Jak pozbyć się opalenizny? Sprawdź 5 sposobów na rozjaśnienie skóry

12. 7. 2021 · 7 minut czytania

Nie chcesz, aby Twoja skóra była opalona? Sprawdź domowe i kosmetyczne sposoby na pozbycie się niechcianej opalenizny!

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Jak pozbyć się opalenizny? Sprawdź 5 sposobów na rozjaśnienie skóry

Jak się pozbyć opalenizny? Istnieje kilka sprawdzonych metod, którymi możesz zniwelować kolor opalenizny. Najważniejsze to peeling i produkty z dodatkiem składników rozjaśniających. W tym artykule dowiesz się, jak pozbyć się opalenizny i czego warto unikać, rozjaśniając skórę.

Opalenizna – czym jest i kiedy znika?

Opalenizna pojawia się, gdy promienie ultrafioletowe emitowane przez słońce zmieniają Twój pigment w skórze na ciemniejszy. Samo zjawisko to nic innego jak melanogeneza. W tym procesie do komórek naskórka uwalnia się melanina, czyli naturalny barwnik występujący w Twoim ciele. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie enzym o nazwie tyrozynaza. W przypadku jego niedoboru czy braku u ludzi pojawia się częściowe bielactwo lub albinizm.

Usunięcie opalenizny nie jest proste i raczej ciężko będzie się jej pozbyć z dnia na dzień. Jednak niektóre metody mogą pomóc w szybszym wyblaknięciu opalonej skóry.

Bez interwencji opalenizna zaczyna zanikać w ciągu kilku tygodni. Zmarszczki po opalaniu stają się mniej widoczne z czasem, aż w końcu przestają być zauważalne. Dzieje się tak, ponieważ organizm złuszcza martwe komórki skóry i zastępuje je nowymi. Opalenizna z produktów do opalania również zanika stopniowo w tempie odnowy kolejnej warstwy komórek ciała.

Jeśli trafiłaś tu przypadkiem, a tak naprawdę szukasz sposobu na utrwalenie opalenizny, koniecznie przeczytaj artykuł Oli: Jak utrwalić opaleniznę? Nawilżać, nawilżać i jeszcze raz nawilżać!.

jak pozbyć się opalenizny

Jak pozbyć się opalenizny?

W tym artykule znajdziesz przegląd bezpiecznych metod usuwania opalenizny słonecznej i tej od samoopalacza. Warto zachować ostrożność, bo niektóre sposoby mogą spowodować uszkodzenie skóry. Chodzi głównie o sok z cytryny i kremy wybielające skórę. Jeśli zastanawiasz się, jak szybko pozbyć się opalenizny, pamiętaj, żeby trzymać się zaleceń przy stosowaniu środków wybielających. Zbyt intensywne rozjaśnianie czy łączenie kilku metod może prowadzić do jej uszkodzeń.

Większość metod na pozbycie się opalenizny obejmuje złuszczanie i dalszą, regularną pielęgnację naskórka. Nie przeprowadzono zbyt wielu badań klinicznych dotyczących sposobów na pozbycie się opalenizny. Natomiast spokojnie możesz wybrać spośród kilku sprawdzonych, bezpiecznych i popularnych metod.

1. Peeling i złuszczanie naskórka

Delikatne złuszczanie pomoże usunąć martwe komórki naskórka z zewnętrznej warstwy skóry. W ten sposób zmniejszysz widoczność opalenizny i przyspieszysz naturalne rozjaśnianie. Skóra zacznie się regenerować, a nowe komórki zajmą miejsca starych. Pamiętaj jednak, że na początku peeling nie ściera opalenizny. Jak podkreśla dermatolog dr n. med. A. Bańka-Wrona, barwnik gromadzi się w dolnych komórkach. Wraz z peelingiem komórki będą po prostu szybciej przemieszczać się w górę. W efekcie opalenizna będzie utrzymywać się krócej.

Dwa główne rodzaje złuszczania to: peeling chemiczny i mechaniczny. Peeling chemiczny zawiera hydrokwasy, które rozpuszczają martwe komórki. Taki zabieg to nic innego jak eksfoliacja kwasami. Latem najlepiej wybrać takie, które nie wchodzą w reakcję z promieniami UV. Zalicza się do nich kwas: jabłkowy, migdałowy, fitowy, askorbinowy, laktobionowy, kojowy, azelainowy i szikimowy. Kwas migdałowy na pewno znajdziesz w peelingu solnym z olejem makadamia Equalan GlySkinCare Organic Macadamia Oil.

