Przejdź do głównej treści

Biohacking – co to jest i jak pomaga w utrzymaniu zdrowia?

16. 5. 2025 · 5 minut czytania
wzmocnienie odporności

Biohacking obejmuje działania, które mają na celu optymalizację zdrowia, poprawę wydolności organizmu i pracy mózgu. W tym celu wykorzystywane są różne metody związane z dietą, suplementacją, snem i stylem życia. Chociaż biohacking nie ma naukowych podstaw, to jest coraz częściej stosowany przez ludzi. Dowiedz się, co się za nim kryje i czy dla każdego jest to dobre rozwiązanie.

 

Sylwia Brodniewska
Sylwia Brodniewska
Biohacking – co to jest i jak pomaga w utrzymaniu zdrowia?

Popularność biohackingu rośnie z roku na rok. W dużej części jest to spowodowane rozwojem technologii i propagowaniem zdrowego trybu życia. Biohacking wykorzystuje metody skupiające się na higienie snu, diecie, suplementacji i medytacji. Na czym dokładnie polega i czy jest w pełni bezpieczny? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule! 

Czym jest biohacking?

Biohacking to działania mające na celu poprawę zdrowia, wydolności fizycznej i stanu psychicznego przy wykorzystaniu różnych metod. Wiele z nich polega na najnowszych osiągnięciach nauki i technologii. Biohacking nie jest w żaden sposób regulowany, ale powinien opierać się na różnych badaniach naukowych i ich analizie. Na tej podstawie wprowadzane są zmiany w diecie, suplementacji, higienie snu czy aktywności fizycznej. Niekiedy również wykorzystywane są specjalne urządzenia, które mają pomóc osiągnąć jeszcze lepsze efekty zdrowotne, poprawić glikemię, wyrównać ciśnienie tętnicze krwi czy uzyskać optymalną masę ciała. 

Profesjonalne podejście do biohackingu wymaga przygotowania. Konieczne jest przeprowadzenie badań, które pomogą ocenić stan zdrowia. Należą do nich m.in. morfologia krwi, CRP, glukoza, lipidogram, badania hormonalne (TSH, fT3, fT4, insulina, kortyzol, testosteron), badanie kluczowych witamin i składników mineralnych: magnezu, cynku, selenu, witaminy D, a także analiza flory bakteryjnej jelit. Na podstawie wyników dobierane są odpowiednie metody do hackowania własnego organizmu.


Sprawdź witaminy i minerały
biohacking

Jakie są rodzaje biohackingu?

Skoro, wiesz już co to znaczy biohacking, łatwiej będzie Ci sobie zrozumieć jego podstawy. Popularne rodzaje biohackingu dotyczą:

  • Diety i sposobu odżywiania,
  • Snu i regeneracji,
  • Suplementacji,
  • Aktywności fizycznej,
  • Radzenia sobie ze stresem i negatywnymi emocjami.

W biohackingu wykorzystywane są również metody, które mogą budzić kontrowersje. Polegają one na stosowaniu różnych urządzeń, gadżetów czy zastrzyków poprawiających wydolność i samopoczucie. Niekiedy wiążą się one z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, głównie w sytuacji, kiedy są stosowane bez kontroli lekarskiej. Niebezpieczne może być przyjmowanie dużych dawek ahwaghandy o właściwościach uspokajających, regulujących sen i obniżających poziom stresu.

 

Sprawdź popularne kategorie

Zasady biohackingu

Podstawowe zasady biohackingu mają na celu usprawnienie zdrowia, dlatego przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w swoim życiu, należy wykonać odpowiednie badania. Pozwalają one określić kierunek działania i dobrać odpowiednie techniki hackowania swojego organizmu. Do popularnych zasad biohackingu należą:

Terapia światłem
Terapia zimnem, czyli popularne morsowanie
Post przerywany (IF)
Ograniczenie światła niebieskiego
Stosowanie adaptogenów
Kroplówki witaminowe

Jakie są popularne narzędzia biohackerów?

Na czym polega biohacking? Nie tylko na wprowadzaniu zmian w swoim stylu życia, ale również wykorzystywaniu urządzeń i narzędzi, które mogą pomóc w uzyskaniu lepszego zdrowia i samopoczucia. Zapewne nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale noszenie smartwatcha to jedno z nich. Zegarek pokazuje nie tylko godzinę, ale również mierzy puls, ilość kroków czy aktywność fizyczną. Samodzielnie informuje Cię o najlepszym czasie na trening, sen czy przerwie od komputera. 

