Turystyka sportowa: to trzeba przeżyć w te wakacje!

25. 7. 2018 · 5 minut czytania

Masz dość opalania na plaży i leniwego spędzania wakacji? Zobacz, jak połączyć aktywność fizyczną z urlopem. Dowiedz się, na czym polega turystyka sportowa i sprawdź nasze propozycje na odpoczynek!

Adrian Suszczyński
Adrian Suszczyński
Turystyka sportowa: to trzeba przeżyć w te wakacje!

Kochasz sport i masz dość plaż w Hurgadzie czy Costa del Sol? Jeśli tak, to turystyka sportowa jest tym, czego potrzebujesz. Co, gdzie, jak? W telegraficznym skrócie, o tym co zobaczyć i w czym wziąć udział, żeby Twój urlop miał prawdziwie sportowy charakter!

Turystyka sportowa – co to jest?

To coraz prężniej rozwijająca się gałąź przemysłu turystycznego. W związku z tym oferta biur podróży z zakresu turystyki sportowej jest coraz szersza i ciekawsza.

Turystyka sportowa może być interpretowana jednak na 2 sposoby: po pierwsze, może to być wyjazd, podczas którego będziesz uprawiał sport, po drugie, jako wyjazd na wspaniałe widowisko sportowe.  Zastanów się więc, czy jako fan sportu chcesz zobaczyć na własne oczy największych herosów, czy może chcesz wziąć udział w kultowych imprezach sportowych, jako aktywny uczestnik.

Sprawdź też ćwiczenia dla osób siedzących za biurkiem.

Turystyka sportowa - planowanie

 

Turystyka sportowa dla kibiców

Piłka nożna

Oprócz udziału w Igrzyskach Olimpijskich są też „mniejsze” imprezy, jak choćby Święty Graal fanów footbolu, czyli Mundial czy Euro. Choć kiedy oglądało się fazę pucharową Mistrzostw Świata w Rosji, to w zasadzie od ćwierćfinału były to de facto Mistrzostwa Europy. Zdobycie biletów na którąkolwiek z tych imprez nie będzie łatwe. Ale zawsze możesz pojechać do Hiszpanii i zwiedzić Camp Nou lub Santiago Bernabéu. A przy odrobinie szczęścia − zobaczyć też mecz.

Jako fan możesz też zwiedzać „architekturę sportową”. Warte zobaczenia są miejsca takie jak Millenium Dome w Londynie czy Madison Square Garden w Nowym Jorku i mnóstwo innych kultowych aren, na których odbywają się największe imprezy sportowe na Świecie. Ich lista po prostu się tutaj nie zmieści.

Sprawdź też popularne sporty zespołowe.

Mecze piłki nożnej podczas wyjazdów na wakacje

Lekka atletyka

Jeżeli jesteś kibicem, to masz mnóstwo możliwości. Można powiedzieć, że królową sportu jest lekka atletyka, ale z pewnością wszechcarycą jest Olimpiada. Żeby wziąć udział w tej imprezie, trzeba zaplanować wyjazd ze sporym wyprzedzeniem. Dotyczy to oczywiście większości imprez, w których walka toczy się o najważniejsze trofea, czyli imprez rangi Mistrzostw Świata. Już samo kupienie biletów na takie wydarzenie graniczy z cudem. Do tego dochodzą kwestie transportu, zakwaterowania i oczywiście dysponowaniu odpowiednim budżetem.

Sprawdź też, jak spacer wpływa na zdrowie.

Tenis

Olimpiada to za dużo, a piłka nożna Cię nie interesuje? Zostaje jeszcze mnóstwo opcji do wyboru. Fantastyczne spektakle sportowe zapewnią turnieje Wielkiego Szlema. Najbliższe rozgrywane są we Francji na kortach Rollanda Garrosa na przełomie maja i czerwca 2019. Miesiąc później na Wyspach Brytyjskich możesz zobaczysz najbardziej dystyngowany ze współcześnie rozgrywanych turniejów, który rozgrywany jest na kortach Wimbledonu. Mimo ogromnych pieniędzy reklamodawców i sponsorów, ten najstarszy i najbardziej prestiżowy turniej utrzymuje swoje unikalne tradycje. Np. wszyscy zawodnicy turnieju mogą mieć stroje wyłącznie w kolorze białym. Ostatni poniedziałek sierpnia to początek zmagań za Wielką Wodą, czyli US Open w Nowym Jorku. Jeśli urlop planujesz zimą, to ostatnie 2 tygodnie stycznia możesz spędzić w gorącej Australii i śledzić walkę o wygraną w otwierającym sezon Australian Open.

Sprawdź też, jaka jest idealna pora na bieganie.

Tenis podczas wakacyjnych wyjazdów

Kolarstwo

Dla miłośników dwóch kółek dobrym wyborem będzie wyjazd na Tour de France, Giro de Italia, Vuelta de Espania i oczywiście nasz rodzimy − Tour de Pologne. Ranga tego ostatniego z roku na rok jest coraz większa.

