Higiena intymna w ciąży − co powinnaś o niej wiedzieć?

10. 7. 2018 · Agnieszka Kawa · 5 minut czytania
  • dolegliwości ciążowe

Higiena pochwy w trakcie ciąży jest szczególnie ważna, bo właśnie wtedy jesteś najbardziej narażona na infekcje intymne. Ale czy higiena intymna w ciąży powinna się różnić, o tej sprzed ciąży? Czy są sposoby na uniknięcie nieprzyjemnych i wstydliwych dolegliwości? Oto kilka pomocnych wskazówek!

Czemu higiena intymna w ciąży jest ważna?

Ciąża zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji intymnych. Wszystkiemu winne są oczywiście hormony.

Zdrowa pochwa powinna mieć odczyn kwasowy, który wpływa na zachowanie mikroflory bakteryjnej. Przyszłe mamy mają podwyższony poziom progesteronu i estrogenu. Hormony te zmieniają odczyn pochwy na zasadowy.

Co więcej, ciężarne mają nieco osłabiony układ odpornościowy. Konsekwencją tego są nawracające i infekcje bakteryjne i grzybicze okolic intymnych. Podatność na infekcje zależy w pewnym stopniu od indywidualnych predyspozycji. Są jednak sposoby, żeby im przeciwdziałać.

Sprawdź też, jakie są najczęstsze dolegliwości w ciąży.

Higiena intymna w ciąży czy jest istotna

Jak dbać o higienę intymną w ciąży?

Higiena intymna w ciąży nie różni się zasadniczo od tej, stosowanej w innym okresie.

Podstawowe zasady higieny intymnej w ciąży to:

1. Noś przewiewną i bawełnianą bieliznę

Pozwala ona skórze oddychać i w ten sposób zapobiega infekcjom.

2. Śpij w nocy bez majtek

Takie „wietrzenie okolic intymnych” w najlepszy sposób zapobiega infekcjom intymnym. Poza tym,  jest to wygodne.

Sprawdź też, jak przetrwać ciąże, kiedy są upały.

Jak dbać o higienę intymną w ciąży

3. Staraj się unikać noszenia wkładek higienicznych

Dlaczego? Wkładki mają za zadanie wchłanianie wydzieliny z pochwy, której podczas ciąży jest więcej. Jednak noszenie wkładek powoduje właśnie zwiększenie produkcji  wydzieliny. Tworzy się więc błędne koło. Ponadto, wkładki higieniczne utrudniają dopływ tlenu, co sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów. Jeżeli musisz jednak korzystać z wkładek, pamiętaj żeby jak najczęściej je wymieniać (co 2 − 3 godziny).

4. Myj ręce zarówno przed jak i po korzystaniu z toalety

5. Podmywaj się  dwa razy dzienne

Dbanie o higienę intymną w ciąży

Jak podmywać się w ciąży?

Kiedy bierzesz prysznic warto też pamiętać o kilku zasadach, które są można powiedzieć, uniwersalne dla każdej kobiety. O higienie miejsc intymnych pisała także Ola w artykule: Higiena intymna: 8 podstawowych zasad, które warto przestrzegać.

Pamiętaj, że nie ma też co przesadzać. Staraj się nie myć się ani za często, ani zbyt „głęboko”. Pochwa oczyszcza się sama, dlatego jej bezpośrednie mycie wodą czy środkami higienicznymi  może prowadzić do zaburzenia flory bakteryjnej.

Nie używaj też do higieny intymnej zwykłych mydeł czy żelów pod prysznic. I to nie tylko w ciąży! Mogą one wysuszyć i podrażnić błony śluzowe. Do higieny intymnej najlepiej stosuj specjalny kosmetyk. Płyn do higieny intymnej w ciąży powinien mieć przede wszystkim odczyn kwaśny, a także zawierać kwas mlekowy. Unikaj też płynów z syntetycznymi dodatkami. Godnym polecenia jest żel do higieny intymnej Lacibios Femina Pregna lub Iladian Pregna.

Czym podmywać się w ciąży

Podmywanie zaczynaj zawsze od przodu,  żeby uniknąć przenoszenia bakterii z odbytu. Nie używaj wielorazowych gąbek ani myjek. Są one siedliskiem bakterii. Z tego samego powodu, często zmieniaj ręcznik. Mokry ręcznik jest idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii i grzybów.

 

 

Unikaj też dezodorantów czy „pachnących mgiełek” do sfer intymnych.

Jak dbać o higienę intymną w ciąży

Jak wygląda higiena intymna w ciąży podczas podróży?

Bardzo ważne jest, żeby w ciąży dbać o higienę intymną bez przerwy – także w czasie podróży.

Zasady higieny intymnej w ciąży to:

1. Chusteczki do higieny intymnej w ciąży

W ciąży nie możesz sobie pozwolić na zaniedbanie regularnej higieny. W przypadku, kiedy nie jesteś w stanie podmyć się pod bieżącą wodą to warto mieć w torebce małe opakowanie takich chusteczek.

Chusteczki do higieny intymnej w ciąży

2. Podręczny płyn do higieny intymnej

W czasie dłuższych podróży zabierz ze sobą w małej buteleczce płyn do higieny intymnej. W hotelach nie mają tego na wyposażeniu, a jak już wspomniałam wcześniej, używanie ich podczas ciąży jest naprawdę ważne.

3. Nakładki na toaletę

Jeżeli podczas podróży będziesz zmuszona korzystać z toalet publicznych (a biorąc pod uwagę częstość oddawania moczu w ciąży – to na pewno będziesz) to warto wcześniej zakupić jednorazowe nakładki na sedes. Pamiętaj również o dokładnym umyciu rąk zarówno przed i po skorzystaniu z toalety.

Sprawdź też żele i płyny do higieny intymnej.

Infekcje intymne w ciąży - kiedy udać się do lekarza?

Do lekarza powinnaś się wybrać, jeżeli zaobserwujesz u siebie takie niepokojące objawy:

  • Pieczenie, swędzenie lub zaczerwienienie okolic intymnych
  • Nadmierna lub nieprawidłowa wydzielina z pochwy
  • Nieprzyjemny i intensywny zapach wydzieliny z pochwy
  • Ból przy oddawaniu moczu lub podczas stosunku seksualnego

Ginekolog zleci wtedy  badania i zastosuje odpowiednią terapię. Bakterie i grzyby nie zagrażają dziecku w czasie zdrowo rozwijającej się ciąży. Jest ono chronione przez błony płodowe i płyn owodniowy. Niemniej jednak, nieleczona infekcja grzybicza może stanowić zagrożenie dla Twojego dziecka podczas porodu. Noworodek podczas przechodzenia podczas Twój kanał rodny, może zakazić się drożdżakami odpowiadającymi za Twoją infekcję.  

Mało tego, nieleczona infekcja intymna może być przyczyną przedwczesnego porodu. Dlatego nie bagatelizuj niepokojących objawów, nie zwlekaj z pójściem do lekarza, a tym bardziej nie lecz się na własną rękę!

Infekcje intymne w ciąży

Żel do higieny intymnej nawilżający i kojący skórę obszarów intymnych.
Kremowy, łagodzący płyn do higieny intymnej z kwasem laktobionowym.

Więcej artykułów na ten temat