Peeling mechaniczny polega na wykorzystaniu szczoteczki lub gąbki do usuwania martwych komórek skóry. Okrężne ruchy dodatkowo pobudzą krążenie i przyspieszą procesy naprawcze. Gotowe peelingi mogą dodatkowo zawierać delikatnie rozjaśniające składniki. Może to być glinka kaolinowa (porcelanowa) jak w cukrowym sorbecie mango Organic Shop.

jak pozbyć się nierównej opalenizny

Osoby o suchej, wrażliwej skórze mogą uznać, że najlepiej sprawdzi się u nich miękka myjka i łagodny peeling chemiczny. Peeling do suchej skóry powinien zawierać sporo emolientów i substancji nawilżających, tak jak złuszczająco-wygładzający peeling cukrowy Ziaja Cupuacu. Jeśli masz grubszą, oleistą skórę metody mechaniczne w połączeniu z peelingiem chemicznym na pewno przyspieszą wybielanie opalenizny.

Bez względu na typ skóry i rodzaj cery pamiętaj o delikatnym złuszczaniu opalonego naskórka. Przesadne tarcie może zaczerwienić skórę, a nawet spowodować pojawienie się trądziku. Częstotliwość złuszczania mechanicznego zależy od wrażliwości i kondycji Twojej skóry. Jeśli masz bąble lub świeże wypryski od opalania, poczekaj, aż skóra dojdzie do siebie, zanim zaczniesz ją złuszczać.

    Zadbaj o nawilżenie skóry po peelingu, aby zapobiec jej przesuszeniu i ukoić złuszczone miejsca. Produkty zawierające aloes to dobry początek, jeśli chodzi o zmiękczenie i ukojenie skóry.

    Warto dodać, że peeling to teżdobre przygotowanie skóry pod samoopalacz. Jeśli masz nierówno opaloną skórę, lepszym wyjściem niż regularne ścieranie skóry może okazać się wypełnienie jej kolorem. Naturalny efekt opalenizny oferuje producent emulsji samoopalającej do twarzy i ciała Nuxe Sun. Jeśli masz bardzo jasną skórę, lepszym wyborem będzie nawilżający samoopalacz w sprayu Bioderma Photoderm Autobronzant. W przypadku skóry wrażliwej pożądany efekt osiągniesz z pomocą brązującej mgiełki Uriage Bariesun.

    Jak pozbyć się opalenizny z twarzy? Peelingi do twarzy najlepiej wybierać osobno od tych do całego ciała. To, jaki produkt wybrać, zależy od rodzaju Twojej cery.

    wybielanie opalenizny

    2. Produkty do rozjaśniania skóry

    Amerykańska Akademia Dermatologii (AAD) również oferuje porady dotyczące bezpiecznego złuszczania. Jak pozbyć się nierównej opalenizny, gdy peeling nie wystarcza? Akademia poleca wybrane substancje jako skuteczne rozjaśniacze skóry. Mogą one wymagać kilkukrotnego użycia, ale powinny zadziałać na ciemniejsze obszary skóry.

    Zwróć uwagę na produkty zawierające następujące składniki:

    • 2% hydrochinonu,
    • kwas azelainowy,
    • kwas glikolowy,
    • retinoidy,
    • witaminę C,
    • kwas kojowy. 

    Ten ostatni to mało znany kwas złuszczający z Azji. Gabinety kosmetyczne w Polsce oferują zabiegi złuszczające kwasem kojowym ze względu na jego szczególne właściwości – kwas hamuje wytwarzanie melaniny i po jego użyciu nie trzeba chronić skóry przed słońcem. Można go dostać w postaci proszku i sporządzić 1% roztwór, którym przeciera się skórę 2 razy dziennie.

    Zarówno drogerie, jak i sklepy internetowe sprzedają produkty rozjaśniające skórę. Pamiętaj, aby przed zakupem sprawdzić ich skład. W drogeriach dostępne są również produkty ułatwiające usuwanie samoopalaczy. Należą do nich mydła, balsamy i rękawiczki złuszczające.

