Suche dłonie u dziecka – zła pielęgnacja czy choroba?

10. 9. 2021 · Aleksandra Chojnowska · 9 minut czytania

Dziecięcy naskórek na dłoniach jest delikatniejszy niż u osoby dorosłej i bardziej narażony na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Po czym poznać, że skóra malucha wymaga odpowiedniej pielęgnacji? Sprawdź, co może być przyczyną problemu i jak właściwie zadbać o bardzo suche dłonie u dziecka, by przywrócić im nawilżenie i miękkość.

Suche dłonie u dziecka – po czym poznać, że skóra jest przesuszona?

Skóra dłoni Twojego dziecka zrobiła się szorstka, nieprzyjemna w dotyku, a dodatkowo na jej powierzchni zauważalne są odstające, przesuszone skórki – z pewnością ma to związek z nadmierną utratą wilgoci w naskórku. Bez odpowiedniej pielęgnacji stan skóry będzie się stopniowo pogarszał – mogą pojawić się suche, czerwone plamy, dyskomfort, a także nieprzyjemne uczucie swędzenia lub pieczenia.

W skrajnych przypadkach sucha skóra dłoni u dziecka może zacząć pękać, powodując bolesne i trudne do wyleczenia rany. Jeśli o nie nie zadbasz, przez uszkodzony naskórek przedostaną się bakterie, które wywołają infekcję i stan zapalny.

Nie warto bagatelizować nawet najmniejszego przesuszenia skóry. Gdy zauważysz, że dłonie Twojego dziecka są wysuszone i chropowate, użyj kosmetyku pielęgnacyjnego. Cenne składniki łagodzące podrażnienia i wzmacniające naturalną barierę ochronną naskórka znajdziesz w kremie ochronnym Skarb Matki. Dodatkowo zawiera on wyciąg z rumianku oraz d-pantenol, co sprawia, że jest w pełni bezpieczny dla maluchów, dlatego możesz stosować go już od pierwszych dni życia dziecka.

suche dłonie u dziecka

Sucha skóra dłoni u dziecka – choroba czy zła pielęgnacja?

Skąd biorą się suche dłonie u dziecka? Przyczyny przesuszenia warto szukać zarówno wśród czynników zewnętrznych, jak i tych pochodzących z wnętrza organizmu, takich jak atopowe zapalenie skóry czy alergia. Więcej o AZS pisałam w artykule:  Atopowe zapalenie skóry u niemowlaka. Co należy o nim wiedzieć?. Natomiast temat zmian skórnych związanych z alergią zgłębiła Karolina w tekście:  Alergia u dzieci. Jak rozpoznać małego alergika?.

Najczęściej jednak suche ręce u dzieci są efektem nadmiernego wyjałowienia skóry i naruszenia jej naturalnego płaszcza lipidowego. Szczególnie w czasie pandemii koronawirusa delikatny naskórek narażony jest na działanie płynów do dezynfekcji oraz częste mycie mydłem. Niedokładne wycieranie skóry także wpływa na nadmiar odparowywanej wody.

bardzo suche dłonie u dziecka

Do tego dochodzą jeszcze czynniki atmosferyczne, które przyczyniają się do osłabienia naturalnej bariery ochronnej naskórka i szybszej utraty wody z jego komórek. Dlatego należy zabezpieczać skórę niezależnie od warunków pogodowych. Aby nie narażać naskórka dziecka na wychłodzenie, wilgoć, upał czy działanie promieniowania UV, możesz zastosować krem na każdą pogodę Nivea Baby . W jego składzie nie ma konserwantów, za to znajdziesz tam wyciąg z nagietka, znany ze swoich właściwości ochronnych oraz łagodzący d-pantenol. 

Klimatyzacja również zaburza równowagę skórną – zwłaszcza w przypadku małych dzieci. Częste, nagłe zmiany temperatury mogą przyczyniać się do przesuszania skóry. Stosowanie odpowiedniej pielęgnacji – natłuszczanie i nawilżanie naskórka – zmniejsza ryzyko jego silnego odwodnienia i dolegliwości z nim związanych, dlatego warto o tym pamiętać.

 

    Jak pielęgnować suche ręce u dzieci?

    Bardzo suche dłonie u dziecka wymagają szybkiej i skutecznej pielęgnacji. Dzięki temu problem się nie nasili, a maluchowi nie będzie dokuczał dyskomfort. O skórę swojej pociechy możesz zadbać zarówno aptecznymi, jak i domowymi sposobami

    W pierwszym przypadku niezbędny okaże się pielęgnacyjny krem do rąk, twarzy i ciała. Polecany przez mamy krem pielęgnacyjny Oillan Babydzięki zawartości naturalnych emolientów nie tylko nawilża, ale również natłuszcza skórę, zapobiegając nadmiernemu odparowywaniu wody z jej komórek. Pozostałe składniki koją podrażnienia i wspomagają regenerację naskórka. Przy smarowaniu kilka razy dziennie różnicę zauważysz już po kilku dniach.

    suche rece u dzieci

    Wypróbuj także domowe sposoby pielęgnacji. O tym, jak zadbać o suchy naskórek u maluchów i starszaków, pisałam w artykule: Sucha skóra u dziecka – domowe sposoby doświadczonej mamy!Kąpiele w płatkach owsianych> czy masaże z użyciem naturalnych olejów roślinnych mogą zdziałać cuda! Niektóre drogocenne tłuszcze znajdziesz też w kosmetykach dla dzieci.

