Związek z przyjacielem − czy warto zaryzykować?

30. 9. 2019 · Natalia Klonowska · 4 minuty czytania
  • psychologia

Prawdziwe przyjaźnie napędzają ludzkie szczęście. Nie bez powodu wiele par twierdzi, że ich wybranek jest ich najlepszym przyjacielem. Połączenie przyjaźni z romantycznymi uczuciami może być trudne, ale się zdarza.

Związek z przyjacielem a przyjaźń

Chociaż każdy może mieć własną indywidualną definicję tego, czym powinna być przyjaźń,  ostatnie badania ukazują charakterystyczne cechy wspólne dla tego typu relacji. Profesor psychologii S. Degges-White zauważa, że przyjaźnie istnieją, gdy czerpie się przyjemność z towarzystwa danej osoby. W momencie, kiedy przebywanie z kimś staje się obowiązkiem, a nie preferencją, przyjaźń zaczyna słabnąć. Poziom zaangażowania przyjaźni zmienia się w ciągu życia, w zależności od energii poświęcanej rodzinie lub innym zobowiązaniom w tym czasie.

związek z przyjacielem

Nawiązujemy przyjaźnie na zasadzie dobrowolności i zdajemy sobie sprawę, że nasi przyjaciele mogą wchodzić w relacje innego typu niż przyjacielskie.

Miłość z przyjaźni rodzi się często i jak pokazują badania, takie relacje mają szanse przetrwać znacznie dłużej niż inne. Głównie dlatego, że przyjaciel to osoba, która sprawia, że czujemy się dobrze z tym, kim jesteśmy, w co wierzymy i co lubimy robić.

Miłość z przyjaźni − przyjaźń na dobry początek!

Podejście do drugiej osoby oparte na przyjaźni koncentruje się wokół dzielenia się z nią niezapomnianymi doświadczeniami, dążeniem do poznania jej charakteru, życiowych historii i preferencji. Takie interakcje są wolne od jawnie seksualnych lub romantycznych oczekiwań.

zakochałam się w przyjacielu

Seks i romans z pewnością mogą się zdarzyć, ale nigdy nie są one zakładane, ani oczekiwane. Najwyższym priorytetem w przyjaźni jestzawsze zrozumienie czyichś wyborów i celów, a nie narzucanie własnych oczekiwań, jak w związku partnerskim. Kiedy chcesz tego, co najlepsze dla ludzi, których spotykasz i starasz się pomagać im w osiągnięciu sukcesu, tworzysz trudną do zerwania więź na długie lata.

Ekspert ds. relacji, profesor J. Gottman mówi:

„Szczęśliwe małżeństwa oparte są na głębokiej przyjaźni”.

A ta przyjaźń jest podstawą silnego małżeństwa! Badania Gottmana wykazały, że przyjaźń w małżeństwie jest ważnym wskaźnikiem romantycznej i fizycznej satysfakcji. 

miłość z przyjaźni

„Zakochałam się w przyjacielu − co robić?”

Jak wyznać miłość przyjacielowi? Poproś przyjaciela, żeby spotkał się z tobą w neutralnym miejscu, w którym możecie rozmawiać bez przeszkód i innych gapiów. Podkreśl, jak bardzo cenisz sobie Waszą przyjaźń i jak bardzo chcesz, żeby Wasza relacja była szczera i uczciwa.

Wyjaśnij, że czujesz więcej niż przyjaźń i nie chcesz tego ukrywać, bo przyjaciele rozmawiają ze sobą otwarcie. W trakcie rozmowy warto zrezygnować z oczekiwań względem przyjaciela i podkreślić, że bez względu na jego reakcję nie wpłynie to na Waszą relację.

jak wyznać miłość przyjacielowi

Czy warto wyznać uczucia przyjacielowi?

Jeżeli zależy Ci na utrzymaniu przyjaźni − to warto. Ukrywanie prawdy i tłumienie emocji i tak znacznie utrudni Waszą relację i może doprowadzić do jej końca . Szczera rozmowa sprawi, że Twój przyjaciel będzie miał szansę przemyśleć charakter swoich uczuć względem Ciebie.

czy warto wyznać uczucia przyjacielowi

M. Robinson, ekspert od randek i wielokrotnie nagradzana blogerka, sugeruje, że po rozmowie musisz być przygotowana na zmianę w Waszej przyjaźni lub nawet jej całkowitą utratę. Z pewnością wyznanie uczuć jest ryzykowne, gdy zostaniesz odrzucona i z góry masz świadomość, że nie poradzisz sobie z myślą, że Twój przyjaciel może być w związku z kimś innym. Z drugiej strony możesz wiele zyskać, więc warto zaufać instynktowi.

Więcej artykułów na ten temat