Związek partnerski − na czym polega równouprawnienie w związku?

15. 10. 2018 · 3 minuty czytania

Czy w związku partnerskim można akceptować odmienność drugiej połówki? Czy kobieta i mężczyzna mogą mieć inne zainteresowania i pomimo to tworzyć udany duet? Dowiedz się więcej!

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Związek partnerski − na czym polega równouprawnienie w związku?

Zgodnie z założeniem współczesnej psychologii, prawdziwe związki partnerskie polegają na nieustannym szukaniu porozumienia i dogadywaniu się ze sobą. Przy czym niezbędne jest zachowanie pewnej elastyczności − ustalanie sztywnych reguł i podziałów w tym przypadku się nie sprawdzi. Co to jest związek partnerski i jak go stworzyć?

Co to jest związek partnerski?

Związek partnerski to typ relacji, w której ludzie szanują swoją wolność, pomagają sobie nawzajem, dzielą się obowiązkami po równo, są współodpowiedzialni za każdą sferę życia rodziny. Nawet jeżeli macie czasami odmienne zdanie, wciąż gracie w jednej drużynie.

Twoje potrzeby i oczekiwania są ważne, ale trzeba wśród nich znaleźć miejsce na potrzeby partnera. W partnerskiej relacji bardzo ważne jest to, że poznajecie się nawzajem. Można powiedzieć, że troska i wzajemny szacunek to elementy kluczowe relacji partnerskiej.

Sprawdź też, czy wątpliwości w związku to powód do rozstania.

związek partnerski - wspólne dobro

 

Niektórzy twierdzą, że związek partnerski wznosi związek dwojga ludzi na wyższy poziom. Zamiast kłótni, wymuszania, postaw pasywno-agresywnych rozmawiacie, podejmujecie dyskusje i szukacie rozwiązań, bo zawsze kierujecie się wspólnym dobrem.

 

Na czym polega związek partnerski?

Zdaniem psycholog A. Klos, związek partnerski funkcjonuje prawidłowo i rozwija się najlepiej, gdy para w pełni akceptuje swoją odmienność. Partnerzy rozumieją, że każdy ma prawo do własnej przestrzeni, odrębności, innych upodobań czy swojego grona przyjaciół.

Co więcej, para czerpie ze swoich różnic, wnosi do związku nowe zainteresowania, pasje, ale też pielęgnuje elementy wspólne. Na tym właśnie polega równouprawnienie w związku. Każdy ma podobne prawa i obowiązki, a związek nie istnieje po to, żeby je egzekwować, a ustalać i wspólnie dogrywać tak, żeby żadna ze stron nie czuła się pokrzywdzona.

Sprawdź, czy warto wiązać się z przyjacielem.

związek partnerski - na czym polega

 

Jak zauważa K. Popiołek, panująca obecnie filozofia indywidualizmu sprawia, że ludzie pragną czerpać z życia jak najwięcej. Skupiają się na braniu i zagarnianiu, zamiast dać coś od siebie, zainteresować się potrzebami innych, często najbliższych. W związku partnerskim empatia wciąż pozostaje bardzo ważnym odzwierciedleniem wzajemnej troski – pomaga pielegnować uczucie i wierzyć, że w gorszych momentach można liczyć na wsparcie i zrozumienie, zamiast na pretensje, krytykę czy nawet porzucenie. Partnerzy akceptują swoje słabości, bo wiedzą, że sami nie są idealni.

Jak wygląda udany związek partnerski?

Psychoterapeuta Michael J. Formica zwraca uwagę na 2 niezwykle istotne, choć mogłoby się zdawać oczywiste, filary udanego związku partnerskiego. Związek miłosny musi opierać się przede wszystkim na przyjaźni i to w jej najlepszym wydaniu – głębokiej, trwałej, przejrzystej, pełnej zaufania. Powinien go określać ten rodzaj intymności, który sprawia, że zarówno komunikacja werbalna, jak i niewerbalna między partnerami odbywa się płynnie i bezproblemowo.

Drugim filarem jest dobra komunikacja. Słyszysz to pewnie cały czas, ale co to naprawdę znaczy w tym kontekście? To nie tylko słuchanie, ale usłyszenie i zwracanie uwagi. Oznacza to nie tylko mówienie, ale mówienie prawdy i prawo do oczekiwania tego samego od partnera. Oznacza to też mówienie dokładnie tego, co masz na myśli i konsekwentne trzymanie się tej zasady.

Sprawdź, czy związek z osobą niepełnosprawną jest możliwy.

udany związek partnerski

Związek partnerski bez podziałów

Dzisiaj, kiedy role męska i kobieca rozmywają się, warto zrezynować z rozróżnień na czynności typowo męskie czy kobiece. Partnerzy potrzebują się nawzajem i uzupełniają się na różnych poziomach. Warto z tego korzystać, żeby tworzyć spójną całość, zamiast podkreślać różnice i odpychać się na 2 przeciwległe bieguny.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Natalia Klonowska
    Natalia Klonowska
    Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Natalia Klonowska
    Natalia Klonowska
    Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
    Przeczytaj więcej od tego autora