Kalkulator ciąży – sprawdź, jak obliczyć tydzień ciąży i datę porodu

10. 5. 2023 · Redakcja Dr. Max · 8 minut czytania

Jesteś w ciąży? Gratulacje! Dzień, w którym Twoje dziecko przyjdzie na świat, z pewnością będzie jednym z najpiękniejszych w życiu. Przed Tobą jeszcze długa droga do dnia porodu, jednak na pewno zastanawiasz się – kiedy to będzie? Sprawdź nasz kalkulator ciąży i poznaj przybliżoną datę narodzin Twojego maluszka. Poznaj również inne metody na obliczanie tygodnia ciąży i terminu porodu!

Kalkulator ciążowy – oblicz tydzień ciąży samodzielnie!

Wbrew pozorom obliczanie tygodni ciąży wcale nie jest łatwe. Nie wystarczy, że dodasz 9 miesięcy do dnia, w którym zobaczyłaś 2 kreski na teście ciążowym. W takiej sytuacji można skorzystać np. z poniższego kalkulatora bądź kalendarzyka ciąży, by poznać przewidywany termin porodu dziecka.

Kalkulator ciąży
Powiemy Ci, w którym tygodniu ciąży jesteś,
wprowadź datę ostatniej miesiączki:

Tydzień ciąży

Data urodzenia

Waga i długość dziecka

Jak korzystać z kalkulatora ciąży i porodu?

  1. Wprowadź datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki.
  2. Kliknij przycisk Sprawdź.
  3. Poznaj informacje o tygodniu ciąży, spodziewanej dacie porodu oraz aktualnej wadze i wielkości płodu.

Pamiętaj, że wynik, który przedstawi Ci kalkulator tygodnia ciąży, jest szacunkowy. Każda ciąża przebiega nieco inaczej i daty z internetowego kalendarzyka ciążowego nie można traktować jako dokładnego terminu porodu.

Jak działa kalkulator ciąży i na ile jest dokładny?

Obliczając tydzień ciąży kalkulatorem, pamiętaj, że termin wynika z pewnych stałych założeń. To narzędzie nie wskaże Ci rzeczywistego wieku płodu ani daty porodu, ponieważ kalendarzyk ciążowy uwzględnia przyjętą powszechnie 28-dniową długość cyklu miesiączkowego. Jak pewnie doskonale wiesz, w praktyce cykl zaliczany do regularnego może wynosić od 21 do nawet 35 dni. Jeśli nigdy nie miesiączkowałaś „książkowo”, narzędzie nie odpowie Ci rzetelnie na pytanie, w którym tygodniu ciąży jestem. Wskazana data będzie tą najbardziej prawdopodobną, ale nie w 100-procentach dokładną.

    Miej również na uwadze, że sam okres ciąży przebiega różnie. Przyjęło się, że okres ciąży to 280 dni, czyli ok. 9 miesięcy. Dzieli się on na 3 trymestry, z których pierwszy trwa do końca 13. tygodnia, drugi od początku 14. do końca 26., a trzeci aż do dnia porodu. Kiedy to nastąpi? W większości przypadków jest to wielka niespodzianka dla rodziców – tylko 5% noworodków przychodzi na świat w wyznaczonym przez lekarza lub kalkulator terminie.

    Pamiętaj, że za ciążę donoszoną uznaje się poród, który nastąpił po zakończeniu 37. tygodnia. Jeśli więc Twój maluch przyjdzie na świat wcześniej, niż się spodziewałaś, wszystko jest w porządku. Może się również okazać, że dziecko urodzi się 14 dni po wyznaczonym terminie. W tym przypadku też uznawane jest to za zupełnie normalne zjawisko, choć w pewnym momencie lekarz może zdecydować o konieczności wywołania porodu.

    kalendarz ciąży który tydzień

    Kiedy warto skorzystać z kalendarzyka ciążowego?

    Kalendarz ciążowy to pomocne narzędzie, aby oszacować, w którym tygodniu ciąży jesteś. Dzięki temu możesz np.:

    • Określić wiek płodu,
    • Przygotować się na specyficzne dolegliwości ciążowe towarzyszące w określonym trymestrze czy tygodniu ciąży,
    • Wprowadzić do swojej diety produkty bogate w składniki odżywcze, których płód potrzebuje na danym etapie rozwoju,
    • Zarezerwować wizytę u ginekologa na badania prenatalne,
    • Przygotować się mentalnie na datę porodu i przyjścia na świat nowego członka rodziny.

