Pryszcze na pośladkach: wstydliwy problem, któremu można zaradzić!

31. 10. 2020 · Aleksandra Anna Wolska · 3 minuty czytania
  • codzienna pielęgnacja
Pryszcze na pośladkach: wstydliwy problem, któremu można zaradzić!

Pryszcze na pośladkach to dość wstydliwy temat zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Choć często kojarzone są z obniżoną higieną osobistą, nie zawsze jest to powód ich występowania. Krosty na pośladkach mogą przybierać formę trądziku zwyczajnego, rogowacenia okołomieszkowego, czyraków czy nawet opryszczki. Zobacz, co powoduje pryszcze w miejscach intymnych i jak pozbyć się krostek na pupie.

Krosty na pupie − niewłaściwa higiena?

Bardzo często pojawia się pytanie, czy krosty na pośladkach są związane z higieną intymną. Odpowiedź brzmi: i tak, i nie. Jeżeli masz do czynienia z jedną z wymienionych powyżej chorób dermatologicznych, nawet najbardziej skrupulatnie prowadzona higiena nie jest w stanie Ci zagwarantować, że wypryski się nie pojawią. Nie mniej jednak terapie skórne zawsze wiążą się z odpowiednią pielęgnacją (najczęściej lekarz poleci Ci właściwe dermokosmetyki i pouczy, jak je stosować).

Zdarza się, że na skórze pośladków pojawią się tzw. potówki. Być może obiła Ci się ta nazwa o uszy w kontekście przypadłości małych dzieci, które noszą pieluchy. Potówki mogą pojawiać się także u dorosłych. Wyglądają jak małe pęcherzyki pod naskórkiem i są wynikiem zaparzenia się skóry od potu. Niewłaściwa higiena i źle dobrana bielizna (najczęściej ta wykonana z nieprzewiewanych, syntetycznych materiałów) może przyczynić się do pojawiania się wyprysków na pośladkach.

Pryszcze na pośladkach - co stosować

Co na krosty na pośladkach? Wszystko zależy od przyczyny!

Kiedy zauważysz na skórze pośladków krostki, na początek włącz odpowiednią pielęgnację części intymnych. Używaj tylko delikatnych płynów do higieny intymnej (najlepiej łagodzących środków z pantenolem), zmień bieliznę na bawełnianą i przewiewną. Jeżeli pryszcze na pośladkach nie znikną, a co gorsza będą naciekać ropą, nie wstydź się i udaj się z problemem do dermatologa. Skórę na udach i pośladkach możesz myć delikatnym żelem nawilżającym Aloesove.

Specjaliści polecają pielęgnować skórę trądzikową nawet na pośladkach odpowiednimi preparatami antybakteryjnymi. Kosmetyki na trądziki, takie jak: oczyszczający żel myjący z serii Ziaja Liście Manuka czy oczyszczający spray antybakteryjny Pharmaceris T pomogą Ci utrzymać skórę w czystości i usunąć bakterie, które wywołują stany zapalne mieszków włosowych. Na pojedyncze, wyjątkowo uporczywe pryszcze na pośladkach możesz wypróbować punktowe żele, np. Tribactic Acne czy Pharmaceris T Medi Acne Pointgel.W przypadku rogowacenia okołomieszkowego wybieraj dermokosmetyczne peelingi enzymatyczne, chemiczne lub skruby cukrowe, które pomogą usunąć martwy naskórek. W zmiękczeniu „łuskowatej” i chropowatej skóry pomoże Ci też krem mocznikowy Lefrosh Pilarix. Możesz też wypróbować szczotkowanie na sucho. Więcej na ten temat przeczytać możesz tu: Szczotkowanie ciała na sucho: alternatywa dla peelingu?.

Pryszcze na pośladkach - szczotkowanie

Pryszcze na pośladkach − co robić?

Pryszcze na pośladkach mogą mieć wiele różnych przyczyn. Często wynikają z nieprawidłowej higieny intymnej. Mogą być jednak wywołane także chorobami dermatologicznymi, dlatego warto skonsultować zmiany z lekarzem. W przypadku skóry trądzikowej stosuj odpowiednią pielęgnację antybakteryjną także w tym miejscu. Przy nadmiernym rogowaceniu naskórka sprawdzą się peelingi chemiczne lub fizyczne. 

Więcej artykułów na ten temat

Aleksandra Anna Wolska