Zespół zachodzącego słońca – jakie są objawy i jak leczyć syndrom zachodzącego słońca?

14. 6. 2023 · 7 minut czytania

Syndrom zachodzącego słońca u seniora to charakterystyczny zespół zachowań, będących efektem pogorszenia się jego funkcji poznawczych, który osiąga największe nasilenie w godzinach wieczornych.

Ewelina Zygmunt
Ewelina Zygmunt
Zespół zachodzącego słońca – jakie są objawy i jak leczyć syndrom zachodzącego słońca?

Opiekunowie osób starszych chorujących na demencję lub depresję, często zgłaszają, że ich funkcjonowanie ulega znacznemu pogorszeniu w godzinach wieczornych. Seniorzy mogą wówczas odczuwać narastający niepokój, dezorientację, a także nadmierne pobudzenie lub wręcz przeciwnie – spowolnienie. To tylko część objawów składających się na zespół zachodzącego słońca. Dowiedz się więcej na temat tej przypadłości.

Zespół zachodzącego słońca – co to?

Zespół lub syndrom zachodzącego słońca to charakterystyczny zbiór zachowań, które mogą wystąpić u osób cierpiących na demencję starczą oraz seniorów z depresją. Są one często zauważane i zgłaszane lekarzowi przez ich opiekunów.

 • Nazwa „zespół zachodzącego słońca” nawiązuje do pory dnia, w której syndrom się pojawia. Jego symptomy są widoczne w godzinach wieczornych – w miarę zanikania naturalnego światła słonecznego nasileniu ulegają prezentowane przez chorego zaburzenia behawioralne oraz poznawcze.
 • Termin „zespół lub syndrom zachodzącego słońca”, choć oznacza coś innego, ze względu na zbliżoną nazwę, może być łatwo pomylony z objawem zachodzącego słońca, który określa się patologiczny objaw neurologiczny obserwowany u niemowląt, u których doszło do wzrostu ciśnienia śródczaszkowego, najczęściej w przebiegu wodogłowia. Mówimy o nim, gdy tęczówka oka pozostaje częściowo ukryta pod dolną powieką, a twardówka jest widoczna ponad tęczówką. Objaw ten utrzymuje się przez cały czas obserwacji dziecka.
Zespół zachodzącego słońca co to

Syndrom zachodzącego słońca – objawy 

O zespole zachodzącego słońca mówimy wówczas, gdy objawy prezentowane przez osobę starszą z zaburzeniem funkcji poznawczych, z powodu postępującego otępienia i/lub depresji ulegają gwałtownemu pogorszeniu w godzinach wieczornych.

 • Najprawdopodobniej jest to związane z postępującym procesem neurodegeneracyjnym, który prowadzi do dysfunkcji układu nerwowego, na skutek przyspieszonego obumierania neuronów. Jego efektem jest zakłócenie naturalnego rytmu snu i czuwania.
 • Nie bez znaczenia pozostaje również zbyt mała ekspozycja na światło słoneczne, samotność, zmiana znanego otoczenia, towarzysząca infekcja lub zaostrzenie choroby przewlekłej oraz towarzyszący stres.
 • Najczęściej występującą chorobą otępienną u seniorów, w której przebiegu możemy mieć do czynienia z syndromem zachodzącego słońca, jest choroba Alzheimera.
 • Do objawów mogących pojawić się lub narastać wraz z nadchodzącą porą wieczorną, należą:
 • Dezorientacja – chory może nie wiedzieć, gdzie aktualnie się znajduje, kim są osoby z jego otoczenia, a także wracać do wydarzeń z przeszłości,
 • Nadmierne pobudzenie, a nawet krzyki oraz agresja,
 • Apatia, nadmierne wyciszenie, wycofanie,
 • Narastający niepokój i lęk,
 • Irytacja, drażliwość,
 • Wahania nastroju,
 • Bezsenność, liczne wybudzenia w ciągu nocy,
 • Omamy wzrokowe,
 • Trudności z wypowiadaniem się, gubienie rozpoczętego wątku, nieprawidłowe odpowiadanie na zadane pytania.
 • Początkowo objawy te najbardziej narastają w godzinach wieczornych i nocą. Mogą mieć niewielkie nasilenie i być niezauważone przez bliskich seniora. W ciągu dnia stan chorego jest znacznie lepszy. Wraz z postępem choroby otępiennej, zaburzenia składające się na zespół zachodzącego słońca ulegają pogorszeniu i mogą trwać coraz dłużej. Dodatkowo mogą być one zaostrzone przez toczącą się infekcję (np.: zapalenie płuc lub układu moczowego) lub pogorszenie kontroli choroby przewlekłej (np.: niewydolności serca czy nerek). Chory zazwyczaj nie pamięta swojego nietypowego zachowania w godzinach wieczornych.
Zespół zachodzącego słońca objawy

Syndrom zachodzącego słońca – leczenie

Leczenie zespołu zachodzącego słońca skupia się zarówno na postępowaniu farmakologicznym, jak i niefarmakologicznym.

