaj przewiewną bieliznę uszytą z naturalnych tkanin, np. bawełny. Unikaj noszenia stringów oraz majtek wykonanych ze sztucznego, nieoddychającego materiału.
  4. Podczas odpoczynku nocnego zrezygnuj z zakładania majtek. Możesz spać w luźnej i zwiewnej koszuli nocnej lub spodenkach.
  5. Ogranicz stosowanie wkładek higienicznych oraz podpasek tylko do czasu miesiączki.
  6. Zadbaj o prawidłową dietę – udowodniono, że zaburzenia gospodarki węglowodanowej związane z nadmiernym spożywaniem cukrów prostych sprzyjają nawracającym infekcjom intymnym, a niedobór witaminy D3 w trakcie ciąży stanowi czynnik ryzyka waginozy bakteryjnej.
  7. W trackie antybiotykoterapii oraz sterydoterapii przydatne może okazać się stosowanie probiotyków dopochwowych, zwłaszcza jeśli cierpisz na nawracające infekcje grzybicze pochwy.
  8. Zanikowe zapalenie pochwy związane z atrofią jej nabłonka jest często obserwowane u kobiet po menopauzie. Ulgę może przynieść maść estrogenowa stosowana miejscowo.
  9. Problem z nietrzymaniem moczu wymaga ukierunkowanej diagnostyki i leczenia. To częsta dolegliwość wśród kobiet, dlatego nie warto krępować się wizytą u ginekologa. Właściwe leczenie przyczyni się do znacznej poprawy komfortu życia.
Nieprzyjemny zapach z pochwy wizyta u lekarza

Nieprzyjemny zapach z pochwy – kiedy udać się do lekarza?

Nieprzyjemny zapach z pochwy wymaga wizyty u lekarza, jeżeli:

  • Utrzymuje się przez kilka dni i nie ustępuje,
  • Sprawia Ci dyskomfort,
  • Towarzyszą mu inne objawy (świąd, pieczenie, ból, upławy, pęknięcia błony śluzowej w okolicy intymnej).

W trakcie wizyty lekarz na podstawie zebranego wywiadu i przeprowadzonego badania ginekologicznego zaleci odpowiednie leczenie. Niezwykle pomocny w diagnostyce jest prosty i szybki test na infekcje intymne polegający na oznaczeniu pH pochwy. Prawidłowe pH pochwy mieści się w granicach między 3,6, a 4,5. Zaburzenie prawidłowej flory bakteryjnej tej okolicy przyczynia się do wzrostu tego wskaźnika w kierunku zasadowym. Odczyn pochwy przekraczający 4,5 jest obserwowany w waginozie bakteryjnej oraz rzęsistkowicy. Z kolei w infekcji grzybiczej nie ulega ono zmianie. 

Jeśli lekarz podejrzewa infekcję intymną, dodatkowo pobiera też wymaz z pochwy na badanie mikrobiologiczne. Dzięki temu może zalecić odpowiednie leki na zapalenie pochwy, które pomagają w walce z nieprzyjemnym zapachem i innymi objawami. Dodatkowo po zakończonej terapii warto zastosować probiotyk dopochwowy, który wesprze odnowę prawidłowej flory bakteryjnej tej okolicy, a tym samym ochroni przed nawrotem infekcji.

Nieprzyjemny zapach z pochwy domowe sposoby

Nieprzyjemny zapach z pochwy – domowe sposoby

Domowe sposoby na nieprzyjemny zapach z pochwy opierają się na prawidłowym dbaniu o higienę okolic intymnych, noszeniu przewiewnej, bawełnianej bielizny, zdrowej diecie oraz utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Stanowią one najlepszą profilaktykę infekcji intymnych. Stosowanie się do tych zasad może zapobiec pojawieniu się brzydkiego zapachu z pochwy. Jednak kiedy infekcja się pojawi, koniecznie udaj się do lekarza ginekologa. Samodzielne leczenie na własną rękę nierzadko przyczynia się do zaostrzenia dolegliwości. Z tego powodu warto skorzystać z pomocy profesjonalisty.

Podsumowanie

Nieprzyjemny zapach z pochwy najczęściej jest wynikiem infekcji intymnej. Dochodzi do niej na skutek zaburzenia składu prawidłowej flory bakteryjnej pochwy i namnażania się mikroorganizmów chorobotwórczych. Brzydko pachnąca woń z pochwy wymaga wizyty u ginekologa, zwłaszcza jeśli towarzyszą jej takie objawy jak świąd, pieczenie i ból okolicy intymnej.

Źródła:

  1. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia. Tom 2, Warszawa 2020
  2. Narojczyk-Świeściak, Posiew z pochwy – kiedy robić, jak interpretować, kiedy leczyć,https://podyplomie.pl/ginekologia/33248,posiew-z-pochwy-kiedy-robic-jak-interpretowac-kiedy-leczyc, [dostęp 01.08.2022 r.]
  3. Skrzypulec-Plinta, Nieprzyjemny zapach z okolic intymnych, https://www.mp.pl/pacjent/zapytajlekarza/lista/show.html?id=63554, [dostęp 01.08.2022 r.]
  4. A. Zielińska, Sporadyczne oraz nawrotowe infekcje sromu i pochwy – profilaktyka i leczenie,https://podyplomie.pl/ginekologia/29064,sporadyczne-oraz-nawrotowe-infekcje-sromu-i-pochwy-profilaktyka-i-leczenie, [dostęp 01.08.2022 r.]
    O autorze
    Ewelina Zygmunt
    Ewelina Zygmunt
    Jestem lekarzem w trakcie stażu podyplomowego, który odbywam w Wojskowym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie. Choć jeszcze nie podjęłam ostatecznej decyzji co do wyboru specjalizacji, to moje serduszko bije w stronę ginekologii i położnictwa, a także endokrynologii. W szczególności interesuje mnie wpływ zdrowej diety na gospodarkę hormonalną człowieka. W wolnych chwilach lubię gotować i testować nowości kosmetyczne. Uwielbiam podróże, dobre jedzonko oraz jogę.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Ewelina Zygmunt
    Ewelina Zygmunt
    Jestem lekarzem w trakcie stażu podyplomowego, który odbywam w Wojskowym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie. Choć jeszcze nie podjęłam ostatecznej decyzji co do wyboru specjalizacji, to moje serduszko bije...
    Przeczytaj więcej od tego autora