Jak obliczyć termin porodu?

23. 2. 2022 · Aleksandra Chojnowska · 5 minut czytania
  • mama radzi

Jesteś w ciąży? Gratulacje! Dzień, w którym Twoje dziecko przyjdzie na świat, z pewnością będzie jednym z najpiękniejszych w życiu. Przed Tobą jeszcze długa droga do dnia porodu, jednak na pewno zastanawiasz się – kiedy to będzie? Sprawdź, jak obliczyć termin porodu i poznaj przybliżoną datę narodzin Twojego maluszka!

Termin porodu – sprawdź, kiedy zostaniesz mamą!

Wbrew pozorom, obliczanie terminu porodu wcale nie jest łatwe, jeśli nie ma się do tego odpowiednich narzędzi. Nie wystarczy, że dodasz 9 miesięcy do dnia, w którym zobaczyłaś 2 kreski na teście ciążowym. Choć może ciężko w to uwierzyć, część kobiet o ciąży dowiaduje się dopiero pod koniec I trymestru. Jak obliczyć termin porodu w takiej sytuacji?

jak obliczyć termin porodu

 

U człowieka cały okres ciąży to 280 dni, czyli ok. 9 miesięcy. Dzieli się on na 3 trymestry, z których pierwszy trwa do końca 13. tygodnia, drugi od początku 14. do końca 26., a trzeci aż do dnia porodu. Kiedy to nastąpi? W większości przypadków jest to wielka niespodzianka dla rodziców – tylko 5% noworodków przychodzi na świat w wyznaczonym przez lekarza lub kalkulator terminie.

Suplement diety, który przyczynia się do poprawy kondycji psychicznej.
Suplement diety z witaminami C, E, B6, B2, B1, A, D, B12 i minerałami.

 

Pamiętaj, że za ciążę donoszoną uznaje się poród, który nastąpił po zakończeniu 37. tygodnia. Jeśli więc Twój maluch przyjdzie na świat wcześniej, niż się spodziewałaś, wszystko jest w porządku. Może się również okazać, że dziecko urodzi się 14 dni po wyznaczonym terminie. W tym przypadku też uznawane jest to za zupełnie normalne zjawisko, choć w pewnym momencie lekarz może zdecydować o konieczności wywołania porodu.

jak wyznaczyć termin poroku

Jak wyznaczyć termin porodu? Wizyta u ginekologa     

O tym, kiedy spodziewać się porodu, na pewno poinformuje Cię ginekolog podczas pierwszej wizyty. Lekarz prowadzący ciążę przeprowadzi z Tobą wywiad medyczny i zapyta m.in. o to, kiedy wystąpiła ostatnia miesiączka. Następnie wykona badanie USG, by potwierdzić obecność zarodka w macicy. Jeśli sprzęt na to pozwoli, będziesz mogła posłuchać bicia serca Twojego dziecka.

Ginekolog dokona pomiaru wielkości pęcherzyka oraz odległości ciemieniowo-siedzeniowej płodu, tzw. CRL. To długość od szczytu głowy maleństwa do dolnej krawędzi pośladków. CRL mierzy się do 10. tygodnia ciąży. Po tym czasie pomiar ten nie jest już miarodajny i korzysta się z innych parametrów – TCD (poprzeczny wymiar móżdżku), BPD (dwuciemieniowy wymiar główki) oraz FL (długość kości udowej).

kiedy spodziewać się porodu

Analiza tych pomiarów pozwala ocenić wielkość płodu i na jej podstawie wyznaczyć termin porodu. Nie jest to jednak nic pewnego – czasem rozwój malucha w macicy wymyka się schematom i data podawana przez sprzęt może być inna po każdym badaniu.

Pamiętaj, że pierwsza ciążowa wizyta u ginekologa jest bardzo ważna. Niezależnie od tego, czy sama wiesz, jak obliczyć termin porodu, konieczne jest badanie USG, ocena pracy serca i wykonanie pomiaru płodu. Lekarz prowadzący założy Ci kartę ciąży i poleci, byś przyjmowała kwas foliowy – niezbędny dla prawidłowego rozwoju malucha. W aptekach znajdziesz większe i mniejsze opakowania, np. kwas foliowy Dr.Max, czy Profolium. Ginekolog podpowie Ci również, które suplementy w ciąży warto zażywać w Twoim przypadku.

Obliczanie terminu porodu – reguła Naegelego

Oblicz datę porodu za pomocą reguły Naegelego! To nieskomplikowane działanie pozwoli Ci określić dokładny termin porodu, choć jak wiesz, wcale nie jest powiedziane, że Twoje dziecko będzie go przestrzegać.

Reguła Naegelego bazuje na założeniu, że podręcznikowy cykl miesiączkowy trwa 28 dni, dlatego pierwszy dzień ostatniej menstruacji uznaje za pierwszy dzień ciąży. Do tej daty należy dodać 1 rok i 7 dni, a następnie odjąć 3 miesiące. Brzmi skomplikowanie? To tylko pozory – zamiast zastanawiać się, jak wyznaczyć termin porodu, spróbuj to policzyć. Jak dotąd, jest to najlepszy sposób na poznanie przybliżonej daty narodzin malucha.

termin porodu

Jak obliczyć termin porodu? Skorzystaj z kalkulatora!

Istnieje również coś takiego, jak kalkulator porodu – znajdziesz go na wielu różnych stronach medycznych i parentingowych. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę „jak obliczyć termin porodu” lub „kalkulator ciąży”. Żeby skorzystać z kalkulatora, potrzebujesz daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki i dobrze, gdybyś umiała określić średnią długość Twoich cykli. Po wpisaniu tych danych otrzymasz wynik – przybliżoną datę narodzin Twojego dziecka.

Teraz możesz zacząć przygotowywać się na ten szczególny dzień, kompletując niezbędne kosmetyki dla kobiet w ciąży i elementy wyprawki dla maluszka.

W tym szczególnym czasie dużo odpoczywaj, jedz zdrowo i jeśli Twój stan na to pozwala – bądź aktywna. Stosuj się zawsze do zaleceń lekarza – nie omijaj zaplanowanych wizyt i przyjmuj przepisane witaminy dla kobiet w ciąży, np. PrenaFolin I lub Witaminy i minerały prenatalne Solgar. Nie przejmuj się tym, jak obliczyć termin porodu, by był najdokładniejszy – pozwól dziecku zrobić Ci pierwszą i najpiękniejszą niespodziankę!

Źródła:

  1. Bręborowicz G.H.: Położnictwo i ginekologia. Warszawa, 2007.

Suplement diety, jest źródłem witamin i minerałów dla kobiet w ciąży.
Podkłady poporodowe, wysokochłonne przeznaczone dla kobiet w połogu.

Więcej artykułów na ten temat