Kosmetyki ze srebrem. Nie tylko zdobią skórę!

10. 6. 2019 · Natalia Klonowska · 6 minut czytania

Zwolennicy twierdzą, że srebro koloidalne to skuteczna metoda leczenia wszelkiego rodzaju infekcji i chorób, od zwykłego przeziębienia po raka. Badania potwierdzają anyseptyczne właściwości srebra koloidalnego. Choć jego stosowanie wciąż wywołuje głosy sprzeciwu, znajdziesz go w kosmetykach, lekach, suplementach, a nawet środkach odkażających do butów. Jakie właściwości mają kosmetyki ze srebrem?

Srebro koloidalne − co to jest?

Srebro koloidalne to termin używany do opisania drobnych cząstek srebra zawieszonych w cieczy. Nie jest to związek chemiczny, który zawiera w sobie srebro, ale czyste srebro metaliczne zawieszone w wodzie.

Efekt leczniczy jest możliwy tylko, kiedy woda jest destylowana, a jej jakość wysoka. Inaczej w wodzie znajduje się dużo rozpuszczonych minerałów, które mogą zakłócać działanie srebra. Wielkość cząstek srebra w srebrze koloidalnym może się różnić. Ale niektóre są tak małe, że określa się je mianem „nanocząstek”. Oznacza to, że mają one mniej niż 100 nm i są niewidoczne gołym okiem.

Sprawdź też kosmetyki do ciała.

srebro w kosmetologii

Srebro koloidalne − zastosowanie

Już w czasach starożytnych srebro stosowano w leczeniu zakażeń bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych. Jeszcze zanim opracowano nowoczesne antybiotyki, srebro koloidalne było stosowane jako uniwersalny środek na różne infekcje i choroby.

Obecnie srebro koloidalne używa się jako suplement diety lub nakłada bezpośrednio na skórę. Głównie dlatego, że ma szerokie działanie antybakteryjne i antyseptyczne.

kosmetyki ze srebrem

Badania sugerują, że srebro wiąże się z białkami na ścianach komórkowych bakterii i niszczy ich błony komórkowe. Dzięki temu. jony srebra mogą przenikać do komórek, gdzie zakłócają procesy metaboliczne bakterii i uszkadzają ich DNA.

Sprawdź też kremy do ciała.

srebro w kosmetyce

Działanie srebra koloidalnego zmienia się w zależności od wielkości i kształtu cząstek srebra, a także ich stężenia w roztworze. Jony srebra uwalniają się z cząsteczek srebra, kiedy wchodzą w kontakt z wilgocią, np. płynami ustrojowymi. To właśnie jony uważa się za „biologicznie czynną” część srebra koloidalnego, która nadaje jej właściwości lecznicze.

 

   

  Srebro w kosmetyce

  Kosmetyki ze srebrem koloidalnym stosuje się:

  • na schorzenia czy zmiany skórne, takie jak egzema czy wysypka skórna

  Srebro koloidalne wklepuje się w miejscu wysypki i delikatnie pociera nim skórę. Czynność trzeba powtarzać kilkakrotnie, żeby utrzymać wilgotną skórę. Dużym ułatwieniem jest stosowanie emulsji w sprayu (tak jak Belcura emulsja do ciała).

  kosmetyki ze srebrem koloidalnym
  • na otwarte rany

  Pomagają zlikwidować powierzchowne stany zapalne, przy czym nie wywołują pieczenia czy szczypania i nie uszkadzają tkanek otaczających ranę. Srebro koloidalne aplikuje się bezpośrednio na otwarte rany, można też nałożyć na ranę opatrunek nasączony preparatem ze srebrem lub sięgnąć po krem na rany i oparzenia z dodatkiem srebra (działa tak Argotiab krem). Powszechnie stosowanym rozwiązniem jest użycie preparatów na rany w proszku (np. NanoSilver Prodiab, proszek w sprayu). Proszek tworzy barierę ochronną wokół rany, zapobiega rozwojowi bakterii i rozwiązuje problem ewentualnych wysięków.

