Związek z przyjacielem − czy warto zaryzykować?

30. 9. 2019 · 3 minuty czytania

Czy warto wiązać się z przyjacielem? Czy wyznanie miłości bliskiej osobie może spowodować utratę dotychczasowej relacji? Po czym poznać, że to prawdziwe zakochanie? Sprawdź!

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Związek z przyjacielem − czy warto zaryzykować?

Prawdziwe przyjaźnie napędzają ludzkie szczęście. Nie bez powodu wiele par twierdzi, że ich wybranek jest ich najlepszym przyjacielem. Połączenie przyjaźni z romantycznymi uczuciami może być trudne, ale się zdarza.

Chociaż każdy może mieć własną indywidualną definicję tego, czym powinna być przyjaźń,  ostatnie badania ukazują charakterystyczne cechy wspólne dla tego typu relacji. Profesor psychologii S. Degges-White zauważa, że przyjaźnie istnieją, gdy czerpie się przyjemność z towarzystwa danej osoby. W momencie, kiedy przebywanie z kimś staje się obowiązkiem, a nie preferencją, przyjaźń zaczyna słabnąć. Poziom zaangażowania przyjaźni zmienia się w ciągu życia, w zależności od energii poświęcanej rodzinie lub innym zobowiązaniom w tym czasie.

Sprawdź też, kiedy najlepiej wyznać miłość.

związek z przyjacielem

 

Nawiązujemy przyjaźnie na zasadzie dobrowolności i zdajemy sobie sprawę, że nasi przyjaciele mogą wchodzić w relacje innego typu niż przyjacielskie.

Miłość z przyjaźni rodzi się często i jak pokazują badania, takie relacje mają szanse przetrwać znacznie dłużej niż inne. Głównie dlatego, że przyjaciel to osoba, która sprawia, że czujemy się dobrze z tym, kim jesteśmy, w co wierzymy i co lubimy robić.

 

Miłość z przyjaźni − przyjaźń na dobry początek!

Podejście do drugiej osoby oparte na przyjaźni koncentruje się wokół dzielenia się z nią niezapomnianymi doświadczeniami, dążeniem do poznania jej charakteru, życiowych historii i preferencji. Takie interakcje są wolne od jawnie seksualnych lub romantycznych oczekiwań.

zakochałam się w przyjacielu

 

Seks i romans z pewnością mogą się zdarzyć, ale nigdy nie są one zakładane, ani oczekiwane. Najwyższym priorytetem w przyjaźni jestzawsze zrozumienie czyichś wyborów i celów, a nie narzucanie własnych oczekiwań, jak w związku partnerskim. Kiedy chcesz tego, co najlepsze dla ludzi, których spotykasz i starasz się pomagać im w osiągnięciu sukcesu, tworzysz trudną do zerwania więź na długie lata.

Ekspert ds. relacji, profesor J. Gottman mówi:

„Szczęśliwe małżeństwa oparte są na głębokiej przyjaźni”.

A ta przyjaźń jest podstawą silnego małżeństwa! Badania Gottmana wykazały, że przyjaźń w małżeństwie jest ważnym wskaźnikiem romantycznej i fizycznej satysfakcji. 

Sprawdź też, jak odróżnić zauroczenie od miłości.

miłość z przyjaźni

„Zakochałam się w przyjacielu − co robić?”

Jak wyznać miłość przyjacielowi? Poproś przyjaciela, żeby spotkał się z tobą w neutralnym miejscu, w którym możecie rozmawiać bez przeszkód i innych gapiów. Podkreśl, jak bardzo cenisz sobie Waszą przyjaźń i jak bardzo chcesz, żeby Wasza relacja była szczera i uczciwa.

    Wyjaśnij, że czujesz więcej niż przyjaźń i nie chcesz tego ukrywać, bo przyjaciele rozmawiają ze sobą otwarcie. W trakcie rozmowy warto zrezygnować z oczekiwań względem przyjaciela i podkreślić, że bez względu na jego reakcję nie wpłynie to na Waszą relację.

    jak wyznać miłość przyjacielowi

    Czy warto wyznać uczucia przyjacielowi?

    Jeżeli zależy Ci na utrzymaniu przyjaźni − to warto. Ukrywanie prawdy i tłumienie emocji i tak znacznie utrudni Waszą relację i może doprowadzić do jej końca . Szczera rozmowa sprawi, że Twój przyjaciel będzie miał szansę przemyśleć charakter swoich uczuć względem Ciebie.

    Sprawdź też, czy warto wracać do byłego związku.

    czy warto wyznać uczucia przyjacielowi

     

    M. Robinson, ekspert od randek i wielokrotnie nagradzana blogerka, sugeruje, że po rozmowie musisz być przygotowana na zmianę w Waszej przyjaźni lub nawet jej całkowitą utratę. Z pewnością wyznanie uczuć jest ryzykowne, gdy zostaniesz odrzucona i z góry masz świadomość, że nie poradzisz sobie z myślą, że Twój przyjaciel może być w związku z kimś innym. Z drugiej strony możesz wiele zyskać, więc warto zaufać instynktowi.

      Więcej artykułów na ten temat

      • Związki na odległość wiążą się z wieloma problemami i nie zawsze wytrzymują próbę czasu. Co zrobić, by utrzymać więź emocjonalną i zachować dobre relacje, mimo dzielącego dystansu? Sprawdź!
      • Rodziny patchworkowe, w których pod jednym dachem żyją dzieci z różnych związków, stają się normalnością. Niestety taki układ, wiąże się z wieloma trudnościami. Dowiedz się więcej!
      • Nadmierna empatia − czy może być chorobą?

        Nadmierna empatia − czy może być chorobą?

        · 3 minuty czytania
        Czy nadmierna empatia może niepokoić lub sprawiać problemy? Czy zbytnie okazywanie uczuć jest chorobliwe? Czym skutkuje zbytnie martwienie się problemami bliskich? Sprawdź!
      O autorze
      Natalia Klonowska
      Natalia Klonowska
      Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Natalia Klonowska
      Natalia Klonowska
      Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
      Przeczytaj więcej od tego autora