Koronawirus 2019-nCoV − jak rozpoznać objawy?

10. 3. 2020 · Aleksandra Malewska · 4 minuty czytania
 • objawy

Jak rozpoznać objawy pandemicznego koronawirusa? Koronawirus SARS-CoV-2 (pierwotnie nazwany 2019-nCoV) jest nowym rodzajem wirusa. Od kilku miesięcy stanowi ogromne wyzwanie dla światowej ochrony zdrowia. Obecnie przypadki choroby COVID-19 stwierdzane są niemal na całym świecie, także w Polsce. Zobacz, jak wyglądają objawy koronawirusa i co zrobić, kiedy je zaobserwujesz.

Co to jest koronawirus SARS-CoV-2?

Wirus SARS-CoV-2 z Wuhan należy do rodziny koronawirusów (coronaviridae), które mają zdolność do częstych mutacji. Ich nazwa pochodzi od bardzo charakterystycznej osłonki, przypominającej w mikroskopii elektronowej wieniec lub koronę.

Wokół tematu koronawirusa narosło wiele mitów. Obalamy je w artykule: Koronawirus 2019-nCoV − czy maseczki chronią przed zachorowaniem? FAKTY I MITY

koronawirus

Koronawirus − przenoszenie

Nosicielami koronawirusów mogą być zarówno ptaki, jak i ssaki, wśród których chorują także ludzie. Te koronawirusy, które mają zdolność do wywoływania zakażenia u człowieka, w tym nowy wirus SARS-CoV-2 z Wuhan, powodują przede wszystkim dolegliwości ze strony układu oddechowego. A jak rozpoznać koronawirusa?

koronawirus objawy

Koronawirus − objawy

Jakie są objawy koronawirusa SARS-CoV-2? Koronawirus powoduje nową chorobę o nazwie COVID-19 (choroba koronawirusowa z 2019 roku).

objawy koronawirusa

Koronawirus − objawy u ludzi w łagodnej postaci

Mówiąc o objawach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 należy podkreślić, że duża część pacjentów ma albo bezobjawowy przebieg choroby, albo objawy zakażenia są na tyle łagodne, że tacy chorzy nie zgłaszają się nawet do lekarza. Nie oznacza to niestety, że pacjenci przechodzący zakażenie w sposób łagodny lub bezobjawowy nie zarażają innych. Wręcz przeciwnie: są tak samo zakaźni jak pozostali chorzy.

Pierwsze symptomy koronaworusa pojawić się mogą do 14 dni od zakażenia, najczęściej jednak inkubacja wirusa trwa około 3 do 5 dni.

jakie są objawy koronawirusa

Koronawirus − jakie są objawy w cięższej postaci?

Objawy koronawirusa u ludzi to przede wszystkim dolegliwości ze strony układu oddechowego takie jak:

 • suchy, męczący kaszel,
 • duszność, a nawet poważne zaburzenia oddychania
 • podwyższona temperatura ciała, w tym gorączka (powyżej 38 °C)

koronawirus objawy u ludzi

Czym jeszcze objawia się koronawirus? Do rzadszych symptomów koronawirusa należą:

 • bóle mięśniowe
 • ogólna męczliwość
 • splątanie
 • bóle głowy
 • ból gardła
 • bardzo rzadko obserwuje się u pacjentów katar, uczucie niedrożnego nosa czy biegunkę

Symptomy koronawirusa − jak długo trwają?

Objawy zakażenia koronawirusem trwają zwykle 7 − 10 dni, jeśli jednak dojdzie do rozwoju poważnych powikłań jak obustronne zapalenie płuc, wtedy COVID-19 trwać może nawet kilka tygodni.

Jak rozróżnić chorobę COVID-19 od grypy?

Rozróżnienie tych 2 chorób na podstawie symptomów jest niezwykle trudne, bo objawy koronawirusa inaczej określa się właśnie jako grypopodobne. Jedynym rzetelnym sposobem rozróżnienia tych 2 chorób są specjalistyczne testy w kierunku grypy i COVID-19.

objawy zakażenia koronawirusem

Koronawirus − objawy u dorosłych i dzieci

Przebieg COVID-19 jest niezwykle zróżnicowany: od całkowicie bezobjawowego, przez przebieg skąpoobjawowy przypominający łagodne przeziębienie, aż po ciężkie, zagrażające życiu zapalenie płuc, które przebiega z niewydolnością oddechową lub niewydolnością wielonarządową.

Pamiętaj, że choroba COVID-19 inaczej przebiega u dzieci, inaczej u osób dorosłych. Zauważono, że dzieci częściej przechodzą zakażenie koronawirusem w sposób bezobjawowy albo łagodny.

Najbardziej narażone na ciężki przebieg choroby i na konsekwencje zakażenia wirusem SARS-CoV-2 są osoby starsze po 60. roku życia, u których znacznie częściej rozwijają się powikłania COVID-19.

Co robić, gdy podejrzewasz u siebie zakażenie koronawirusem?

Jeśli masz objawy takie jak gorączka, suchy kaszel czy duszność, a dodatkowo w ciągu ostatnich 14 dni wróciłeś z regionu objętego zakażeniem SARS-CoV-2 lub miałeś kontakt z osobą, u której potwierdzono zakażenie koronawirusem pamiętaj:

 • Nie idź do lekarza POZ!
 • Nie idź na Szpitalny Oddział Ratunkowy!

Zamiast tego zadzwoń do lokalnej stacji sanepidu (Państwowej Inspekcji Sanitarnej) lub do szpitala zakaźnego, gdzie uzyskasz rzetelne informacje co do dalszego postępowania w Twoim przypadku. Pamiętaj też, że przede wszystkim należy zachować spokój i nie ulegać panice

Jeśli nie jesteś pewien jak odpowiednio i odpowiedzialnie się zachować, zadzwoń na infolinię NFZ pod numer: 800-190-590

Żeby uniknąć rozprzestrzeniania się infekcji wywołanej wirusem SARS-CoV-2 należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarzy i Głównego Inspektoratu Sanitarnego takich jak:

 • często i dokładne myj ręce
 • gdy nie możesz umyć rąk, użyj preparatu do dezynfekcji (stężenie alkoholu powyżej 60%)
 • zakrywaj usta i nos podczas kaszlu
 • unikaj dotykania nosa, ust i oczu
 • unikaj bezpośredniego kontaktu z innymi ludźmi, zachowaj odległość około 1,5 m
 • unikaj brania udziału w dużych zgromadzeniach ludzi

Więcej artykułów na ten temat