Cykoria – zastosowanie, działanie, właściwości

25. 1. 2023 · Milena Marchewka · 10 minut czytania

Cykoria w najczęściej uprawianej postaci wyglądem przypomina sałatę o niewielkiej główce, utworzonej przez biało-żółtozielone lub biało-fioletowe liście. Jej korzeń również stanowi część jadalną i można spożywać go jako warzywo. Dowiedz się, jak jeść cykorię oraz jakie zastosowanie ma ta roślina w medycynie naturalnej i kosmetyce.

Cykoria - podstawowe informacje

Cykoria jest rodzajem rośliny należącej do rodziny astrowatych. Możemy tu wyróżnić kilka różniących się od siebie gatunków, z których ludzie najczęściej wykorzystują dwa cykorię podróżnik (łac. Cichorium intybus) oraz cykorię endywię (łac. Cichorium endivia). Powszechnie uprawia się je jako warzywa zastosowanie w kuchni znajdują liście tzw. cykorii sałatowej oraz korzeń wielu odmian tej rośliny. Niektóre gatunki pełnią również funkcje roślin ozdobnych (wytwarzają ładne, niebieskie, białe lub różowe kwiaty).

Podstawowe informacje o cykorii
Znany także jako: Cykoria endywia (Cichorium endivia), cykoria podróżnik (Cichorium intybus), cykoria sałatowa
Zastosowanie i działanie:Wspomaganie funkcji przewodu pokarmowego, profilaktyka i leczenie cukrzycy, przeciwdziałanie wysokiemu stężeniu cholesterolu we krwi
Cykoria a alergia: Niskie ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej
Ciąża i karmienie piersią: Spożywanie liście cykorii jest zalecane, należy unikać spożywania korzenia rośliny (szczególnie w dużych ilościach) oraz suplementów diety na bazie tej rośliny

Właściwości lecznicze cykorii 

Sprawdź, jakie są najważniejsze właściwości lecznicze cykorii, z podziałem na liście oraz korzeń rośliny.

Grupa związków biologicznie czynnych w zielonej kawie
Witaminy: Witaminy z grupy B (przede wszystkim foliany), witamina K
Sole mineralne:Potas, wapń, magnez, żelazo
Antyoksydanty:Polifenole, karotenoidy
Inne:Inulina
Cykoria właściwości lecznicze

Właściwości zdrowotne i odżywcze liści cykorii

Liście cykorii są pokarmem niskokalorycznym, a przy tym bogatym w wiele cennych składników odżywczych. Stanowią zatem świetne uzupełnienie diety osób odchudzających się i dbających o zbilansowany sposób żywienia. 

Średniej wielkości główka cykorii (o masie 80 g) dostarcza:

 • 14 kcal,
 • 0,7 g białka,
 • 0,1 g tłuszczu,
 • 3,2 g węglowodanów, w tym 2,5 g błonnika pokarmowego (stanowi to 10 proc. dziennego zapotrzebowania na błonnik dla osoby dorosłej).

Oprócz tego cykoria jest źródłem składników pokarmowych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania wielu układów organizmu:

 • Potasu - pierwiastka biorącego udział w przewodzeniu impulsów nerwowych oraz pracy serca i mięśni,
 • Folianów - potrzebnych m.in. do procesów tworzenia nowych komórek organizmu oraz zapobiegania niedokrwistości,
 • Witaminy K - działającej przeciwkrwotocznie, niezbędnej do prawidłowego krzepnięcia krwi, a także biorącej udział w metabolizmie wapnia (i odgrywającej ważną rolę w profilaktyce osteoporozy).

   

  Ponadto spożywanie liści cykorii może mieć korzystne działanie zdrowotne w kontekście:

  • Wspomagania prawidłowegowidzenia i zapobiegania związanym z wiekiem chorobom uszkadzającym narząd wzroku, w tym zaćmie,
  • Przeciwdziałania wysokiemu cholesterolowi we krwi (ze względu na zawartość błonnika, który hamuje wchłanianie tej substancji w przewodzie pokarmowym).

  Sprawdź leki na cholesterol oraz suplementy i leki na wątrobę, np. suplement diety Hepaslimin D3 zawierający wyciąg z korzenia cykorii.

  Cykoria w kosmetyce

  Właściwości zdrowotne i odżywcze korzenia cykorii

  Korzeń cykoriinajczęściej spożywany jest w postaci sproszkowanej, którą można wykorzystać do przygotowania napoju typu instant. W 2 czubatych łyżeczkach proszku (5 gramach) znajduje się:

  • 4 kcal,
  • 0,1 g białka,
  • Niemal 0 g tłuszczu,
  • 0,9 g węglowodanów, w tym 0,1 g błonnika pokarmowego.

