Jakie zioła pomogą na infekcje intymne?

20. 6. 2023 · 6 minut czytania

Rośliny wykorzystywane są w leczeniu problemów intymnych od tysięcy lat. Jakie zioła pomogą na infekcje intymne? Czy są bezpieczne? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jakie zioła pomogą na infekcje intymne?

Zioła od tysięcy lat wykorzystywane są w leczeniu różnych problemów zdrowotnych. Niektóre rośliny pomagają również w walce z infekcjami intymnymi. Jakie zioła są skuteczne na problemy intymne i jak bezpiecznie je stosować? Przeczytaj nasz poradnik! 

Jakie zioła na problemy intymne?

Problemy intymne są bardzo powszechne zwłaszcza u kobiet, ale nie tylko – infekcja intymna u mężczyzn jest równie poważnym schorzeniem. Co więcej, infekcje pojawiają się w każdym wieku, także u dzieci. Wywołują wiele nieprzyjemnych objawów, a nieleczone zwiększają ryzyko poważniejszych kłopotów ze zdrowiem, dlatego wszystkie infekcje intymne wymagają konsultacji ze specjalistą, aby nie dopuścić do ich dalszego rozprzestrzenienia i negatywnych konsekwencji.

Zioła na problemy intymne

W leczeniu infekcji intymnych często wykorzystuje się  preparaty ziołowe lecznicze. Wiele osób wybiera je przede wszystkim ze względu na to, że są naturalne, stosunkowo tanie, a właściwości wielu roślin znane są już od tysięcy lat. Niektóre zioła rzeczywiście mogą być pomocne zwalczaniu infekcji intymnych, jednak ich stosowanie zawsze skonsultuj z lekarzem. Problemy intymne mogą mieć wiele przyczyn i być wywołane przez różnorodne drobnoustroje np.:

Dlatego nie ma jednej, uniwersalnej metody leczenia, która sprawdziłaby się u wszystkich. Jeśli objawy takie jak ból, pieczenie, upławy, nieprzyjemny zapach z pochwy, są bardzo intensywne, nie ustępują, a wręcz się nasilają, naturalne metody leczenia mogą okazać się niewystarczające, a nawet pogłębiać problem. Z tego powodu nie stosuj ziół na własną rękę i nie bagatelizuj żadnych dolegliwości intymnych. Szczególnej ostrożności wymaga infekcja intymna w ciąży, ponieważ większość roślin leczniczych w tym okresie jest przeciwwskazana ze względu na brak pewności co do ich bezpieczeństwa dla dziecka.

Jakie zioła pomogą Ci w przypadku infekcji intymnych? Poznaj najczęściej stosowane rośliny łagodzące nieprzyjemne dolegliwości i hamujące kolonizację patogennych drobnoustrojów.

 

Rumianek lekarski

Rumianek lekarski (Matricaria chamomilla L.) to jedna z najczęściej stosowanych i najlepiej przebadanych roślin leczniczych.

 • Zawiera wiele substancji bioaktywnych m.in.:
 • Alfa-bisabolol,
 • Luteolinę,
 • Kwercetynę,
 • Azelon,
 • Apigeninę.
 • Związki te wykazują właściwości przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe. Rumianek ma także działanie łagodzące i wspomagające regenerację skóry i błon śluzowych
 • W jednym z badań wykazano, że stosowanie kremów z ekstraktami z rumianku u kobiet z kandydozą (infekcją grzybiczą) pochwy było równie skuteczne co klotrimazol, czyli przeciwgrzybiczy preparat farmaceutyczny o szerokim spektrum działania. Co więcej, nie zaobserwowano skutków ubocznych (Shiravani Z., Poodrast T., Alamdarloo S., Chamomile Extract versus Clotrimazole Vaginal Cream in Treatment of Vulvovaginal Candidiasis: A Randomized Double-Blind Control Trial, J Pharmacopuncture, R. 24, cz. 4 (2021), s. 191–195.),
 • Rumianek, jego ekstrakty i wyciągi, obecne są w składzie wielu produktów do higieny intymnej oraz mieszanek ziołowych przeznaczonych do sporządzania domowych naparów i herbat. Jeśli chcesz skorzystać z jego właściwości, sprawdź takie produkty, jak Ziaja Intima Profilaktyka Podrażnień, płyn do higieny intymnej z rumiankiem lub Max Rumianek, herbata ziołowa.

Dąb szypułkowy

Dąb szypułkowy (Quercus robur L.) to wyjątkowa roślina pomocna w leczeniu problemów intymnych.

 • Kora dębu szypułkowego zawiera m.in. katechiny i flawonoidy o działaniu przeciwzapalnym oraz łagodzącym swędzenie, które często pojawia się podczas infekcji,
 • Co więcej, ekstrakty z kory dębu mogą hamować namnażanie niektórych gatunków grzybów oraz bakterii, 
 • W przypadku łagodnych infekcji i stanów zapalnych w obrębie okolic intymnych pomocne mogą być nasiadówki i kąpiele przygotowane z suszonej kory dębu szypułkowego. Sprawdź:
Przeciwzapalne zioła na problemy intymne

Krwawnik pospolity

Krwawnik pospolity (Achillea millefolium L.) może być z powodzeniem stosowany przy upławach, stanach zapalnych pochwy i sromu. Właściwości lecznicze wykazują zarówno kwiaty, jak i ziele krwawnika. Charakteryzuje je wysoka zawartość chamazulenu, czyli prozdrowotnej substancji o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym.