    3. Hamowanie dalszej produkcji melaniny

    Gdy pracujesz nad usuwaniem opalenizny, powstrzymaj się przed dalszą stymulacją produkcji melaniny. Unikaj dalszej ekspozycji na słońce, używaj produktów z wysokim SPF i nie przesadzaj ze spożyciem lub przyjmowaniem beta-karotenu ponad normę. Najwięcej beta-karotenu ma batat (8509 mg), marchewka (8285 mg), jarmuż (5927 mg) i szpinak (5626 mg).

    4. Weź prysznic lub kąpiel

    Jeśli samoopalacz zostawia na skórze smugi, prysznic, kąpiel, a nawet szybkie spłukanie mydłem po nałożeniu produktu może pomóc wyrównać koloryt skóry. Użyj miękkiej, mokrej myjki, aby złuszczyć naskórek i usunąć nadmiar produktu. Częste kąpiele pomogą szybciej usunąć ciemniejszy pigment po opalaniu. Dodatek płynu do kąpieli z witaminą C delikatnie i stopniowo rozjaśni Twoją skórę.

    jak szybko pozbyć się opalenizny

    5. Pasta z sody oczyszczonej

    Powszechnie wiadomo, że soda ma właściwości wybielające. Jeśli nie masz zbyt wrażliwej skóry, wypróbuj połączenie sody oczyszczonej z odpowiednią ilością wody do sporządzenia pasty. To bardzo skuteczny sposób na usunięcie opalenizny lub smug z nierówno opalonego ciała. Aby zmniejszyć ich widoczność, szoruj pastą przebarwione miejsca. Rób to delikatnie, okrężnymi ruchami, żeby nie wywołać podrażnienia.

    Takie rozwiązanie okazuje się szczególnie przydatne w przypadku przebarwień od samoopalacza. Ponieważ ten środek zasadniczo „farbuje” zewnętrzne warstwy skóry, złuszczanie pastą w celu usunięcia zewnętrznych komórek jest jednym z najpewniejszych sposobów na zmniejszenie jego niepożądanego efektu. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Jak zmyć samoopalacz i usunąć pomarańczowe smugi z nóg?

    Jak pozbyć się czerwonej opalenizny po solarium?

    Opalenizna, która pojawia się na Twojej skórze po wizycie w solarium, ma inny kolor niż ta naturalna. W naturze to promieniowanie UVB zapewnia piękny, złotobrązowy kolor skóry. Intensywna, krótkotrwała opalenizna uzyskana w solarium to wynik działania jedynego widma tam stosowanego, czyli UVA. Promieniowanie to sprawia, że melanina utlenia się i przemieszcza w kierunku komórek naskórka. Taka opalenizna pojawia się szybko, może być czerwona, ale też szybko sama zanika. Możesz przyspieszyć ten proces delikatnym i regularnym peelingiem, ale po wszystkim pamiętaj o preparatach wspomagających intensywną regenerację skóry.

    Jak pozbyć się opalenizny? Ku pamięci!

    Pamiętaj, że pozbycie się opalenizny wymaga czasu. Peelingi czy kosmetyki rozjaśniające z pewnością przyśpieszą ten proces. Unikaj produktów z karotenem i sięgnij po domowe sposoby na rozświetlenie koloru skóry. Bądź regularna w tych działaniach, a osiągniesz zamierzony efekt.

    Źródła:

    1. Nall, R.: How to remove a tan at home. W: Medical News Today [online] 05.09.2019. [dostęp 09.07.2021]. Dostępny w Internecie: https://www.medicalnewstoday.com/articles/326261
    2. Ferreira, M.: The Best Way to Get Rid of a Tan. W: Healthline [online]. 24.07.2017 [dostęp 09.07.2021]. Dostępny w Internecie: https://www.healthline.com/health/how-to-get-rid-of-a-tan
    3. Derewecka, M.: Wywiad z dr n. med. Agnieszką Bańką-Wroną. Peeling wcale nie niszczy opalenizny. A jeśli zrobisz go mądrze, pomoże ją utrzymać. W: Wysokie Obcasy [online] 13.06.2019. [dostęp 09.07.2021]. Dostępny w Internecie: https://www.wysokieobcasy.pl/Instytut/7,163393,24891156,opalenizna-skad-sie-bierze.html
      O autorze
      Natalia Klonowska
      Natalia Klonowska
      Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Natalia Klonowska
      Natalia Klonowska
      Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
      Przeczytaj więcej od tego autora