Kosmetyki ze srebrem. Nie tylko zdobią skórę!

10. 6. 2019 · 4 minuty czytania

Srebro koloidalne w kosmetykach to coraz popularniejszy trend. Czy rzeczywiście składnik dobrze wpływa na skórę? Jakie posiada właściwości? Dowiedz się więcej!

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Kosmetyki ze srebrem. Nie tylko zdobią skórę!

Zwolennicy twierdzą, że srebro koloidalne to skuteczna metoda leczenia wszelkiego rodzaju infekcji i chorób, od zwykłego przeziębienia po raka. Badania potwierdzają anyseptyczne właściwości srebra koloidalnego. Choć jego stosowanie wciąż wywołuje głosy sprzeciwu, znajdziesz go w kosmetykach, lekach, suplementach, a nawet środkach odkażających do butów. Jakie właściwości mają kosmetyki ze srebrem?

Srebro koloidalne to termin używany do opisania drobnych cząstek srebra zawieszonych w cieczy. Nie jest to związek chemiczny, który zawiera w sobie srebro, ale czyste srebro metaliczne zawieszone w wodzie.

Efekt leczniczy jest możliwy tylko, kiedy woda jest destylowana, a jej jakość wysoka. Inaczej w wodzie znajduje się dużo rozpuszczonych minerałów, które mogą zakłócać działanie srebra. Wielkość cząstek srebra w srebrze koloidalnym może się różnić. Ale niektóre są tak małe, że określa się je mianem „nanocząstek”. Oznacza to, że mają one mniej niż 100 nm i są niewidoczne gołym okiem.

Sprawdź też kosmetyki do ciała.

srebro w kosmetologii

 

Srebro koloidalne − zastosowanie

Już w czasach starożytnych srebro stosowano w leczeniu zakażeń bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych. Jeszcze zanim opracowano nowoczesne antybiotyki, srebro koloidalne było stosowane jako uniwersalny środek na różne infekcje i choroby.

Obecnie srebro koloidalne używa się jako suplement diety lub nakłada bezpośrednio na skórę. Głównie dlatego, że ma szerokie działanie antybakteryjne i antyseptyczne.

kosmetyki ze srebrem

 

Badania sugerują, że srebro wiąże się z białkami na ścianach komórkowych bakterii i niszczy ich błony komórkowe. Dzięki temu. jony srebra mogą przenikać do komórek, gdzie zakłócają procesy metaboliczne bakterii i uszkadzają ich DNA.

Sprawdź też kremy do ciała.

srebro w kosmetyce

 

Działanie srebra koloidalnego zmienia się w zależności od wielkości i kształtu cząstek srebra, a także ich stężenia w roztworze. Jony srebra uwalniają się z cząsteczek srebra, kiedy wchodzą w kontakt z wilgocią, np. płynami ustrojowymi. To właśnie jony uważa się za „biologicznie czynną” część srebra koloidalnego, która nadaje jej właściwości lecznicze.

    Srebro w kosmetyce

    Kosmetyki ze srebrem koloidalnym stosuje się:

    • na schorzenia czy zmiany skórne, takie jak egzema czy wysypka skórna

    Srebro koloidalne wklepuje się w miejscu wysypki i delikatnie pociera nim skórę. Czynność trzeba powtarzać kilkakrotnie, żeby utrzymać wilgotną skórę. Dużym ułatwieniem jest stosowanie emulsji w sprayu (tak jak Belcura emulsja do ciała).

    kosmetyki ze srebrem koloidalnym

     

    • na otwarte rany

    Pomagają zlikwidować powierzchowne stany zapalne, przy czym nie wywołują pieczenia czy szczypania i nie uszkadzają tkanek otaczających ranę. Srebro koloidalne aplikuje się bezpośrednio na otwarte rany, można też nałożyć na ranę opatrunek nasączony preparatem ze srebrem lub sięgnąć po krem na rany i oparzenia z dodatkiem srebra (działa tak Argotiab krem). Powszechnie stosowanym rozwiązniem jest użycie preparatów na rany w proszku (np. NanoSilver Prodiab, proszek w sprayu). Proszek tworzy barierę ochronną wokół rany, zapobiega rozwojowi bakterii i rozwiązuje problem ewentualnych wysięków.

