Fango - lecznicze błoto pomaga na artretyzm i bóle stawów!

2. 10. 2020 · 6 minut czytania

Zabiegi z użyciem fango, błota bogatego w minerały, są bardzo popularne w SPA. Najczęściej stosuje się je na bóle stawów, ale nie tylko! Poznaj inne właściwości fango!

Irmina Turek
Irmina Turek
Fango - lecznicze błoto pomaga na artretyzm i bóle stawów!

Fango to nie tylko bogate w minerały błoto. To całkowicie naturalny środek, który sprawdza się w zabiegach relaksacyjnych w spa, jak i jako rozgrzewający okład, który koi bóle stawów. Jakie inne zastosowania ma fango i jak wyglądają zabiegi z jego wykorzystaniem?

Fango − co to takiego?

Fango i jego właściwości lecznicze zostały odkryte na terenie północno-wschodnich Włoch. Fango to zbiór składników mineralnych pozyskiwanych z tufu wulkanicznego (lekkich, osadowych skał pochodzenia wulkanicznego) lub źródeł termalnych. Inaczej mówiąc, jest to bardzo bogate w składniki odżywcze błoto. Fango jest określane również jako jeden z torfów, czyli błot leczniczych. Do tej samej grupy należą również występujące na terenie Polski borowiny. To preparat w pełni pochodzenia naturalnego, mający wiele korzystnych właściwości.

Sprawdź też, jak zadziała na Twoje ciało kąpiel borowinowa: Sposoby na gładką cerę: kąpiel borowinowa.

Fango

 

Zwykle w skład fango wchodzi piasek i glinka wulkaniczna, składniki związane z ekosystemem brzegów zbiorników wodnych (np. wodorosty czy algi) i wody siarkowo-siarkowodorowe. To, co znajduje się w fango, zależy od miejsca wydobywania i wiąże się z charakterystyką danego rejonu nabrzeżnego. Jest unikalne i typowe dla konkretnego miejsca wydobywania. Z tego też względu na opakowaniach z fango zawsze można uzyskać informacje o jego pochodzeniu.

Charakterystyczną cechą fango jest to, że zmienia stan skupienia ze stałego w ciekły w temperaturze powyżej 50 stopni C i odwrotnie, podczas stygnięcia. Dlatego też nakładane na skórę fango, kiedy zastyga, oddaje ciepło skórze i tkankom podskórnym. Dzieje się to stopniowo, dzięki temu odczuwasz rozluźnienie i rozgrzanie. Fango stosuje się do stymulacji układu odpornościowego (pobudzanie wytwarzania leukocytów) i poprawy mikrokrążenia krwi. Lecznicze błoto łagodzi ból mięśniowy i rozkurcza na mięśnie.

Sprawdź też, czym jest infuzja tlenowa.

 

Okłady fango − co to jest?

Zarówno skład fango, jak i jego właściwości fizyczne sprawiają, że jest bardzo wdzięcznym surowcem do użycia w zabiegach leczniczych i estetycznych. Stopniowe oddawanie ciepła i sole mineralne, które się w nim znajdują, sprawiają, że fango cieszy się coraz większą popularnością. Dodatkowo to całkowicie naturalne.

Okłady w formie ciepłej stosuje się przeważnie w leczeniu bólu, do rozluźniania mięśni i pobudzania krążenia krwi. Wykonuje się je po podgrzaniu masy fango do ok. 50 stopni C. Lecznicza masa jest rozprowadzana na grubość około 3 cm i umieszczana (wylewana) na odpowiednich foliach, a następnie przykładana do ciała. Masa w formie okładów oddaje ciepło do okładanych tkanek przez długi czas i może być podgrzewana i stosowana wielokrotnie (nawet 20 − 30-krotnie). W sytuacji kiedy masa ma być używana u innych pacjentów, powinna zostać wyjałowiona między zabiegami.

Sprawdź też kosmetyki do pielęgnacji ciała.

Okłady fango

Zabieg fango − na czym polega?

Fango wykorzystuje się w dwojaki sposób. Może być użyte to wykonywania okładów lub kąpieli leczniczych w roztworach. Zabiegi oferowane są w uzdrowiskach, spa czy gabinetach kosmetycznych. Zawsze przeprowadza je wykwalifikowany personel. Fango może być stosowane niedaleko miejsc wydobywania (zabiegi ze świeżym błotem), jak i na całym świecie − używa się do tego sproszkowanego fango, które w czasie transportu nie zmienia swoich właściwości. Sproszkowane błoto możesz też wykorzystać do domowego zabiegu. Fango polecane jest m.in. do rehabilitacji pourazowej.

Na początek fango trzeba rozmieszać z wodą. Następnie, w odpowiednim naczyniu, podgrzej masę do 80 − 100 stopni C, ciągle mieszając, żeby nie doprowadzić do przywierania mieszaniny do dna naczynia. Kolejnym etapem jest dodawanie do błota zimnej wody, aż do obniżenia temperatury do mniej więcej 50 stopni C. Dlatego też warto najpierw sprawdzić na opakowaniu, ile wody użyć do przygotowania mieszaniny i część jej wykorzystać do podgrzewania, a część do schładzania zawiesiny. Na koniec przygotowywania fango warto sprawdzić temperaturę błota za pomocą termometru, żeby uniknąć oparzeń skóry.

