Gradówka na oku - skąd się bierze? Przyczyny i leczenie choroby aptecznymi i domowymi sposobami

22. 3. 2018 · Klaudia Dopytalska · 5 minut czytania

Czy na Twoim oku pojawił się guzek, któremu towarzyszy niewielki obrzęk i zaczerwienienie? To może być gradówka na oku. Przyczyny powstawania gradówki to m.in. zbyt rzadkie mruganie! Zobacz, czym jest gradówka, jak ją leczyć i czy pocieranie oka obrączką może w tym wypadku okazać się skuteczne.

Gradówka a jęczmień − jaka jest różnica?

Zapalenie gruczołów lub mieszków włosowych powieki objawia się tym, że na Twojej powiece, od strony zewnętrznej bądź wewnętrznej, pojawia się guzek. Jeśli jest to stan ostry, zmianę nazywamy jęczmieniem lub jęczmykiem. Jest ona bolesna, może towarzyszyć jej niewielki obrzęk powieki oraz zaczerwienienie. Często zdarza się, że stan zapalny na Twoim oku nie ustępuje, a nawet przechodzi w przewlekłą postać, którą nazywamy gradówką. Duże grudki, które rosną na Twoim oku, mogą ograniczać Ci pole widzenia, a nawet uciskać na rogówkę, przez co możesz gorzej widzieć. Taka zmiana może powodować astygmatyzm.

Dowiedz się, czy jęczmień można wyleczyć domowymi sposobami.

Czym się różni gradówka od jęczmienia

Gradówka na oku − skąd się bierze?

Na powiekach znajduje się kilka rodzajów gruczołów: tarczkowe Meiboma, potowe Molla, łojowe Zeissa, a częściowo także łzowe. Wszystkie one pełnią bardzo istotne funkcje w aparacie ochronnym Twojego oka. Gruczoły Meiboma oraz Zeissa produkują bardzo istotną dla wzroku, lipidową substancję wchodzącą w skład filmu łzowego, czyli płynu nawilżającego przednią część oka, a także powieki.

Sprawdź też żele i maści do oczu.

Zapalenie gruczołu wiąże się z zatrzymaniem płynu łzowego i następnie nadkażeniem go. Tak powstaje jęczmień na oku. Głównym patogenem, który wywołuje infekcję gruczołów tarczkowych jest powszechnie występujący na skórze gronkowiec.

Gradówka na powiece może pojawić się u każdego, ale szczególnie narażone są osoby chorujące na trądzik różowaty, cukrzycę oraz przewlekle zapalenia brzegu powiek.

To co może przyczyniać się do wystąpienia u Ciebie zmian na powiece, to rzadkie mruganie. Kiedy nie mrugasz wystarczająco często, Twoje oko wysycha. Przez to częściej pocierasz powieki dłońmi, które są siedliskiem ogromnej ilości bakterii. Co więcej, kiedy nie mrugasz, wydzielina z gruczołów w oku zostaje w nich zatrzymana. Normalnie ruch powiek powoduje opróżnianie gruczołów oraz tworzenie filmu łzowego. Kiedy naturalne substancje łojowe zatrzymane są w gruczołach, może dojść do powstania przewlekłych zapaleń.

Sprawdź też, jak rozpoznać i leczyć kaszak na powiece.

Skąd się bierze gradówka na oku

Wysychanie oka może być też spowodowane ogrzewaniem w pomieszczeniu lub klimatyzacją. Pisałam o tym zjawisku w artykule: 10 sposobów, jak dbać o oczy w okresie grzewczym.

Gradówka - domowe sposoby

Pewnie słyszałeś o domorosłej metodzie leczenia jęczmienia złotą obrączką. Co ciekawe, ten babciny przepis na gradówkę może zadziałać! Pocieranie jęczmienia lub gradówki obrączką sprawia, że ucisk na gruczoły może powodować odblokowanie ich ujść i wydalenie zalegającej wydzieliny. Nie ma znaczenia, czy pierścionek zrobiony jest ze złota, ani czy został uświęcony w trakcie zawierania związku małżeńskiego. Tak naprawdę, podobny masaż można wykonywać palcem lub innym przedmiotem, przesuwając go w kierunku ujścia gruczołów, czyli w stronę szpary powiekowej.

gradówka ile trwa

Inne domowym sposobem na gradówkę, jest stosowanie ciepłych kompresów na oczy na 3 − 5 minut cztery razy na dobę. Dzięki temu podniesiesz temperaturę wydzieliny, co może ją rozrzedzić i ułatwić jej wypłynięcie z przepełnionych gruczołów.

Jak leczyć gradówkę u okulisty?

Gdy wybierzesz się do okulisty z objawami gradówki, lekarz w pierwszej kolejności szukał będzie objawów choroby ogólnoustrojowej np. gorączki, zmiany wielkości węzłów chłonnych, a także cech trądziku różowatego, jeśli wcześniej nie był rozpoznany. Lekarz sprawdza też, czy nie wypadają Ci rzęsy, a także, czy obrzęk ograniczony jest tylko do fragmentu powieki. Nawet jeżeli okulista postawi diagnozę i stwierdzi, że masz do czynienia z gradówką na powiece, warto, żebyś dalej obserwował zmianę na oku. A przy często nawracających zapaleniach lekarz może zalecić nawet biopsję zmienionej tkanki.

Sprawdź też krople do oczu.

gradówka usuwanie

Jeśli zapalenie jest aktywne, a zmianie towarzyszy zaczerwienie i obrzęk, to lekarz może zlecić Ci stosowanie miejscowo maści z antybiotykiem, żeby zlikwidować ognisko infekcji. Jeżeli gradówka w oku ponownie się nadkazi, okulista może zalecić Ci antybiotykoterapię doustną, a w ekstremalnych przypadkach może skierować Cię do szpitala.

W większości przypadków jęczmień i gradówka oka ustępują samoistnie lub z zastosowaniem tych nieinwazyjnych, domowych metod leczenia. Jeśli niepokojąca zmiana utrzymuje się dłużej niż 3 − 4 tygodnie możliwe, że lekarz będzie musiał ją nadciąć i wyłyżeczkować zapalną zawartość wraz włóknistą torebką.

Sprawdź też preparaty do higieny powiek.

Jeżeli gradówki na Twojej powiece utrzymują się lub ciągle wracają, lepiej udaj się do okulisty, który będzie wiedział, czym leczyć gradówkę. Gdy zmiana jest bolesna albo towarzyszy jej pogorszenie jakości widzenia, nie czekaj na rezultaty domowych metod i udaj się do lekarza. Ale pamiętaj też, że masaż powieki oraz ciepłe kompresy warto włączyć jak najwcześniej, żeby uniknąć zwłóknienia i zabiegu chirurgicznego.

  O autorze
  Klaudia Dopytalska
  Klaudia Dopytalska
  Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z dermatologii. Na co dzień przykładam wagę do zdrowego trybu życia i uprawiam różne formy aktywności fizycznej.
  Przeczytaj więcej od tego autora
  O autorze
  Klaudia Dopytalska
  Klaudia Dopytalska
  Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z dermatologii. Na co dzień przykładam wagę do zdrowego trybu życia i uprawiam różne formy aktywności fizycznej.
  Przeczytaj więcej od tego autora