Niedożywienie u osób starszych to bardzo częsty problem! Jak do niego nie dopuścić?

21. 2. 2018 · 4 minuty czytania

Seniorzy często mają gorszy apetyt. Niechętnie piją płyny i jedzą zbyt małe porcje. To prosta droga do niedożywienia. Jak temu zapobiec? Dowiedz się więcej na ten temat!

Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Niedożywienie u osób starszych to bardzo częsty problem! Jak do niego nie dopuścić?

Niedożywienie osób starszych to dość często spotykany problem w tej grupie wiekowej. Niestety, niewiele się o nim mówi. Ten, kto na co dzień zajmuje się swoją ukochaną babcią lub dziadkiem wie, jak dużym wyzwaniem jest odżywianie seniora. Często problemy te zrzucamy na karb wieku, przechodząc do porządku dziennego nad tym, że osoba starsza mało je i pije. To duży błąd! Uboga dieta prowadzi do wychudzenia i niedożywienia, co niesie za sobą poważne konsekwencje. Jakie są objawy niedożywienia organizmu osoby starszej? Jak radzić sobie z problemem? 

Przewód pokarmowy też się starzeje! 

Wraz z upływem lat cały nasz organizm się starzeje, w tym także przewód pokarmowy. Dochodzi do spadku wydzielania enzymów trawiennych, spowolnienia perystaltyki, skrócenia kosmków jelitowych, zmienia się też skład flory bakteryjnej jelit, co skutkuje gorszym trawieniem i wchłanianiem składników odżywczych. 

Niestety, osoby starsze mają też gorszy apetyt, niechętnie piją płyny, w szczególności wodę. Samo jedzenie również często stanowi problem dla osoby w podeszłym wieku ze względu na drżenie rąk, osłabienie mięśni, niedowłady, czy braki w uzębieniu. Wszystko to nieuchronnie prowadzi do niedożywienia i wychudzenia seniora. 

Sprawdź, jak powinna wyglądać dieta po 80 roku życia.

Starzenie przewodu pokarmowego

 

Jak wygląda niedożywienie? Objawy niedożywienia organizmu osoby starszej 

Czy wiesz jak rozpoznać niedobory żywieniowe u seniora i jego niedożywienie organizmu? Objawy nie są oczywiste. Nie jest to łatwe zadanie, gdyż starsi pacjenci najczęściej cierpią na wiele różnych chorób, których objawy mogą zacierać symptomy niedożywienia.

Oto podstawowe objawy, które powinny nas zaniepokoić: 

 • spadek masy ciała (wychudzenie), 
 • znaczne osłabienie,
 • ciągłe zmęczenie i senność, 
 • obniżenie sprawności psychicznej,
 • zwiększona podatność na infekcje dróg oddechowych,
 • nawracające zapalenia układu moczowego,
 • obniżona temperatura ciała,
 • nagła utrata włosów,
 • cienka, szara skóra ze wzmożonym rogowaceniem,
 • słabe gojenie się ran,
 • złamania kości.

Sprawdź piramidę żywieniową dla seniorów.

Co pomoże na niedożywienie? Leczenie

Mając pod opieką osobę starszą, która cierpi na niedożywienie należy koniecznie zasięgnąć pomocy u specjalistów. Przede wszystkim powinniśmy udać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania krwi jak morfologia, poziom żelaza i albumin.

Cenna jest również pomoc dietetyka, który pomoże ułożyć specjalną, pełnowartościową dietę dla seniora. Dieta osób w podeszłym wieku jest niestety często nieprawidłowa − obfituje w węglowodany, uboga jest natomiast w tłuszcze, białko oraz witaminy i mikroelementy. W trakcie leczenia niedożywienia konieczne jest dostarczenie pacjentowi odpowiednio dużej ilości kalorii i białka, co może okazać się niemożliwe do osiągnięcia za pomocą samej tylko diety.

Sprawdź tabletki i preparaty z witaminami.

Osoby starsze ponadto, często mają problemy z gryzieniem i połykaniem pokarmów, dlatego konieczna jest zmiana konsystencji pożywienia. Z pomocą mogą wtedy przyjść zalecone przez lekarza geriatrę preparaty odżywcze dla osób starszych.

Dieta

 

Na rynku dostępne są specjalistyczne produkty medyczne, które zawierają wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach. Preparaty te maja płynną konsystencję, co znacznie ułatwia ich spożywanie przez seniora. Mogą one stanowić kompletną dietę pacjenta lub być jej uzupełnieniem. 

Co ważne, takie preparaty odżywcze dla seniorów można dodatkowo dobrać pod kątem chorób, na które poza niedożywieniem cierpi osoba starsza np. specjalne produkty dla chorych na cukrzycę lub choroby wątroby.

Każdy senior powinien mieć indywidualnie dopasowany przez lekarza preparat odżywczy, w zależności od swojego wieku, płci, masy ciała, zapotrzebowania energetycznego i chorób współistniejących. 

Nie zapominajmy też jak ważne są preferencje smakowe, bo nawet idealnie dobrany żywieniowy produkt medyczny nie spełni swojego zadania, jeśli nie będzie starszej osobie smakował! Jak więc wybrać odpowiednie żywienie medyczne? Preparaty powinny być przede wszystkim smaczne!

Sprawdź, co powinna zawierać dieta dla osób starszych i leżących.

Czym może grozić niedożywienie? Skutki dla organizmu

Niestety, skutki niedożywienia organizmu są dla seniorów bardzo poważne, stan ten doprowadza do wyniszczenia, licznych niedoborów zarówno mikro i makroelementów oraz powikłań chorób współistniejących. Jeśli ktoś z Twoich bliskich cierpi na niedożywienie, nie próbuj leczyć go na własną rękę. Sięgnij po pomoc specjalistów, by senior mógł cieszyć się w zdrowiu jesienią życia! 

Skutki niedożywienia

  Więcej artykułów na ten temat

  O autorze
  Aleksandra Malewska
  Aleksandra Malewska
  Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
  Przeczytaj więcej od tego autora
  O autorze
  Aleksandra Malewska
  Aleksandra Malewska
  Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
  Przeczytaj więcej od tego autora