Biohakerzy korzystają także z szeregu aplikacji na smartfony, które pomagają lepiej monitorować swój organizm. Analizują wyniki i wyciągają wnioski. Pomocne są aplikacje do śledzenia faz księżyca, produktywności czy liczenia kalorii. 

biohacking - smartwatch

W biohackingu duże znaczenie mają również przedmioty i urządzenia, które ułatwiają życie. Są to:

  • Kołdry obciążeniowe,
  • Lampy antydepresyjne,
  • Maty z kolcami,
  • Wagi z analizatorem masy ciała,
  • Profilowane poduszki,
  • Okulary blokujące niebieskie światło.

Chcąc zadbać o zdrowie, nie musisz sięgać po nie wszystkie. Wybierz tylko te, które przyniosą Ci korzyści.

Czy biohacking jest bezpieczny?

Biohacking może nieść za sobą szereg niebezpieczeństw. Niektóre związane są z niedoborami, np. witamin z grupy B czy cynku, inne prowadzą do przyjmowania zbyt dużych dawek suplementów diety, które mogą prowadzić do niebezpiecznej dla organizmu hiperwitaminozy. Bezpieczne na pierwszy rzut oka diety również mogą okazać się groźne na zdrowia. Zbyt częste przyjmowanie ryb, które są cennym źródłem kwasów omega-3, może doprowadzić do nadmiaru rtęci w organizmie. 

W bioackingu wiele założeń opiera się na doświadczeniu, które nie zawsze idzie w parze z dowodami naukowymi. Budzi to duże kontrowersje i może doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu czy wyczerpania organizmu. 

Pamiętaj
Granica biohackingu jest cienka, ale jeśli będzie on stosowany zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną, pod kontrolą lekarza, może przynieść korzyści. Ważne, aby unikać ryzyka, nie testować kontrowersyjnych metod na sobie i stosować zasady biohackingu z umiarem. 

Biohacking – podsumowanie

Biohacking nadal budzi wiele kontrowersji, ale niektóre metody wykorzystywane w nim mogą poprawić zdrowie i samopoczucie, a także obniżyć poziom stresu i zwiększyć ilość aktywności fizycznej. Wprowadzenie zmian w sposobie odżywiania i suplementacji, w oparciu o dowody naukowe, przyczynia się do uzupełnienia niedoborów i zachęca do sięgania po zdrową żywność. Niemniej jednak decyzja o biohackowaniu własnego organizmu wiąże się z szeregiem przygotowań i konsultacji ze specjalistami.

Źródła:

  1. Biohacking and Chip Implantation in the Human Hand: An Introduction. Eerens, Ward et al. Journal of Hand Surgery Global Online, Volume 6, Issue 4, s. 463 - 465.
  2. Cooper ID, Kyriakidou Y, Petagine L, Edwards K, Elliott BT. Bio-Hacking Better Health-Leveraging Metabolic Biochemistry to Maximise Healthspan. Antioxidants (Basel). 2023 Sep 11;12(9):1749.
  3. Wyszomirski K., Biohacking – przewodnik dla początkujących, Wydawnictwo Zwierciadło, Warszawa 2019.
  4. Gangadharbatla H. Biohacking: An exploratory study to understand the factors influencing the adoption of embedded technologies within the human body. Heliyon. 2020 May 12;6(5)

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Sylwia Brodniewska
Sylwia Brodniewska
Jestem kosmetologiem i marketerem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Obecnie poszerzam swoją wiedzę na studiach podyplomowych na kierunkach psychodietetyka oraz dietetyka i suplementacja. Od wielu lat pasjonuję się zdrowym trybem życia i jego wpływem na skórę.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Sylwia Brodniewska
Sylwia Brodniewska
Jestem kosmetologiem i marketerem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Obecnie poszerzam swoją wiedzę na studiach podyplomowych na kierunkach psychodietetyka oraz dietetyka i suplementacja. Od wielu lat pasjonuję się zdrowym trybem życia...
Przeczytaj więcej od tego autora

Uwaga