    Oliwa z oliwek oraz olejek ze słodkiego migdała znajdujące się w składzie kremu pielęgnujący do twarzy i ciała Sylveco wzmocnią naturalną barierę ochronną skóry, a tym samym, zabezpieczą ją przed przesuszaniem. Tymczasem witamina E oraz d-pantenol pomogą przywrócić jej miękkość i przyspieszą regenerację.

    Bardzo suche dłonie u dziecka – jak zachęcić malucha do pielęgnacji?

    Żeby pożegnać suche dłonie u dziecka, zwłaszcza starszego, potrzebna jest współpraca. Nie każdy kilkulatek ochoczo podda się zabiegom pielęgnacyjnym i będzie grzecznie czekał, aż mama wmasuje mu krem w dłonie. 

    Są jednak na to skuteczne metody! Wystarczy zachęcić malucha do dbania o skórę – najlepiej poprzez zabawę. 

    Na suchą skórę na dłoniach dziecka wypróbuj cudowne właściwości siemienia lnianego i świetną stymulację sensoryczną, którą zapewniają śliskie ziarna. Przygotuj dziecku zabawę tego typu, a jednocześnie zadbasz o naskórek na jego dłoniach.

    W tym przypadku możesz połączyć domowy sposób z aptecznym – do namoczonego siemienia dodaj trochę kosmetyku pielęgnacyjnego. Twoja pociecha na pewno będzie bardzo zainteresowana robieniem papki z kremu i siemienia. U mojej córki sprawdził się krem odżywczy do ciała Seboradin Bebe. Obecne w składzie masło shea, olej z pestek moreli i sok z aloesu dodatkowo zadbały o jej delikatną skórę.

    Innym pomysłem na doskonałą zabawę połączoną z nawilżaniem jest zdobienie rękawiczek. Potrzebujesz do tego kremu dla dzieci, foliowych rękawic (mogą być te klasyczne dla dorosłych), kleju szkolnego oraz pasków kolorowego papieru. Posmaruj suche dłonie dziecka grubą warstwą kosmetyku i załóż na nie rękawiczki. W tym czasie maluch może rozprowadzać po nich krem i przyklejać kolorowy papier. Zanim Twoja pociecha się znudzi, pielęgnacja zdąży zadziałać!

    suche dłonie u dziecka przyczyny

    Suche ręce u dzieci – kiedy warto udać się do lekarza?

    Jeśli skóra Twojego dziecka wciąż jest przesuszona, swędzi i pęka pomimo stosowania odpowiedniej troski, koniecznie wybierz się na wizytę do lekarza. Pediatra przeprowadzi wywiad medyczny, zleci wykonanie niezbędnych badań, a następnie pokieruje Was do poradni dermatologicznej lub alergologicznej. Specjalista na pewno doradzi, jak należy pielęgnować skórę i czego unikać, by dolegliwości się nie nasiliły.

    Zanim zaczniesz się martwić, wypróbuj domowe sposoby nawilżania i ochrony naskórka oraz specjalne kosmetyki dla dzieci. Większość z nich można stosować już od pierwszych dni życia malucha.

    Źródła:

    Czarnecka-Operacz M, Sucha skóra jako aktualny problem kliniczny, Post Dermatol Alergol, R. 2006, t. XXIII, nr 2, s. 49–56.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Aleksandra Chojnowska
      Aleksandra Chojnowska
      Z wykształcenia literaturoznawczyni, a prywatnie miłośniczka dobrej kawy, pięknych zapachów i naturalnego, zadbanego wyglądu – oto (prawie) cała ja. Od dawna interesuję się historią powstawania perfum zarówno tych wypuszczanych na rynek z logo wielkich marek, jak i małych perfumerii niszowych. Moją pasją są także kosmetyki naturalne i wpływ poszczególnych składników na skórę. Każdego dnia poszerzam swoją wiedzę związaną z analizą składu kosmetyków zwłaszcza dla skóry wrażliwej. Uwielbiam wszelkie nowości kosmetyczne i odkrywanie nowych zastosowań produktów znanych nam od lat, dlatego z zapałem śledzę blogi urodowe, modowe oraz lifestylowe. Dzięki temu mogę dzielić się z Wami zdobytą wiedzą i polecać tylko to, co naprawdę jest tego warte. Zawsze kieruję się zasadą, że w kwestii dbania o siebie nie ma tematów tabu.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Aleksandra Chojnowska
      Aleksandra Chojnowska
      Z wykształcenia literaturoznawczyni, a prywatnie miłośniczka dobrej kawy, pięknych zapachów i naturalnego, zadbanego wyglądu – oto (prawie) cała ja. Od dawna interesuję się historią powstawania perfum zarówno tych wypuszczanych na...
      Przeczytaj więcej od tego autora