  • na trądzik

  Srebro koloidalne wciera się delikatnie w twarz (palcem lub płatkiem kosmetycznym), żeby zapobiec rozwojowi bakterii i pojawianiu się nowych „wysiewów”. Możesz sięgnąć po dostępne w aptekach Srebro Koloidalne Argentum lub Mydełko naturalne z nanosrebrem.

  zestaw kosmetyków ze srebrem
  • na brodawki i kurzajki

  Lek. med. W. Gziut sugeruje sposób, w jaki można zwalczać brodawki za pomocą srebra. Trzeba przygotować przylepny bandaż, nasączyć go kilkoma kroplami koloidalnego srebra i nalepić na brodawki. Powinny zniknąć po kilku dniach;

  • w antyperspirantach

  Działanie srebra polega tu głównie na utworzeniu bariery antybakteryjnej, a tym samym zapobieganiu przykrym zapachom. Poręczny i zawsze przydatny produkt (zwłaszcza w upalne dni w podróży) to Medispirant chusteczki, które działają jak antyperspirant.

  Jak widać srebro koloidalne z powodzeniem stosuje się zewnętrznie w charakterze toniku oczyszczającego, jak i preparatu leczącego zmiany skórne.

  Inne dolegliwości, w których zewnętrzne stosowanie srebra kolidalnego może pomóc to:

  • oparzenia, w tym słoneczne
  • swędzenie skóry
  • opryszczka
  • zakażenia drożdżami
  • infekcje uszu i oczu
  • ostre zapalenie spojówek
  • grzybice skóry
  • ospa wietrzna
  • ukąszenia owadów
  • łuszczyca

  Srebro koloidalne – dawkowanie i zagrożenia

  Warto jednak zauważyć, że produkty ze srebra koloidalnego nie są standaryzowane (nie wprowadzono jednolitych norm ich kontroli i produkcji) i mogą mieć różne skutki uboczne. Dostępne w sklepach roztwory koloidalne mogą się znacznie różnić pod względem sposobu ich wytwarzania, a także liczby i wielkości zawartych w nich cząsteczek srebra.

  srebro

  Dlatego wprowadzono pewne ograniczenia w sprzedaży tego typu preparatów i maksymalna zawrtość srebra może wynosić 25 ppm.

  Lek. med. Wojciech Gziut w swojej książce „Srebro koloidalne. Naturalny antybiotyk” pisze:

  „Srebro może działać toksycznie tak, jak każdy ciężki metal, ale różnica jest zawarta w  rozmiarze (wymiarze cząsteczki), a  także w  koncentracji (...) Chcę przestrzec przed stosowaniem srebra innego niż koloidalne, i  to tylko takie, które jest dopuszczone do sprzedaży aptecznej. Tylko taki suplement diety jest gwarancją najwyższej czystości i jakości oraz jest produktem w pełni bezpiecznym.”

   Więcej artykułów na ten temat

   • Właściwości witaminy C w kosmetykach

    Właściwości witaminy C w kosmetykach

    · 7 minut czytania
    Chcesz poprawić wygląd skóry? Sięgnij po kosmetyki z witaminą C. Dowiedz się, czym wyróżnia się ten składnik i dlaczego powinny po niego sięgać posiadaczki cery dojrzałej!
   • Coraz częściej spotykamy się z olejem konopnym i produktami z konopi w leczeniu różnych dolegliwości, jednak jak CBD wpływa na nasz układ nerwowy? Opowiadamy!
   • Woda morska do nosa - na co pomaga?

    Woda morska do nosa - na co pomaga?

    · 9 minut czytania
    Woda morska ma szerokie zastosowanie: wspiera leczenie kataru wirusowego i bakteryjnego oraz zatok, pomaga w alergii. Opowiadamy, jak działa roztwór sterylnej wody morskiej!
   O autorze
   Natalia Klonowska
   Natalia Klonowska
   Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
   Przeczytaj więcej od tego autora
   O autorze
   Natalia Klonowska
   Natalia Klonowska
   Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
   Przeczytaj więcej od tego autora