 • Początkowo konieczne jest zidentyfikowanie przyczyny, która sprawia, że funkcjonowanie seniora w godzinach wieczornych ulega nagłemu pogorszeniu. 
 • Warto być świadomym, że w tej grupie pacjentów, wiele chorób może się na siebie nakładać i wspólnie pogarszać funkcjonowanie pacjenta. Tak bardzo często jest w przypadku otępienia i depresji. Wówczas obok leków i suplementów na układ nerwowy poprawiających funkcje kognitywne, konieczne może być równoczesne stosowanie leków poprawiających nastrój przepisanych przez psychiatrę. Jednak różnicowanie tych dwóch jednostek klinicznych u seniorów, szczególnie gdy zaburzenia poznawcze są już zaawansowane, może być trudne.
 • Szczególną uwagę należy również poświęcić na leczenie towarzyszących schorzeń somatycznych np.: chorób serca czy płuc.
 • Natychmiastowej wizyty w szpitalnym oddziale ratunkowym wymaga:
 • Nagle pojawiający się zespół zachodzącego słońca o dużym nasileniu, u seniora, który wcześniej nie prezentował podobnych objawów,
 • Duże nasilenie objawów współistniejące z omamami wzrokowymi, których nie udaje się opanować w warunkach domowych.
 • W tej grupie pacjentów zespół zachodzącego słońca może być jednym z symptomów toczącej się w organizmie infekcji.
 • Do metod pozafarmakologicznych, które mogą zmniejszyć nasilenie objawów składających się na zespół zachodzącego słońca u seniora, należą:
 • Przestrzeganie stałego planu dnia – wstawanie i chodzenie spać, a także spożywanie posiłków o stałej porze,
 • Rezygnacja z drzemek w ciągu dnia, w przypadku problemów z zaśnięciem w nocy,
 • Zadbanie o odpowiednie oświetlenie w pomieszczeniu, w którym przebywa senior,
 • Regularne spacery na zewnątrz oraz dostosowana do możliwości chorego aktywność fizyczna,
 • Rezygnacja z picia kawy, herbaty oraz jedzenia słodyczy w godzinach wieczornych,
 • Zmniejszenie narażenia na hałas, 
 • Spędzanie czasu z seniorem, dzięki czemu nie będzie czuł się samotny,
 • Regularne kontrolowanie stanu zdrowia u lekarza.

Wprowadzenie ich w codzienne życie, obok prowadzenie prawidłowego leczenia choroby podstawowej przez lekarza, jest nieodzownym postępowaniem dającym ulgę nie tylko seniorowi, ale również osobie, która się nim opiekuje.

W początkowym okresie, kiedy zachowania typowe dla syndromu zachodzącego słońca nie są jeszcze bardzo nasilone, poprawę mogą przynieść preparaty na wzmocnienie układu nerwowego, takie jak suplementy na pamięć i koncentrację oraz kompleksy witamin dla seniorów, posiadające w swoim składzie witaminy z grupy B. Leki nasenne bez recepty, zawierające w swoim składzie m.in. melatoninę, a także ziołowe leki na uspokojenie bez recepty, powinny być stosowane z ostrożnością, najlepiej po wcześniejszej konsultacji lekarskiej.

Zespół zachodzącego słońca leczenie

Podsumowanie

Syndrom zachodzącego słońca to zespół objawów zgłaszanych zazwyczaj przez osoby opiekujące się seniorami, którzy cierpią z powodu pogarszających się funkcji poznawczych, zazwyczaj w przebiegu następujących zespołów otępiennych. Najczęstszą przyczyną jego pojawienia się jest choroba Alzheimera. Jednak ogólne pogorszenie funkcjonowanie w godzinach wieczornych może również towarzyszyć depresji, która u seniorów nierzadko współistnieje z otępieniem. W przypadku zaobserwowania objawów zespołu zachodzącego słońca u seniora zawsze wskazana jest konsultacja lekarska.

Źródła:

 1. Gałecki, A. Szulc, Psychiatria, Edra Urban & Partner 2018
 2. Sobów, Zaburzenia psychiczne w przebiegu zespołów otępiennych – znaczenie kliniczne i zasady postępowania, Aktualn Neurol 2012, 12 (4), p. 236–244
 3. Barros Silva M.W. i in., Sundown syndrome and symptoms of anxiety and depression in hospitalized elderly, Dement Neuropsychol 2017 June;11(2):154-161.

  Więcej artykułów na ten temat

  O autorze
  Ewelina Zygmunt
  Ewelina Zygmunt
  Jestem lekarzem w trakcie stażu podyplomowego, który odbywam w Wojskowym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie. Choć jeszcze nie podjęłam ostatecznej decyzji co do wyboru specjalizacji, to moje serduszko bije w stronę ginekologii i położnictwa, a także endokrynologii. W szczególności interesuje mnie wpływ zdrowej diety na gospodarkę hormonalną człowieka. W wolnych chwilach lubię gotować i testować nowości kosmetyczne. Uwielbiam podróże, dobre jedzonko oraz jogę.
  Przeczytaj więcej od tego autora
  O autorze
  Ewelina Zygmunt
  Ewelina Zygmunt
  Jestem lekarzem w trakcie stażu podyplomowego, który odbywam w Wojskowym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie. Choć jeszcze nie podjęłam ostatecznej decyzji co do wyboru specjalizacji, to moje serduszko bije...
  Przeczytaj więcej od tego autora