Jak dbać o higienę intymną w ciąży?
Higiena intymna w ciąży nie różni się zasadniczo od tej, stosowanej w innym okresie.
Podstawowe zasady higieny intymnej w ciąży to:
1. Noś przewiewną i bawełnianą bieliznę
Pozwala ona skórze oddychać i w ten sposób zapobiega infekcjom.
2. Śpij w nocy bez majtek
Takie „wietrzenie okolic intymnych” w najlepszy sposób zapobiega infekcjom intymnym. Poza tym, jest to wygodne.
Sprawdź też, jak przetrwać ciąże, kiedy są upały.

3. Staraj się unikać noszenia wkładek higienicznych
Dlaczego? Wkładki mają za zadanie wchłanianie wydzieliny z pochwy, której podczas ciąży jest więcej. Jednak noszenie wkładek powoduje właśnie zwiększenie produkcji wydzieliny. Tworzy się więc błędne koło. Ponadto, wkładki higieniczne utrudniają dopływ tlenu, co sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów. Jeżeli musisz jednak korzystać z wkładek, pamiętaj żeby jak najczęściej je wymieniać (co 2 − 3 godziny).
4. Myj ręce zarówno przed jak i po korzystaniu z toalety
5. Podmywaj się dwa razy dzienne

Jak podmywać się w ciąży?
Kiedy bierzesz prysznic warto też pamiętać o kilku zasadach, które są można powiedzieć, uniwersalne dla każdej kobiety. O higienie miejsc intymnych pisała także Ola w artykule: Higiena intymna: 8 podstawowych zasad, które warto przestrzegać.
Pamiętaj, że nie ma też co przesadzać. Staraj się nie myć się ani za często, ani zbyt „głęboko”. Pochwa oczyszcza się sama, dlatego jej bezpośrednie mycie wodą czy środkami higienicznymi może prowadzić do zaburzenia flory bakteryjnej.
Nie używaj też do higieny intymnej zwykłych mydeł czy żelów pod prysznic. I to nie tylko w ciąży! Mogą one wysuszyć i podrażnić błony śluzowe. Do higieny intymnej najlepiej stosuj specjalny kosmetyk. Płyn do higieny intymnej w ciąży powinien mieć przede wszystkim odczyn kwaśny, a także zawierać kwas mlekowy. Unikaj też płynów z syntetycznymi dodatkami. Godnym polecenia jest żel do higieny intymnej Lacibios Femina Pregna lub Iladian Pregna.

Podmywanie zaczynaj zawsze od przodu, żeby uniknąć przenoszenia bakterii z odbytu. Nie używaj wielorazowych gąbek ani myjek. Są one siedliskiem bakterii. Z tego samego powodu, często zmieniaj ręcznik. Mokry ręcznik jest idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii i grzybów.