Nerwica natręctw – objawy
Dlaczego nerwica natręctw to zaburzenie obsesyjno-kompulsywne? Kompulsje to powtarzające się czynności, które uważasz za konieczne. Może to być coś w rodzaju wielokrotnego sprawdzania drzwi, żeby upewnić się, że zostały zamknięte.
Ten przymus to próba radzenia sobie ze stresem, który jest spowodowany przez obsesyjne myśli i złagodzenie odczuwanego niepokoju.
Jednak proces powtarzania tych przymusowych czynności jest często niepokojący i przynosi jedynie krótkotwałą ulgę. Bo jest to zamknięte koło. Obsesyjna myśl rodzi niepokój. Żeby sobie z nim poradzić uruchamia się natręctwo ruchowe, które przynosi tymczasową ulgę. Ale nie trwa ona długo, bo zostaje przerwana przez kolejną obsesyjną myśl.
Jak podaje Fundacja Zdrowia Psychicznego (NZ) 3 najczęstsze natręctwa myślowe to:
- niechciane myśli o krzywdzie lub agresji
- niechciane myśli o tematyce seksualnej
- powracające w myślach bluźnierstwa
Nerwica natręctw – przykłady towarzyszące objawom:
- wyobrażasz sobie, że wyrządzasz komuś krzywdę – może to być wizja wepchnięcia kogoś pod pociąg lub robienia krzywdy swojemu dziecku
- masz natrętne myśli seksualne lub bluźniercze – mogą pojawiać się w trakcie mszy w kościele lub w innych miejscach i sytuacjach, w których są nie na miejscu
- czujesz strach przed brudem i zanieczyszczeniem – przykładowo przed zarazkami w toalecie
- nadmiernie dążysz do uzyskania idealnego porządku lub symetrii − martwisz się i drażni Cię, gdy przedmioty nie są w odpowiednim układzie
- masz obsesyjne myśli związane z chorobą, pomimo, że jesteś zdrowy
Sprawdź też, jak myśleć pozytywnie.
Zgodnie z powyższym schematem różne natręctwa myślowe mogą prowadzić do przymusowych zachowań, czyli kompulsji.
Kompulsje te to np.:
- powtarzanie czynności − np. sprawdzasz włączniki światła za każdym razem, gdy wychodzisz lub wchodzisz z domu
- dotykanie − np. kupujesz w supermarkecie tylko te rzeczy, które dotkniesz obiema rękami
- skupianie się na liczbach − np. kupujesz po trzy sztuki danego produktu
- mycie lub czyszczenie − np. konieczność częstego mycia rąk
- sprawdzanie − np. czytasz maila 10 razy przed wysłaniem
- powtarzanie określonego słowa lub frazy − np. powtarzanie czyjegoś imienia, żeby nie przytrafiło sie mu coś złego
- modlitwa − np. powtarzanie modlitwy za każdym razem, gdy tylko usłyszysz o wypadku
Nerwica natręctw − leczenie
Nerwica natręctw − jak leczyć to zaburzenie? Może się okazać, że niektóre przedmioty lub doświadczenia potęgują Twoją obsesję lub wzmacniają kompulsje. Jeżeli jesteś w stanie zidentyfikować takie sytuacje, miejsca, przedmioty – unikaj ich. Na przykład, jeśli boisz się skażenia, możesz unikać jedzenia i picia poza domem i nosić pod ręką odkażające mydło. Natomiast unikanie, choć znacznie ułatwia funkcjonowanie, nie jest stałym rozwiązaniem.
Dostępnych jest wiele opcji leczenia nerwicy natręctw. Najlepiej wybrać tę, którą zaleci terapeuta behawioralny. Jedną z nich jest poznawcza terapia behawioralna. Dzięki niej wspólnie z terapeutą (lub grupą) próbujesz zidentyfikować powiązania między swoimi myślami, uczuciami i zachowaniem. Ma to pomóc w rozwinięciu praktycznych umiejętności radzenia sobie z wszelkimi negatywnymi wzorcami myślenia lub zachowania.