  Ze względu na to, że korzeń cykorii typowo je się w bardzo niewielkich ilościach, nie stanowi on istotnego źródła witamin i składników mineralnych w diecie człowieka. Warto jednak przyjrzeć się korzystnym właściwościom pozyskiwanej z niego inuliny. Bywa ona przyjmowana w postaci żywności funkcjonalnej oraz suplementów diety (np. suplementu diety Activlab Pharma ColoNormax Extra) ze względu na działanie:

  • Wspomagające pracę przewodu pokarmowego i przeciwdziałające zaparciom
  • Wspierające odpowiedni stan mikrobioty zasiedlającej jelita człowieka (inulina jest prebiotykiem, a więc pożywką dla tych korzystnych bakterii),
  • Przyczyniające się do profilaktyki i poprawy kontroli cukrzycy.

  Działanie inuliny związane z zapobieganiem i terapią zaparć może przeciwdziałać utracie apetytu, częstemu problemowi m.in. u osób starszych. Te właściwości wykorzystuje się w niektórych naturalnych preparatach na pobudzenie apetytu.

  Cykoria w kosmetyce

  Cykoria znajduje zastosowanie również w kosmetyce, gdzie wykorzystywana jest przede wszystkim pozyskiwana z niej inulina. Substancja wykazuje wiele korzystnych właściwości.

  • Za sprawą zdolności do tworzenia na powierzchni skóry powłoki ograniczającej utratę wody wykazuje działanie nawilżające
  • Może być stosowana w celu wygładzania i nabłyszczania włosów.
  • Zawiera związki o działaniu antyoksydacyjnym, dlatego chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i związanymi z tym przedwczesnymi oznakami jej starzenia się.
  • Wykazuje działanie przeciwzapalne, łagodzące podrażnienia.

  Oprócz tego inulinę z cykorii wykorzystuje się w kosmetykach ze względu na działanie technologiczne: przeciwdziała ona wysychaniu oraz krystalizacji produktów.

  Zastosowanie cykorii w kuchni

  Główki cykorii liściastej mogą posłużyć do przygotowania całego wachlarza różnych potraw lub dodatków do dań:

  • Sałatki z cykorii, np. z dodatkiem jabłka, marchwi, soku z cytryny i oliwy,
  • Łódeczek z liści cykorii, które można wypełniać różnego rodzaju farszami,
  • Jako przekąska z dipami lub pastami, np. hummusem,
  • Pieczonych połówek cykorii, np. z miodem lub syropem klonowym i prażonymi orzechami.

  Cześć osób zniechęca wyczuwalna gorycz tego warzywa. Co zrobić, żeby cykoria nie była gorzka? Jednym ze sposobów jest zanurzenie główki głąbem do dołu w wodzie z solą na co najmniej kilka minut, a następnie wypłukanie. Oprócz tego gorzki smak można zbalansować, dodając do potraw z jej udziałem składniki o słodkim smaku, np. dressing miodowo-musztardowy do sałatek. Korzenie cykorii, choć obecnie rzadko dostępne i wykorzystywane,  można gotować i jeść jako dodatek do dań, podobnie jak inne warzywa korzeniowe (np. marchew). Po ususzeniu, uprażeniu i zmieleniu używa się ich do przyrządzania gorących napojów, często wybieranych jako alternatywa dla kawy przez osoby unikające spożywania kofeiny.

  Cykoria, a właściwie pozyskiwana z niej inulina, ma również zastosowania kulinarne wykorzystywane na szeroką skalę w produkcji żywności. W przemyśle spożywczym dodaje się ją jako zamiennik tłuszczu i/lub cukru w artykułach o obniżonej wartości energetycznej (czyli tzw. typu light). Ponadto inuliny używa się do modyfikacji konsystencji produktów, przede wszystkim ich zagęszczania.

  Cykoria przeciwwskazania

  Cykoria a alergia

  Wystąpienie reakcji alergicznej związanej ze zjedzeniem lub użyciem zewnętrznym cykorii jest rzadkim zjawiskiem. Może się jednak pojawić. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby uczulone na inne rośliny z rodziny astrowatych oraz na pyłki brzozy. Do objawów, które mogą świadczyć o alergii należą m.in. nudności, biegunka lub zaparcia oraz swędzenie jamy ustnej obserwowane po kontakcie z produktem. Obecność obrzęku oraz trudności w oddychaniu wskazuje na wystąpienie reakcji anafilaktycznej, która wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. 

