Kosmetyki ze srebrem. Nie tylko zdobią skórę!

10. 6. 2019 · Natalia Klonowska · 5 minut czytania
 • tajemnicze właściwości
Kosmetyki ze srebrem. Nie tylko zdobią skórę!

Zwolennicy twierdzą, że srebro koloidalne to skuteczna metoda leczenia wszelkiego rodzaju infekcji i chorób, od zwykłego przeziębienia po raka. Badania potwierdzają anyseptyczne właściwości srebra koloidalnego. Choć jego stosowanie wciąż wywołuje głosy sprzeciwu, znajdziesz go w kosmetykach, lekach, suplementach, a nawet środkach odkażających do butów. Jakie właściwości mają kosmetyki ze srebrem?

Srebro koloidalne − co to jest?

Srebro koloidalne to termin używany do opisania drobnych cząstek srebra zawieszonych w cieczy. Nie jest to związek chemiczny, który zawiera w sobie srebro, ale czyste srebro metaliczne zawieszone w wodzie.

Efekt leczniczy jest możliwy tylko, kiedy woda jest destylowana, a jej jakość wysoka. Inaczej w wodzie znajduje się dużo rozpuszczonych minerałów, które mogą zakłócać działanie srebra. Wielkość cząstek srebra w srebrze koloidalnym może się różnić. Ale niektóre są tak małe, że określa się je mianem „nanocząstek”. Oznacza to, że mają one mniej niż 100 nm i są niewidoczne gołym okiem.

srebro w kosmetologii

Srebro koloidalne − zastosowanie

Już w czasach starożytnych srebro stosowano w leczeniu zakażeń bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych. Jeszcze zanim opracowano nowoczesne antybiotyki, srebro koloidalne było stosowane jako uniwersalny środek na różne infekcje i choroby.

Obecnie srebro koloidalne używa się jako suplement diety lub nakłada bezpośrednio na skórę. Głównie dlatego, że ma szerokie działanie antybakteryjne i antyseptyczne.

kosmetyki ze srebrem

Badania sugerują, że srebro wiąże się z białkami na ścianach komórkowych bakterii i niszczy ich błony komórkowe. Dzięki temu. jony srebra mogą przenikać do komórek, gdzie zakłócają procesy metaboliczne bakterii i uszkadzają ich DNA.

srebro w kosmetyce

Działanie srebra koloidalnego zmienia się w zależności od wielkości i kształtu cząstek srebra, a także ich stężenia w roztworze. Jony srebra uwalniają się z cząsteczek srebra, kiedy wchodzą w kontakt z wilgocią, np. płynami ustrojowymi. To właśnie jony uważa się za „biologicznie czynną” część srebra koloidalnego, która nadaje jej właściwości lecznicze.

Srebro w kosmetyce

Kosmetyki ze srebrem koloidalnym stosuje się:

 • na schorzenia czy zmiany skórne, takie jak egzema czy wysypka skórna

Srebro koloidalne wklepuje się w miejscu wysypki i delikatnie pociera nim skórę. Czynność trzeba powtarzać kilkakrotnie, żeby utrzymać wilgotną skórę. Dużym ułatwieniem jest stosowanie emulsji w sprayu (tak jak Belcura).

kosmetyki ze srebrem koloidalnym

 • na otwarte rany

Pomagają zlikwidować powierzchowne stany zapalne, przy czym nie wywołują pieczenia czy szczypania i nie uszkadzają tkanek otaczających ranę. Srebro koloidalne aplikuje się bezpośrednio na otwarte rany, można też nałożyć na ranę opatrunek nasączony preparatem ze srebrem lub sięgnąć po krem na rany i oparzenia z dodatkiem srebra (działa tak Argotiab). Powszechnie stosowanym rozwiązniem jest użycie preparatów na rany w proszku (np. NanoSilver Prodiab, proszek w sprayu). Proszek tworzy barierę ochronną wokół rany, zapobiega rozwojowi bakterii i rozwiązuje problem ewentualnych wysięków.

 • na trądzik

Srebro koloidalne wciera się delikatnie w twarz (palcem lub płatkiem kosmetycznym), żeby zapobiec rozwojowi bakterii i pojawianiu się nowych „wysiewów”. Możesz sięgnąć po dostępne w aptekach Srebro Koloidalne Argentum lub Mydełko naturalne z nanosrebrem.

zestaw kosmetyków ze srebrem

 • na brodawki i kurzajki

Lek. med. W. Gziut sugeruje sposób, w jaki można zwalczać brodawki za pomocą srebra. Trzeba przygotować przylepny bandaż, nasączyć go kilkoma kroplami koloidalnego srebra i nalepić na brodawki. Powinny zniknąć po kilku dniach;

 • w antyperspirantach

Działanie srebra polega tu głównie na utworzeniu bariery antybakteryjnej, a tym samym zapobieganiu przykrym zapachom. Poręczny i zawsze przydatny produkt (zwłaszcza w upalne dni w podróży) to Medispirant chusteczki, które działają jak antyperspirant.

Jak widać srebro koloidalne z powodzeniem stosuje się zewnętrznie w charakterze toniku oczyszczającego, jak i preparatu leczącego zmiany skórne.

Inne dolegliwości, w których zewnętrzne stosowanie srebra kolidalnego może pomóc to:

 • oparzenia, w tym słoneczne
 • swędzenie skóry
 • opryszczka
 • zakażenia drożdżami
 • infekcje uszu i oczu
 • ostre zapalenie spojówek
 • grzybice skóry
 • ospa wietrzna
 • ukąszenia owadów
 • łuszczyca

Srebro koloidalne – dawkowanie i zagrożenia

Warto jednak zauważyć, że produkty ze srebra koloidalnego nie są standaryzowane (nie wprowadzono jednolitych norm ich kontroli i produkcji) i mogą mieć różne skutki uboczne. Dostępne w sklepach roztwory koloidalne mogą się znacznie różnić pod względem sposobu ich wytwarzania, a także liczby i wielkości zawartych w nich cząsteczek srebra.

srebro

Dlatego wprowadzono pewne ograniczenia w sprzedaży tego typu preparatów i maksymalna zawrtość srebra może wynosić 25 ppm.

Lek. med. Wojciech Gziut w swojej książce „Srebro koloidalne. Naturalny antybiotyk” pisze:

„Srebro może działać toksycznie tak, jak każdy ciężki metal, ale różnica jest zawarta w  rozmiarze (wymiarze cząsteczki), a  także w  koncentracji (...) Chcę przestrzec przed stosowaniem srebra innego niż koloidalne, i  to tylko takie, które jest dopuszczone do sprzedaży aptecznej. Tylko taki suplement diety jest gwarancją najwyższej czystości i jakości oraz jest produktem w pełni bezpiecznym.”

Więcej artykułów na ten temat

Natalia Klonowska