Mieszaninę można sporządzić, dodając od razu całą potrzebną wodę. Wtedy, po wylaniu preparatu na folię i utworzeniu warstwy o grubości około 2-3 cm, zaczekać aż przestygnie − sprawdzaj jej temperaturę opuszkami palców. W ten sposób, kiedy fango ostygnie, okład jest gotowy do aplikacji na skórę.

Lecznicze błoto może być używane do kąpieli rąk i nóg lub ugniatania rękami masy fango. Kąpiele to wsuwanie kończyn do naczyń wypełnionych mieszaniną błota. Zabiegi tego typu są najbardziej polecane u osób z artretyzmem. Kuracje trwają zwykle około 30 minut.

Sprawdź też, na czym polega komputerowe badanie skóry.

Zabieg fango

 

Ponadto występują też zabiegi związane z całkowitym lub częściowym zawijaniem ciała w fango. Jak to wygląda? Przy zabiegu na całe ciało kładziesz się na masie fango, która z kolei leży na tkaninie zaizolowanej od zewnątrz folią − tu wykorzystuje się ciepłą lub zimną mieszaninę. Następnie, jesteś zawijana. Cały proces trwa od 30 − 60 minut i nie powinien być wykonywany częściej, niż co 2. dzień. Zawijanie częściowe od strony technicznej wygląda tak samo, jak zawijanie całkowite, natomiast wykonywane jest tylko na danej, konkretnej części ciała. Można je stosować codziennie.

Zabiegi są bezbolesne i nie powodują oparzeń. Błoto leczy nie tylko ciepłem, ale i dostarcza skórze składniki takie jak sole mineralne czy aminokwasy. Ponieważ surowiec ten jest obecnie łatwo dostępny zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w sprzedaży internetowej, okłady z fango można zrobić samodzielnie. Pamiętaj, żeby postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Warto pamiętać również, że fango może powodować trudne do usunięcia zabrudzenia odzieży.

fango rehabilitacja

Czym jest parafango?

Parafango to nic innego jak połączenie fango z parafiną. Nazywa się też tak często mieszankę parafiny z innymi błotami i substancjami mulistymi. Zabiegi z użyciem parafango wyglądają bardzo podobnie jak kuracje parafinowe, ale są wykonywane w stanach, w których zaleca się użycie fango, np. w przewlekłych stanach zwyrodnieniowych związanych z narządami ruchu. Długie utrzymywanie temperatury i szybkie przewodnictwo cieplne gwarantują skuteczny zabieg termiczny, a dodatek parafiny poprawia właściwości fizyczne mieszaniny fango i dodatkowo nawilża skórę wspiera jej barierę lipidową.

Sprawdź też, czym jest terapia floatingowa.

Fango − wskazania

Okłady z fango mogą być pomocne w:

  • różnego rodzaju schorzeniach ortopedycznych,
  • chorobach zwyrodnieniowych stawów,
  • stanach pourazowych związanych ze złamaniami lub skręceniami,
  • zmianach przeciążeniowych,
  • niektórych chorobach układu krążenia z grupy obwodowych zaburzeń krążenia.

Okłady fango mogą być również stosowane w zaparciach. Bywają często polecane w mocnych bólach menstruacyjnych i stanach zapalnych pęcherza moczowego, czy też zaburzeniach funkcjonowania pęcherzyka żółciowego.

fango zabieg z wykorzystaniem błota

 

Ze względu na działanie odprężające zabiegów z użyciem takich okładów fango bywa również wykorzystywane w nerwowości i zaburzeniach psychosomatycznych. Zaburzenia te to nic innego jak zaburzenia związane z funkcjonowaniem organizmu, które mają podłoże w psychice. Jeśli bodźcem do tego rodzaju zaburzeń jest nadmierny stres i obciążenie, zabiegi pomogą się zrelaksować i wyciszyć.

Ponadto okłady fango znajdują zastosowanie w kosmetyce. Pomagają w oczyszczaniu skóry z toksyn i produktów przemiany materii. Fango może okazać się również bardzo przydatne w walce z cellulitem, czy też niektórymi rodzajami blizn.

Fango − przeciwwskazania

Nie należy go stosować w niewydolności i ostrych chorobach serca, czy w stanach zapalnych i zaostrzeniach w przebiegu procesów reumatycznych. Zabiegi fango nie są zalecane u osób z czynną chorobą gruźliczą i rozedmą płuc. Lepiej nie stosować ich przy nadciśnieniu tętniczym czy zakrzepowym zapaleniu żył. Zabiegi tego typu są również nieskazane u kobiet w ciąży i osób chorujących na wrzody żołądka.

Dodatkowo okłady nie są zalecane u osób z gorączką. Lepiej zawsze konsultować tego typu zabiegi z lekarzem, jeśli leczysz się dermatologicznie, bo zastosowanie gorących okładów może często zaostrzyć chorobę podstawową. Choć istnieją też przypadłości dermatologiczne, w których okłady mogą dać dobre efekty.

 

Źródła:

  1. W. Kasprzak, A. Mańkowska, Fizykoterapia, medycyna uzdrowiskowa i SPA, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017
  2. P. Gajewski, A. Szczeklik, Interna Szczeklika

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Irmina Turek
    Irmina Turek
    Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny czas przeznaczam na podróże, bo nic tak nie cieszy, jak poznawanie nowych miejsc, smaków i ludzi.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Irmina Turek
    Irmina Turek
    Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny...
    Przeczytaj więcej od tego autora