Ile kosztuje test na COVID-19?

7. 12. 2020 · Magdalena Habuz-Falińska · 2 minuty czytania
  • wiedza farmaceutyczna
  • covid-19

Nie zawsze istnieje możliwość uzyskania skierowania na bezpłatny test w kierunku zakażenia SARS-CoV-2. Chcąc jednak chronić zdrowie swoich najbliższych czy współpracowników, istnieje możliwość wykonania wymazu prywatnie. Obecnie na rynku są dostępne trzy rodzaje testów w kierunku zakażenia koronawirusem (serologiczne, genetyczne i antygenowe). Cena różni się w zależności od oferty konkretnej firmy oraz naturalnie typu badania.

  • Najdroższy, ale i najczulszy jest genetyczny (molekularny) test RT-PCR – kosztuje około 450 – 500 zł (istnieje możliwość wykonania badania w domu).
  • Testy antygenowe w punkcie pobrań to koszt około 120-150 zł. Charakteryzują się one niestety mniejszą dokładnością.
  • Za test serologiczny zapłacimy od 200 zł.
  • Istnieją również tzw. testy kasetkowe, które kosztują kilkadziesiąt złotych, ale ze względu na małą czułość nie uzyskały rekomendacji WHO.

Pamiętajmy przy tym, że uzyskane wyniki ujemne nie wykluczają obecności zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Niestety niektóre testy wychodzą fałszywie dodatnie, a inne fałszywie ujemne. Nawet zwykłe przeziębienie może spowodować uzyskanie dodatniego wyniku na obecność przeciwciał przeciwko COVID-19. Najbardziej wiarygodne, ale i najdroższe, pozostają testy molekularne.

 

Źródła:

  1. https://scienceinpoland.pap.pl/aktualnosci/news%2C83079%2Ceksperci-w-diagnostyce-koronawirusa-sars-cov-2-dostepne-sa-trzy-rodzaje. [dostęp: 23.11.2020]. 

Więcej artykułów na ten temat