  Cykoria w ciąży

  Główki cykorii spożywane jako warzywo mogą bez przeszkód stanowić część diety kobiet w ciąży (a także karmiących piersią). Liście rośliny stanowią świetne źródło kwasu foliowego, na który zapotrzebowanie znacząco rośnie w tym okresie, dlatego uwzględnianie jej w posiłkach jest jak najbardziej zalecane. Kobietom w okresie ciąży i laktacji rekomenduje się natomiast unikanie spożywania dużych ilości korzeni cykorii. Ze względu na brak danych odnośnie do bezpieczeństwa stosowania w tej grupie nie należy przyjmować również suplementów na bazie opisywanego produktu. Niewielkie dawki korzenia cykorii, spożywane np. w postaci kawy zbożowej wyprodukowanej z jego dodatkiem, nie powinny natomiast przynosić negatywnych skutków.

  Przeciwwskazania do stosowania cykorii 

  Warto poznać również przeciwwskazania do stosowania cykorii dotyczące innych grup osób. 

  • Główki cykorii, ze względu na wysoką zawartość witaminy K (typową dla warzyw liściastych), powinny być spożywane tylko w kontrolowanych ilościach przez osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe. W praktyce oznacza to, że aby przepisane przez lekarza dawki tych środków farmakologicznych miały stałe działanie, pacjenci nie powinni znacząco zmieniać ilości dostarczanej wraz z żywnością witaminy K. Dobrze jest więc utrzymywać spożycie warzyw na podobnym poziomie każdego dnia. Cykoria może być częścią takiego planu żywieniowego, jednak nie zaleca się nagłego wprowadzania jej do diety w dużych ilościach.
  • Spożycie cykorii (szczególnie korzenia) może skutkować obniżeniem stężenia glukozy we krwi, dlatego należy zachować ostrożność przy spożywaniu tej rośliny w połączeniu z przyjmowaniem leków stosowanych w terapii cukrzycy.
  • Ponadto jedzenie cykorii, ze względu na działanie żółciopędne, może być przeciwwskazane u osób z kamicą żółciową.
  Cykoria przeciwwskazania

  Skutki uboczne stosowania cykorii

  Pojawienie się skutków ubocznych jedzenia liści cykorii u osób zdrowych, nieuczulonych na ten produkt jest mało prawdopodobne. Skutki uboczne stosowania korzenia cykorii mogą obejmować natomiast:

  • Wzdęcia i gazy,
  • Odbijania,
  • Bóle brzucha.

  Czy warto stosować cykorię? 

  Cykoria jest rośliną o cennych dla zdrowia właściwościach. Jej postać liściastą warto uwzględniać w diecie szczególnie zimą, gdy brakuje innych sezonowych sałatowych warzyw. 

  Produkt może wspomagać nasze zdrowie na wiele sposobów, zarówno za sprawą wysokiej zawartości potrzebnych do właściwej pracy organizmu witamin i składników mineralnych, jak i wspomagającej m.in. funkcje przewodu pokarmowego inuliny.

  Źródła:

  1. USDA (2019) Chicory, witloof, raw, FoodData Central Search, https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/170404/nutrients [dostęp 23.01.2023]
  2. USDA (2019) Chicory roots, raw, FoodData Central Search, https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/169993/nutrients [dostęp 23.01.2023]
  3. Puhlmann M.-L., de Vos W. M. (2020) Back to Roots: Revisiting the Use of the Fiber-Rich Cichorium intybus L. Taproots, Advances in Nutrition, 11(4): 878-889, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7360457/ [dostęp 23.02.2023]

   Więcej artykułów na ten temat

   O autorze
   Milena Marchewka
   Milena Marchewka
   Jestem magistrem dietetyki i osobą od wielu lat pasjonującą się kulinarną stroną zdrowego żywienia. Mam silne przekonanie, że umiejętność przygotowywania dań, które są jednocześnie wartościowe pod względem odżywczym i naprawdę nam smakują to jedna z podstaw dla długoterminowej profilaktyki najczęstszych chorób. Na co dzień zajmuję się m.in. prowadzeniem szkoleń z zakresu gotowania w restauracji specjalizującej się w kuchni roślinnej. Praktycznymi wskazówkami kulinarno-dietetycznymi chcę się dzielić również poprzez swoje artykuły.
   Przeczytaj więcej od tego autora
   O autorze
   Milena Marchewka
   Milena Marchewka
   Jestem magistrem dietetyki i osobą od wielu lat pasjonującą się kulinarną stroną zdrowego żywienia. Mam silne przekonanie, że umiejętność przygotowywania dań, które są jednocześnie wartościowe pod względem odżywczym i naprawdę...
   Przeczytaj więcej od tego autora