Krwawnik pospolity stosowany jest w postaci kąpieli lub nasiadówek. Dotychczas nie stwierdzono skutków ubocznych ani przeciwwskazań do jego wykorzystywania, jednak tak jak w przypadku innych ziół, konieczna jest konsultacja z lekarzem, zwłaszcza w przypadku infekcji intymnych w ciąży.

Tarczyca bajkalska

Wyciągi z korzeni tarczycy bajkalskiej (Scutellaria baicalensis) stosowane są w łagodzeniu podrażnień i pielęgnacji wrażliwej skóry okolic intymnych. Za prozdrowotne właściwości tarczycy bajkalskiej odpowiadają głównie flawony, takie jak wogonina, bajkaleina oraz bajkalina, które wykazują silne właściwości przeciwzapalne. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów bazujących na wyciągach z tej rośliny. Są to m.in.: Baifem, pianka do higieny intymnej oraz Baifem K żel.

Szałwia lekarska

Szałwia lekarska (Salvia officinalis) charakteryzuje się bardzo bogatym składem substancji bioaktywnych, dzięki czemu wykazuje działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Na uwagę zasługują obecne w szałwii:

 • Monoterpenoidy,
 • Kamfora,
 • Tujon,
 • Cyneol,
 • Alfa-pinen.

Wyniki badań pokazują, że zastosowanie globulek dopochwowych zawierających wyciągi z szałwii, samodzielnie lub w połączeniu z leczeniem klotrimazolem, może być skutecznym i bezpiecznym sposobem na infekcje grzybicze pochwy (Ahangari F., Farshbaf-Khalili A., Javadzadeh Y., Comparing the effectiveness of Salvia officinalis, clotrimazole and their combination on vulvovaginal candidiasis: A randomized, controlled clinical trial, J. Obstet. Gynaecol. Res. 2019).

Wymienione rośliny lecznicze to najpopularniejsze i dobrze przebadane surowce wspomagające leczenie infekcji oraz wchodzące w skład wielu produktów przeznaczonych do pielęgnacji okolic intymnych. Coraz częściej mówi się również o możliwościach zastosowania oczaru wirginijskiego, który łagodzi swędzenie, pieczenie w przebiegu infekcji, a także jasnoty białej. Jej kwiaty i ziele zawierają flawonoidy, irydoidy, garbniki oraz związki śluzowe zmniejszające stan zapalny oraz upławy.

Przeciwgrzybiczne zioła na problemy intymne

Pamiętaj, aby nie stosować kuracji ziołami na własną rękę oraz konsultować wszystkie niepokojące objawy z lekarzem. Jeśli infekcje intymne są nasilone, naturalne metody mogą okazać się niewystarczające. Konieczne mogą być wówczas np. globulki na zapalenie pochwy, odpowiednie środki do higieny intymnej, irygator ginekologiczny lub preparaty polecane przy dolegliwościach związanych z grzybiczym zakażeniem pochwy, np. Multi-gyn FloraPlus żel dopochwowy.

Podsumowanie

Infekcje intymne to powszechny, często nawracający problem. W ich leczeniu można wykorzystywać niektóre zioła i rośliny lecznicze, takie jak rumianek, szałwia czy kora dębu. Ze względu na właściwości przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe mogą skutecznie łagodzić objawy. Przed ich zastosowaniem skonsultuj się z lekarzem, aby upewnić się, że nie istnieją żadne przeciwwskazania. Jest to szczególnie istotne podczas infekcji intymnych w ciąży.

Źródła:

 1. Grzęsik-Gąsior J., Bień A., Pieczykolan A., Fitoterapia w infekcjach ginekologicznych jako naturalne wsparcie w procesie leczenia, Pielęgniarstwo XXI wieku, 2018
 2. Shiravani Z., Poodrast T., Alamdarloo S., Chamomile Extract versus Clotrimazole Vaginal Cream in Treatment of Vulvovaginal Candidiasis: A Randomized Double-Blind Control Trial, J Pharmacopuncture, R. 24, cz. 4 (2021), s. 191–195.
 3. Ahangari F., Farshbaf-Khalili A., Javadzadeh Y., Comparing the effectiveness of Salvia officinalis, clotrimazole and their combination on vulvovaginal candidiasis: A randomized, controlled clinical trial, Obstet. Gynaecol. Res. 2019
 4. Wilczańska-Barska A., Chmura B., Krazue-Baranowska M., Dotychczasowy stan badań nad aktywnością farmakologiczną flawonów z rodzaju Scutellaria, Postępy Fitoterapii, 2012

  Więcej artykułów na ten temat

  O autorze
  Aleksandra Dziura
  Aleksandra Dziura
  Jestem dietetyczką kliniczną i sportową, copywriterką oraz autorką książek. Interesują mnie w szczególności powiązania między żywieniem a gospodarką hormonalną, przewodem pokarmowym i pracą układu nerwowego. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia podczas konsultacji indywidualnych, zajęć grupowych oraz dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniem w social mediach.
  Przeczytaj więcej od tego autora
  O autorze
  Aleksandra Dziura
  Aleksandra Dziura
  Jestem dietetyczką kliniczną i sportową, copywriterką oraz autorką książek. Interesują mnie w szczególności powiązania między żywieniem a gospodarką hormonalną, przewodem pokarmowym i pracą układu nerwowego. Na co dzień zajmuję się...
  Przeczytaj więcej od tego autora