Sposób na oczyszczanie jelit. Sprawdź, jak zrobić to w domu!

18. 4. 2019 · Agnieszka Raczkowska · 4 minuty czytania
  • profilaktyka

Głodówka albo lewatywa – to najpopularniejsze, co przychodzi do głowy, gdy mówi się o oczyszczaniu jelit ze złogów. Dotychczas wydano wiele książek, jak pozbyć się złogów z jelit, ale nie wszystkie mają pochlebną opinię lekarzy. Nie jestem zwolenniczką drakońskich diet, ani zabiegów medycznych, które przez swoją nieprzemyślaną interwencję mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Każde niestandardowe działania warto skonsultować z lekarzem, zwłaszcza gdy towarzyszą Ci choroby przewlekłe, jak cukrzyca czy nadciśnienie. Zobacz bezpieczne sposoby, jak oczyścić jelita domowym sposobem, żeby przy okazji nie zrobić sobie krzywdy.

Oczyszczanie jelit – dlaczego jest takie ważne?

Jelito grube jest końcowym odcinkiem przewodu pokarmowego, łączącym jelito cienkie z okrężnicą. W budowie przypomina silnie pofałdowaną 2-metrową rurę, w której odbywa się końcowy proces wchłaniania wody i formowania kału. Pamiętaj, że Twój organizm ma naturalną zdolność do oczyszczania jelit i dąży do zapewnienia równowagi.

 Jeśli jednak tryb życia i nawyki żywieniowe, do których należą:

  • praca przy biurku
  • zbyt mała podaż błonnika w postaci warzyw i owoców
  • zbyt duża ilość tłuszczów zwierzęcych
  • narażenie na produkty spożywcze zawierające konserwanty lub barwniki

towarzyszą Ci kilka razy w tygodniu, to mogą pojawić się problemy z wypróżnianiem.

jelita od środka

Będą one wiązać się z zaleganiem w organizmie resztek pokarmowych, odpadów przemiany materii i toksyn. Długotrwałe zaparcia będą powodować narastające zatrucie organizmu, co na przestrzeni lat może doprowadzić do wielu jelitowych schorzeń, w tym nowotworów.

Jak oczyścić jelita domowym sposobem?

Oczyszczanie i regulacja pracy jelit są niezbędne dla zachowania równowagi organizmu i wysokiej odporności. Wraz z wiekiem perystaltyka jelit staje się bardziej leniwa. Co więcej, zaparciom będą sprzyjać niektóre leki przeciwdepresyjne, przeciwalergiczne, przeciwbólowe i na nadciśnienie. Jak zatem oczyścić jelita ze złogów?

Jedz regularnie suszone owoce

Jeśli chodzi o oczyszczanie jelit ze złogów, to dietetycy szczególnie zalecają jedzenie suszonych śliwek, fig i daktyli. Suszone śliwki znane są ze swoich właściwości wspierających funkcjonowanie jelit, bo na 100 g dostarczają aż 10 g błonnika. Badanie opublikowane w styczniu 2018 roku w czasopiśmie „Clinical Nutrition” poinformowało, że spożywanie 80 g suszonych śliwek dziennie reguluje rytm wypróżnień i powoduje, że więcej jest probiotycznych bakterii jelitowych z rodzaju Bifidobacterium, które pośrednio wpływają na zapobieganie zaparciom.

suszone owoce na oczyszczenie jelit

Zapewnij organizmowi odpowiednią ilość płynów w ciągu dnia

Pamiętaj, że minimalne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na wodę wynosi około 1,5 − 2 litry – wtedy procesy metaboliczne przebiegają bez zakłóceń. Nie wliczaj w tę ilość kawy i herbaty, które mają działanie moczopędne i mogą pogłębić deficyt płynów w organizmie.

jelita od wewnątrz

Oczyszczanie jelit ze złogów – apteczne sposoby

Siemię lniane lub babka płesznik

Dieta oczyszczająca jelita zawiera przede wszystkim produkty bogate w śluzy i błonnik. Nasiona lnu i babki płesznik podane z odpowiednią ilością płynu, pęcznieją i powodują zwiększenie objętości treści jelitowej i pobudzenie perystaltyki. Śluz pełni rolę poślizgową, zatem ułatwia wypróżnienia i pomaga pozbyć się złogów z jelit.

Preparaty z senesem

Senes możesz kupić zarówno w formie herbatek, jak i tabletek. Zawarte w nim substancje prowokują skurcze jelit, ułatwiając przesuwanie się mas kałowych. Chociaż senes jest naturalną substancją, to możesz go stosować jedynie sporadycznie. Stosowany w nadmiarze rozleniwia jelita, które potem nie będą chciały pracować bez wspomagania.

preparaty na oczyszczenie jelit

Lewatywa

Stosowanie wlewek doodbytniczych ma uzasadnienie jedynie w przypadku obecności kamieni kałowych w bańce odbytnicy. Lewatywa oczyszcza jedynie fragment odbytnicy, ułatwiając wypróżnienie podczas długotrwałych zaparć. Nieuzasadnione zabiegi z udziałem lewatywy mogą prowadzić do zaburzenia flory bakteryjnej i równowagi elektrolitowej, a nawet perforacji jelit. Czy sprawdzi się w całkowitym oczyszczaniu jelit? Niekoniecznie  − nie ma na ten temat żadnych pozytywnych doniesień naukowych.

oczyszczenie jelit - lewatywa

Oczyszczanie jelit ze złogów – kilka słów na koniec

Złogi w jelitach to nic innego, jak niestrawione resztki pokarmowe, złuszczone komórki i produkty przemiany materii. Głodówki, monotonne diety oczyszczające czy nieuzasadnione lewatywy nie są rozsądne.

jak dbać o kondycję jelit

Na prawidłowy stan jelit pracujesz codziennie, przede wszystkim kiedy unikasz wysoko przetworzonych produktów i dostarczasz organizmowi odpowiednią ilość płynów i błonnika pokarmowego. Jelita codziennie pracują na Twoje dobre samopoczucie – czy pomyślisz o nich podczas komponowania kolejnego posiłku?

Więcej artykułów na ten temat