Koronawirus − leczenie COVID-19. Jak wygląda?

27. 3. 2020 · Aleksandra Malewska · 4 minuty czytania
  • leczenie

Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje nieznaną dotąd chorobę nazwaną COVID-19. Mimo usilnych starań służb medycznych na całym świecie, wirus bardzo szybko się rozprzestrzenia i z dnia na dzień powoduje coraz większą liczbę zakażeń. Nie ma niestety żadnego skutecznego leczenia choroby wywołanej wirusem SARS-CoV-2. Organizm chorego sam musi zwalczyć zakażenie, a terapia COVID-19 jest wyłącznie objawowa. Jak dokładnie wygląda leczenie koronawirusa i czy COVID-19 można skutecznie wyleczyć?

Koronawirus − leczenie objawowe COVID-19

Choroba COVID-19 jest wywołana przez wirusa SARS-CoV-2, który jest nowym, nieznanym dotychczas wirusem.  Z tego powodu nie istnieje póki co żaden skuteczny lek, który mógłby w sposób celowany wyleczyć zakażenie spowodowane przez SARS-CoV-2.

Covid-19

Koronawirus − jak leczyć łagodny przebieg COVID-19?

Leczenie koronawirusa polega wyłącznie na łagodzeniu symptomów choroby, jest zatem leczeniem objawowym. Zakażenie wywołane przez koronawirusa może mieć bardzo różny przebieg, od całkowicie bezobjawowego, po ciężką, zagrażającą życiu niewydolność oddechową.

Jak leczyć koronawirus? Sposób leczenia ściśle zależy od objawów i ewentualnych powikłań, jakie rozwiną się u pacjent.

Jeśli zakażenie koronawirusem ma łagodny przebieg i jego objawy ograniczają się do takich symptomów jak gorączka, suchy męczący kaszel czy ogólne osłabienie, postępowanie niewiele różni się od leczenia przeziębienia. W takich przypadkach wskazany jest przede wszystkim odpoczynek, stosowanie leków przeciwgorączkowych i picie ciepłych płynów. Pacjenci, który przechodzą zakażenie koronawirusem w sposób łagodny i którzy nie maja żadnych dodatkowych obciążeń, jak np. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy choroby autoimmunologiczne, mogą w porozumieniu z lekarzem pozostać w domu na czas choroby.

objawy koronawirusa

Koronawirus − jak leczyć powikłania po COVID-19?

A jak leczyć koronawirusa, gdy pojawią się powikłania?

Najpoważniejszym powikłaniem zakażenia SARS-CoV-2 jest wirusowe zapalenie płuc, którego śmiertelność sięgać może nawet 30%!

Powikłanie to jest szczególnie niebezpieczne u osób po 60. roku życia i chorujących dodatkowo na inne choroby przewlekłe. Gdy przebieg choroby  wywołanej przez koronawirus jest ciężki, tacy chorzy wymagają bezwzględnie hospitalizacji. Kiedy u chorego na COVID-19 dojdzie do rozwoju niewydolności oddechowej, konieczne może być nawet wspomaganie oddechu za pomocą respiratora.

koronawirus objawy u dorosłych

Jak wyleczyć koronawirusa?

Wiele osób przechodzi infekcję spowodowaną koronawirusem na tyle łagodnie, że może nawet nie zdawać sobie sprawy z choroby. Jeśli jednak zaobserwujesz u siebie niepokojące objawy jak suchy, męczący kaszel, gorączka i ogólne rozbicie – jak najszybciej skontaktuj się telefonicznie z lokalną jednostką sanepidu lub oddziałem chorób zakaźnych. Wspomniane jednostki telefonicznie informują pacjentów o dalszym postępowaniu w przypadku podejrzenia COVID-19. Jedynym sposobem, żeby wykluczyć lub potwierdzić zakażenie SARS-CoV-2 jest badanie PCR, które wykrywa materiał genetyczny wirusa. Należy jednak pamiętać, że wirus jest wykrywalny za pomocą badania PCR dopiero po kilku dniach od zakażenia.

Koronawirus − czy istnieje szczepionka?

Niestety, wirus SARS-CoV-2 jest znany dopiero od grudnia 2019 r., dlatego nie ma na niego skutecznej szczepionki. Naukowcy są w trakcie opracowywania szczepionki przeciwko koronawirusowi. Potrzeba jednak około półtora roku, żeby taką szczepionkę wyprodukować.

koronawirus symptomy

COVID-19 − śmiertelność wirusa

Trudno jest oszacować dokładnie śmiertelność COVID-19, bo część chorych z łagodnymi objawami nie zgłasza się do lekarza i nie jest w ogóle diagnozowana. Odsetek zgonów wywołanych przez SARS-CoV-2 jest wyższy niż w przypadku grypy i wynosi około 3 − 4%. Według WHO śmiertelność grypy wynosi 0,1%.

Koronawirus SARS-CoV-2 jest nowym wirusem, na który nikt nie ma odporności. Dlatego powoduje bardzo dużo niepokoju i lęku. Pamiętaj, że wielu zakażonych pacjentów ma łagodny przebieg choroby i szybko wraca do zdrowia. Nie wolno natomiast bagatelizować środków ostrożności, które pomagają ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Ze względu na to, że nie ma ani leku, ani szczepionki na SARS-CoV-2, musimy robić wszystko co w naszej mocy, żeby zapobiec szerzeniu się zakażenia. Dlatego w okresie epidemii, jeżeli tylko możesz ZOSTAŃ W DOMU!

Więcej artykułów na ten temat