    • na trądzik

    Srebro koloidalne wciera się delikatnie w twarz (palcem lub płatkiem kosmetycznym), żeby zapobiec rozwojowi bakterii i pojawianiu się nowych „wysiewów”. Możesz sięgnąć po dostępne w aptekach Srebro Koloidalne Argentum lub Mydełko naturalne z nanosrebrem.

    zestaw kosmetyków ze srebrem

     

    • na brodawki i kurzajki

    Lek. med. W. Gziut sugeruje sposób, w jaki można zwalczać brodawki za pomocą srebra. Trzeba przygotować przylepny bandaż, nasączyć go kilkoma kroplami koloidalnego srebra i nalepić na brodawki. Powinny zniknąć po kilku dniach;

    • w antyperspirantach

    Działanie srebra polega tu głównie na utworzeniu bariery antybakteryjnej, a tym samym zapobieganiu przykrym zapachom. Poręczny i zawsze przydatny produkt (zwłaszcza w upalne dni w podróży) to Medispirant chusteczki, które działają jak antyperspirant.

    Jak widać srebro koloidalne z powodzeniem stosuje się zewnętrznie w charakterze toniku oczyszczającego, jak i preparatu leczącego zmiany skórne.

    Inne dolegliwości, w których zewnętrzne stosowanie srebra kolidalnego może pomóc to:

    • oparzenia, w tym słoneczne
    • swędzenie skóry
    • opryszczka
    • zakażenia drożdżami
    • infekcje uszu i oczu
    • ostre zapalenie spojówek
    • grzybice skóry
    • ospa wietrzna
    • ukąszenia owadów
    • łuszczyca

    Srebro koloidalne – dawkowanie i zagrożenia

    Warto jednak zauważyć, że produkty ze srebra koloidalnego nie są standaryzowane (nie wprowadzono jednolitych norm ich kontroli i produkcji) i mogą mieć różne skutki uboczne. Dostępne w sklepach roztwory koloidalne mogą się znacznie różnić pod względem sposobu ich wytwarzania, a także liczby i wielkości zawartych w nich cząsteczek srebra.

    srebro

     

    Dlatego wprowadzono pewne ograniczenia w sprzedaży tego typu preparatów i maksymalna zawrtość srebra może wynosić 25 ppm.

    Lek. med. Wojciech Gziut w swojej książce „Srebro koloidalne. Naturalny antybiotyk” pisze:

    „Srebro może działać toksycznie tak, jak każdy ciężki metal, ale różnica jest zawarta w  rozmiarze (wymiarze cząsteczki), a  także w  koncentracji (...) Chcę przestrzec przed stosowaniem srebra innego niż koloidalne, i  to tylko takie, które jest dopuszczone do sprzedaży aptecznej. Tylko taki suplement diety jest gwarancją najwyższej czystości i jakości oraz jest produktem w pełni bezpiecznym.”

      Więcej artykułów na ten temat

      • Właściwości witaminy C w kosmetykach

        Właściwości witaminy C w kosmetykach

        · 5 minut czytania
        Chcesz poprawić wygląd skóry? Sięgnij po kosmetyki z witaminą C. Dowiedz się, czym wyróżnia się ten składnik i dlaczego powinny po niego sięgać posiadaczki cery dojrzałej!
      • Witamina C lewoskrętna - mit czy hit?

        Witamina C lewoskrętna - mit czy hit?

        · 5 minut czytania
        Czy niezwykła substancja, jaką jest witamina C lewoskrętna, istnieje naprawdę? A może to tylko chwyt marketingowy? Odpowiedzi poznasz dzięki lekturze tego artykułu.
      • Parafina ciekła znajduje zastosowanie w kosmetyce przede wszystkim w pielęgnacji cery przesuszonej i potrzebującej szczególnej ochrony. Dowiedz się więcej na jej temat!
      O autorze
      Natalia Klonowska
      Natalia Klonowska
      Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Natalia Klonowska
      Natalia Klonowska
      Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
      Przeczytaj więcej od tego autora