Najlepsze środki na komary – ranking produktów

26. 4. 2023 · Iwona Bąkowska · 8 minut czytania

Komary są uciążliwymi owadami, które mogą zepsuć przyjemność z letnich wieczorów na świeżym powietrzu, dlatego warto poznać środki, które pomogą w ochronie przed insektami. W artykule przedstawiamy różnorodne preparaty, skuteczne w zapobieganiu ukąszeniom owadów. Oto TOP 7 najlepszych środków na komary!

Jaki jest najlepszy środek na komary?

Środki na komary, tzw. repelenty, są preparatami stosowanymi w celu odstraszenia tych dokuczliwych owadów, co jest szczególnie istotne podczas wiosenno-letnich wycieczek na łono natury. Aplikacja wybranego produktu chroni przed kąsaniem komarów, a często także zabezpiecza przed atakami kleszczy. O ile komary w naszej szerokości geograficznej rzadko są przyczyną groźnych chorób zakaźnych (choroby przenoszone przez komary zagrażają głównie mieszkańcom obszarów, gdzie panuje klimat tropikalny), tak kleszcze są insektami niebezpiecznymi również dla nas. To właśnie one przenoszą boreliozę, a dodatkowo mogą również powodować tzw. odkleszczowe zapalenie opon mózgowych.

Sprawdź, jakie są objawy uczulenia na komary i co warto o nim wiedzieć.

Jaki jest najlepszy środek na uciążliwego owada?

 • Repelenty na bazie DEETDEET (N,N-dietylotoluamid) to jeden z najskuteczniejszych składników miejscowych środków odstraszających komary. Jest szeroko stosowany w preparatach na owady i ma długotrwałe działanie, może jednak powodować podrażnienia skóry. Jednak nie powinno się go aplikować dzieciom poniżej 2. roku życia oraz kobietom w ciąży,
 • Repelenty na bazie ikarydyny – ikarydyna jest popularnym składnikiem stosowanym w repelentach. W porównaniu z DEET znacznie rzadziej wywołuje podrażnienia skórne i reakcje alergiczne, a ponadto nie powoduje uszkodzenia materiałów syntetycznych. Sprawdzi się również w odstraszaniu innych owadów, między innymi kleszczy czy much,
 • Olejki eteryczne – takie jak olejek eukaliptusowy, z lawendy, z mięty pieprzowej czy z cytryny są znane ze swoich właściwości odstraszających komary, jednak ich działanie jest krótkotrwałe. Można je wykorzystać jako naturalne repelenty, ale trzeba zachować ostrożność i unikać stosowania na wrażliwej skórze lub u dzieci bez konsultacji z lekarzem. Pamiętaj również o tym, że olejków nie należy aplikować bezpośrednio na skórę w postaci nierozcieńczonej. Poznaj też inne domowe sposoby na komary.

A gdy mimo wszystko dojdzie do ugryzienia? Przeczytaj co na ugryzienie komara, czyli domowe sposoby na swędzące bąble.

Ranking preparatów na komary

Co wybrać, by ochronić się przed insektami? Oto 7 skutecznych środków na komary. Zabezpiecz się przed ich inwazją i ciesz się spokojnymi, letnimi wieczorami na świeżym powietrzu.

Aerozol ochronny przeciw komarom, meszkom i kleszczom 100P

Preparat w sprayu, którego zadaniem jest odstraszanie komarów, meszek i kleszczy. Działanie środka oparte jest na naturalnych olejkach eterycznych, które nadają skórze aromat nieprzyjemny dla insektów. W skład mieszanki wchodzą olejek z mięty pieprzowej, z eukaliptusa gałkowego oraz olej rycynowy. Dodatkowo w formule umieszczono panthenol o działaniu łagodzącym i pielęgnacyjnym. Sprayu nie należy stosować na miejsca zranione oraz mocno opaloną skórę.

Aerozol ochronny przeciw komarom, meszkom i kleszczom 100P

Ochrona przed komarami, kleszczami, meszkami 10% DEET Moskilex

Preparat ochronny dla dorosłych i dzieci powyżej 6. roku życia. Skuteczny nawet w trudnych warunkach, takich jak wilgotna pogoda czy gęste zarośla, dzięki czemu możesz cieszyć się spokojnymi chwilami na łonie natury bez obawy o ukąszenia owadów. Idealny dla działkowiczów, wędkarzy czy leśników. Bazą preparatu jest DEET w stężeniu 10%. Formulacja zawiera również IR3535, czyli nietoksyczny ester etylowy kwasu 3-aminopropionowego oraz Pyrethrum Extract – permetrynę pochodzenia naturalnego o działaniu odstraszającym i owadobójczym.

