Repelenty na lato − TOP 7. Sprawdź ranking!

20. 7. 2020 · Aleksandra Anna Wolska · 5 minut czytania
  • kosmetyki opinie
  • ranking

Repelenty latem to prawdziwa ulga dla Twojej skóry. Chronią Cię przed bolesnymi ukąszeniami komarów, a także odstraszają niebezpieczne dla zdrowia kleszcze. Większość ze skutecznych środków opartych jest o działanie biobójczego środka DEET. Zobacz, jak działają repelenty na komary i kleszcze. Oto TOP 7 środków na owady!

 

Repelenty na kleszcze i komary − dlaczego warto?

Repelenty to środki kosmetyczne, które odstraszają komary, kleszcze i inne owady. Przydają się zwłaszcza, kiedy wybierasz się na łono natury. O ile komary lubią kąsać zwłaszcza wieczorową porą, o tyle kleszcz może zaatakować także w dzień. Komary nie są niebezpieczne dla ludzi w naszej szerokości geograficznej (w Afryce natomiast są odpowiedzialne za rozprzestrzenianie się malarii). Z kolei kleszcze mogą przenosić trudną do wykrycia boreliozę lub powodować tzw. odkleszczowe zapalenie opon mózgowych.

Rośliny odstraszające komary i kleszcze to przede wszystkim lawenda, wrotycz czy polska cebula. Komary dodatkowo nie lubią zapachu cytryny i wanilii. Jednak te naturalne środki odstraszające owady nie zawsze dadzą sobie radę. Dlatego, kiedy wybierasz się na wycieczkę do lasu lub pod namioty, lepiej zaopatrz swoją podręczną kosmetyczkę w mocniejsze repelenty.

Wiele z nich posiada w swoim składzie biobójczy DEET. W dużym stężeniu może być on szkodliwy dla człowieka, jednak organy europejskie dopuściły go do stosowania w kosmetykach i środkach na owady, które mają kontakt z ludzką skórą. Więcej na temat DEET możesz przeczytać w artykule: Co to jest DEET? Czyli jak odstraszyć owady.

Skuteczny repelent na komary? Sprawdź moje TOP 7

1. Mugga Spray 9,5% DEET. spray odstraszających komary, kleszcze i inne insekty

Jeżeli nie boisz się stosować środków z DEET i chcesz dobrze odstraszyć komary, kleszcze i inne insekty Mugga Spray 9,5% DEET Ci w tym pomoże. Środek zawiera lżejsze stężenie biobójczej substancji.

Sprayem możesz spryskiwać zarówno ubrania (nie pozostawia białych czy tłustych śladów), jak i na skórę. Producent zapewnia, że środek będzie skutecznie odstraszał owady także w klimacie tropikalnym.

Choć zdecydowanie czuć tu chemiczny zapach substancji, po aplikacji czuć delikatną nutę olejku eukaliptusowego.

Mogą go stosować dorośli i dzieci powyżej 3. roku życia.

spray odstraszających komary Mugga Spray 9,5% DEET

2. Mugga Strong Spray DEET 50%, spray przeciw komarom, kleszczom

Kiedy potrzebujesz środka do zadań specjalnych, np. wybierasz się ze znajomymi na ognisko przy jeziorze lub udajesz się w góry odkrywać nowe szklaki, możesz zabrać ze sobą środek do zadań specjalnych. Ten spray Mugga ma aż 50% stężenie DEET. To niezwykle mocny preparat, który odstrasza komary, kleszcze, moskity, meszki, muchy tse-tse, a nawet pchły i wszy!

Ale uwaga! Mogą go stosować jedynie dorośli − producent zastrzega stosowanie powyżej 18. roku życia. Unikaj kontaktu oczami, błonami śluzowymi, ustami i drogami oddechowymi.

spray przeciw komarom Mugga Strong Spray DEET 50%

3. Moskito Guard, odstraszający balsam na komary, kleszcze, meszki

Moskito Guard nie zawiera DEET. Zamiast tego w jego składzie znajdziesz ikarydynę. Jest to środek, który działa podobnie do DEET, jednak z przeprowadzonych do tej pory badań wynika, że ma ona mniejsze niepożądane działania uboczne − nie wykazano szkodliwego działania na centralny ośrodek nerwowy  − czego nie można powiedzieć o DEET. Substancja ta nie powinna powodować podrażnień na skórze. Można go stosować u dzieci powyżej 2. roku życia, a także u kobiet w ciąży.

Co ciekawe, jest rekomendowany przez WHO, jako środek przeciw owadom!

Co ważne! Ikarydyna w połączeniu z DEET to toksyczna mieszanka! Dlatego jeżeli danego dnia stosujesz konkretny środek na komary, nie zmieniaj go, żeby nie wyrządzić sobie krzywdy.

Co do samego Moskito Guard − jest to środek w formie balsamu. Aplikuje się go na skórę w za pomocą atomizera. Działa nie tylko przeciwko komarom, ale także kleszczom i meszkom. Jednak działanie przeciwko kleszczom to zaledwie 2 godziny (przeciw komarom aż do 8h).

odstraszający balsam na komary, kleszcze Moskito Guard

4. Mugga Roll-on 20,5% DEET, preparat przeciw komarom, kleszczom i meszkom

To kolejny preparat od Mugga. Tym razem w formie wygodnego środka roll-on. Mleczko możesz bezpośrednio rozprowadzać na skórę (ale nie na ubrania!). Ma średnie stężenie biobójczego DEET.

Uważaj na kontakt z oczami i błonami śluzowymi. Chroni zarówno przed komarami, jak i kleszczami.

preparat przeciw komarom Mugga Roll-on 20,5% DEET

5. KomarOff Spray - spray zabezpieczający skórę przed komarami, kleszczami i meszkami

Jeżeli szukasz bardziej łagodnego i naturalnego środka na komary i kleszcze to ta część listy będzie zdecydowanie bardziej Ci się podobała. KomarOff spray oparty jest o działanie oleju z andiroby, który od lat wykorzystywany jest przez ludy dżungli amazońskiej. Olej jest łagodny dla skóry, koi podrażnienia (a więc od razu działa na ukąszenia komarów). Dodatkowo w składzie znajdziesz łagodzący pantenol.

Środek możesz bezpiecznie stosować u dzieci powyżej 1. roku życia, ale nie stosuj go bezpośrednio na skórę, tylko na ubranka i otoczenie. U dorosłych może być stosowany także na skórę.

spray zabezpieczający skórę przed komarami KomarOff Spray

6. Ziaja Antybzzz, płyn przeciw insektom dla dzieci

Ziaja Antybzzz przede wszystkim nie ma odstraszającego (ludzi) zapachu. Preparat jest bardzo łagodny i można go stosować u dzieci powyżej 1. roku życia. Nie ma w składzie DEET. Zamiast tego przed komarami chronią: Polysorbate 20, Ethyl Butylacetylaminopropionate, Panthenol, Sodium Benzoate, 2-Bromo-2-Nitropropane-1,3-Diol, Citric Acid.

płyn przeciw insektom dla dzieci Ziaja Antybzzz

7. Sio Natural, płyn do stosowania na skórę

W Sio Natural działanie odstraszające owady zapewniają olejki cytronelowy i eukaliptusowy. Nie posiada mocnych substancji biobójczych. Dlatego może być stosowany nawet u dzieci powyżej 1. miesiąca życia. W składzie znajduje się także kojący i nawilżający pantenol.

płyn do stosowania na skórę Sio Natural

Więcej artykułów na ten temat