    Jak obliczyć tydzień ciąży? Pozostałe metody na określenie wieku płodu

    Kalkulator ciąży to nie jedyny sposób na obliczanie ciąży. Warto również skorzystać z poniższych metod, by poznać spodziewany termin porodu.

    który tydzień ciąży kalkulator

    Obliczanie wieku ciąży podczas wizyty u ginekologa

    Podczas pierwszej wizyty lekarz ginekolog z pewnością poinformuje Cię o tym, który tydzień ciąży wg daty porodu aktualnie Ciebie dotyczy. Lekarz prowadzący ciążę przeprowadzi z Tobą wywiad medyczny i zapyta m.in. o to, kiedy wystąpiła ostatnia miesiączka. Następnie wykona badanie USG, by potwierdzić obecność zarodka w macicy. Jeśli sprzęt na to pozwoli, będziesz mogła posłuchać bicia serca Twojego dziecka.

    Ginekolog dokona pomiaru wielkości pęcherzyka oraz odległości ciemieniowo-siedzeniowej płodu, tzw. CRL. To długość od szczytu głowy maleństwa do dolnej krawędzi pośladków. CRL mierzy się do 10. tygodnia ciąży. Po tym czasie pomiar ten nie jest już miarodajny i korzysta się z innych parametrów – TCD (poprzeczny wymiar móżdżku), BPD (dwuciemieniowy wymiar główki) oraz FL (długość kości udowej).

    Analiza tych pomiarów pozwala ocenić wielkość płodu i na jej podstawie wyznaczyć termin porodu. Nie jest to jednak nic pewnego – czasem rozwój malucha w macicy wymyka się schematom i data podawana przez sprzęt może być inna po każdym badaniu.

    Pamiętaj, że pierwsza ciążowa wizyta u ginekologa jest bardzo ważna. Niezależnie od tego, czy sama wiesz, jak obliczyć termin porodu, konieczne jest badanie USG, ocena pracy serca i wykonanie pomiaru płodu. Lekarz prowadzący założy Ci kartę ciąży i poleci, byś przyjmowała kwas foliowy – niezbędny dla prawidłowego rozwoju malucha. W aptekach znajdziesz większe i mniejsze opakowania, np. kwas foliowy Dr. Max, czy Profolium. Ginekolog podpowie Ci również, które suplementy w ciąży warto zażywać w Twoim przypadku.

    ciąża kalkulator

    Obliczanie terminu porodu – reguła Naegelego

    Oblicz, który to tydzień ciąży za pomocą reguły Naegelego! To nieskomplikowane działanie pozwoli Ci określić dokładny termin porodu, choć jak wiesz, wcale nie jest powiedziane, że Twoje dziecko będzie go przestrzegać.

    Reguła Naegelego bazuje na założeniu, że podręcznikowy cykl miesiączkowy trwa 28 dni, dlatego pierwszy dzień ostatniej menstruacji uznaje za pierwszy dzień ciąży. Do tej daty należy dodać 1 rok i 7 dni, a następnie odjąć 3 miesiące. Brzmi skomplikowanie? To tylko pozory – zamiast zastanawiać się, jak wyznaczyć termin porodu, spróbuj to policzyć. Jak dotąd, jest to najlepszy sposób na poznanie przybliżonej daty narodzin malucha.

    kalendarz ciąży kalkulator

    Wiesz już, który to tydzień ciąży? Teraz czas na przygotowanie na narodziny dziecka!

    Kiedy już wiesz, który to miesiąc ciąży, możesz zacząć przygotowywać się na ten szczególny dzień, kompletując niezbędne kosmetyki dla kobiet w ciąży i elementy wyprawki dla maluszka. W tym szczególnym czasie dużo odpoczywaj, jedz zdrowo i jeśli Twój stan na to pozwala – bądź aktywna. Stosuj się zawsze do zaleceń lekarza – nie omijaj zaplanowanych wizyt i przyjmuj przepisane witaminy dla kobiet w ciąży, np. PrenaFolin I lub Witaminy i minerały prenatalne Solgar. Nie przejmuj się tym, jak obliczyć termin porodu, by był najdokładniejszy – pozwól dziecku zrobić Ci pierwszą i najpiękniejszą niespodziankę!

    Źródła:

    1. Bręborowicz G.H.: Położnictwo i ginekologia. Warszawa, 2007.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Redakcja Dr. Max
      Redakcja Dr. Max
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Redakcja Dr. Max
      Redakcja Dr. Max
      Przeczytaj więcej od tego autora