Ochrona przed komarami, kleszczami, meszkami 10% DEET Moskilex

Spray na komary i kleszcze Vaco Max 30% DEET

Aerozolowy spray ochronny o eukaliptusowo-cytrynowym zapachu. Dzięki wysokiemu stężeniu składnika DEET wynoszącemu aż 30% zapewnia długotrwałą, nawet 8-godzinną ochronę. W związku z silnym działaniem rekomenduje się stosowanie preparatu na ubrania, aczkolwiek producent zadbał o wzbogacenie składu łagodzącym podrażnienia i nawilżającym panthenolem. Spray przeznaczony jest dla dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia. Nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży i młodsze dzieci. Dzięki specjalnemu zamknięciu najmłodsi samodzielnie nie otworzą opakowania.

Spray na komary i kleszcze Vaco Max 30% DEET

Aerozol Bros Na Komary i Kleszcze

Spray ochronny o działaniu repelencyjnym. Jest łatwy w użyciu – wystarczy spryskać nim skórę lub ubrania przed wyjściem na powietrze, aby cieszyć się efektywną ochroną przez długi czas. Substancją aktywną jest DEET w stężeniu 15%. Chroni nie tylko przed komarami, ale również meszkami (do 6 godzin) oraz kleszczami (do 4 godzin). Jeżeli produkt należy aplikować na skórę twarzy lub szyi, najpierw trzeba spryskać nim dłoń, a dopiero potem rozsmarować na tych obszarach ciała.

Aerozol Bros Na Komary i Kleszcze

Spray przeciw kleszczom, komarom i meszkom Kick the Tick Max Repelent Plus

Spray zapewniający ochronę bez użycia DEET-u. Dzięki zaawansowanej formule produkt działa jako odstraszacz, chroniąc skórę przed dokuczliwymi owadami do 4 godzin. Produkt jest przeznaczony zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci od 3. roku życia, zgodnie z zaleceniami producenta. Formuła preparatu składa się z trzech substancji czynnych – butyloacetyloaminopropionianu etylu 10%, ikarydyny oraz citriodiolu. Praktyczne opakowanie łatwo zmieści się w kieszeni, plecaku czy torbie podróżnej, dzięki czemu możesz go mieć zawsze pod ręką w czasie przygód na świeżym powietrzu.

Spray przeciw kleszczom, komarom i meszkom Kick the Tick Max Repelent Plus

Spray na komary i kleszcze Mugga Extra Strong 50% DEET

Spray na komary i kleszcze, który zawiera DEET w stężeniu 50% (jeden z najskuteczniejszych środków odstraszających owady) oraz frakcję olejków roślinnych. Produkt zapewnia ochronę nawet w obszarach o dużym ryzyku występowania insektów zarówno w klimacie europejskim, jak i tropikalnym. Przeznaczony wyłącznie dla osób dorosłych. Polecany m.in. wędkarzom, leśnikom, myśliwym, ogrodnikom, rolnikom oraz żołnierzom.

Spray na komary i kleszcze Mugga Extra Strong 50% DEET

Spray zabezpieczający skórę przed komarami, kleszczami i meszkami KomarOff Spray

Środek na komary, kleszcze i meszki, który zawiera naturalny olejek z nasion andiroby, wykorzystywany do ochrony przez Indian z dżungli amazońskiej. Olej andiroba wykazuje również działanie antyseptyczne i uśmierzające ból. W recepturze znajduje się także gliceryna i panthenol, które pielęgnują skórę i łagodzą podrażnienia. Preparat odstrasza owady, jednocześnie chroniąc skórę przed ukąszeniami. Dla dorosłych i dzieci powyżej 1. roku życia. U młodszych dzieci zaleca się opryskiwać wyłącznie ubranka oraz otoczenie malucha.

Spray zabezpieczający skórę przed komarami, kleszczami i meszkami KomarOff Spray

Podsumowanie

Walka z komarami może być wyzwaniem, ale istnieje wiele różnych środków, które można wypróbować, aby ograniczyć ich uciążliwość. Repelenty na bazie DEET i ikarydyny uważa się za skuteczne, jednak trzeba zachować ostrożność przy ich stosowaniu. Naturalną alternatywą są olejki eteryczne. Pomocnym rozwiązaniem w ochronie wnętrza domu i otoczenia stanowi montaż siatek na oknach i drzwiach oraz korzystanie z lamp owadobójczych.  Wybierając odpowiednie środki na komary, można maksymalnie cieszyć się letnimi wieczorami na świeżym powietrzu bez niechcianych ukąszeń i dokuczliwych owadów.

  Więcej artykułów na ten temat

  O autorze
  Iwona Bąkowska
  Iwona Bąkowska
  Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ na organizm. Swoją wiedzą dzielę się za pomocą merytorycznych artykułów, niosących realną wartość dla czytelników.
  Przeczytaj więcej od tego autora
  O autorze
  Iwona Bąkowska
  Iwona Bąkowska
  Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ...
  Przeczytaj więcej od tego autora