    Motosport

    Fanom motoryzacji absolutnie polecam wyjazd na Grand Prix Formuły 1. Najbliższe tory są w Niemczech i na Węgrzech, trochę dalej jest Belgia, Francja czy Włochy. Sam miałem kiedyś przyjemność uczestniczyć w wyścigu na Hungaroringu (Grand Prix Węgier). Jest to coś, co każdy powinien chociaż raz w życiu zobaczyć! Skoro jesteśmy w klimacie spalin i ryku silników, możesz też wybrać się na jedną z wielu eliminacji Rajdowych Mistrzostw Świata WRC. Te, podobnie jak F1, odbywają się na wszystkich kontynentach. W roku 2009 i w latach 2014 − 2017 zmagania kierowców z szutrowymi drogami na Mazurach były jedną z rund WRC. W roku 2018 Rajd Polski jest już tylko eliminacją ERC (European Rally Championship, czyli Rajdowe Mistrzostwa Europy), ale miejmy nadzieję, że impreza z bazą w Mikołajkach powróci do kalendarza WRC. Na koniec absolutnie najważniejsza impreza w świecie rajdów, czyli Dakar. To wydarzenie, które jest absolutnie nieprzewidywalne i wymaga niezwykle dużo. Nie tylko od zawodników, ale i kibiców. Żeby śledzić zmagania na morderczych (dosłownie) trasach trzeba każdego dnia pokonywać setki kilometrów.

    Motosport

    Turystyka sportowa dla zawodników

    Przebiegłeś już raz albo nawet kilka razy maraton w Warszawie czy Krakowie? Czas na coś większego. Londyn, Boston, Nowy Jork − jeśli chcesz wziąć udział w którymś z tych kultowych biegów to, oprócz pracy nad formą sportową, z dużym wyprzedzeniem zajmij się organizacją wyjazdu i zapisu na bieg.

    Bieganie to mało? Wybierz Ultramaraton w Alpach, Iron Man na Hawajach czy Absa Cape Epic, czyli kultowy 7-dniowy wyścig etapowy na rowerach górskich, przez bezdroża Południowej Afryki z przewyższeniami ponad 10 000 m. Wszystko jest możliwe! Pamiętaj, żeby planować te wyjazdy z wyprzedzeniem i... odpowiednio wcześnie zbierać na to fundusze − takie wakacje nie należą do najtańszych.

    Sprawdź też, jak przygotować się do biegania w upale.

    Turystyka sportowa dla zawodników

    Turystyka sportowa w Polsce

    Nasz piękny też był i jest świadkiem wielu ważnych imprez sportowych. Oczywiście na pierwszym miejscu pozostaje Euro 2012, a zaraz po nim Mistrzostwa Świata w Siatkówce Mężczyzn w 2014 roku. Ale możemy pochwalić się konkursami skoków narciarskich w Zakopanem i Wiśle, czy wspomnianym już Tour de Pologne. Na Torze Kajakarstwa Górskiego w Krakowie dwukrotnie odbyły się zawody Pucharu Świata w Slalomie Kajakowym. Kraków gości też terenowe zawody triathlonowe Xterra Poland. To wyjątkowa impreza, która jest eliminacją do corocznych Mistrzostw Świata Xterra na Hawajach – 25 najlepszych zawodników z Krakowa otrzyma kwalifikacje.

    Mógłbym jeszcze długo pisać o wydarzeniach, które warto zobaczyć i zawodach, w których można, a nawet trzeba wziąć udział. Krótko mówiąc, znajdź swoją ulubioną dyscyplinę czy wydarzenie i zacznij już dziś planować przygodę swojego życia!

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Adrian Suszczyński
      Adrian Suszczyński
      Od dziecka wychowywany w kulturze sportu i dbania o zdrowie. Jestem w ciągłym ruchu. Do pracy jeżdżę rowerem, a w weekendy startuję w górskich maratonach kolarskich, reprezentując od ponad 10 lat bikeBoard Team, a także biegam i pływam, z nadzieją, że pewnego dnia wystartuję w triatlonie. Jestem też patentowanym żeglarzem - Jeziora Mazurskie przepłynąłem wzdłuż i wszerz, a na pokładzie S.Y. Zawiszy Czarnego opłynąłem Grecję i okoliczne wyspy. Zimą jeżdżę na snowboardzie (zjazdowym), zdarza mi się też na biegówkach, a z dziećmi na nartach (najczęściej tyłem).
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Adrian Suszczyński
      Adrian Suszczyński
      Od dziecka wychowywany w kulturze sportu i dbania o zdrowie. Jestem w ciągłym ruchu. Do pracy jeżdżę rowerem, a w weekendy startuję w górskich maratonach kolarskich, reprezentując od ponad 10...
      Przeczytaj więcej od tego autora