Torbiel szyszynki − „guz”, który wykrywa się przez przypadek
Torbiel szyszynki to najczęściej przypadkowe znalezisko, które lekarz zauważa podczas badań obrazowych głowy wykonywanych z innego powodu. Jest dosyć częstym schorzeniem. Zazwyczaj nie daje żadnych objawów i wiele lat można żyć nie wiedząc o jego istnieniu. Czasami jednak może znacząco utrudniać funkcjonowanie, a nawet zagrażać zdrowiu i życiu. Wtedy lepiej zastanowić się nad leczeniem chirurgicznym.
Spis treści:
Co to jest torbiel szyszynki?
Szyszynka to gruczoł wydzielania wewnętrznego − jej zadaniem jest synteza i wydzielanie melatoniny. Hormon ten wydzielany jest głównie w nocy − obecność światła hamuje jej produkcję. Reguluje rytm dobowy (sen i czuwanie) i wpływa na pracę zegara biologicznego. Jest również hormonem antygonadotropowym, a więc ma wpływ na regulację wydzielania gonadotropin. W skrócie, można powiedzieć, że zapobiega przedwczesnemu dojrzewaniu u dzieci.
Sama nazwa „szyszynka” pochodzi od podobieństwa jej struktury do szyszki pinii. Jest niewielkim tworem o kształcie przypłaszczonego stożka. Jej wymiary to zwykle 12 mm x 8 mm x 4 mm. Znajduje się w mózgu, w linii pośrodkowej, a dokładniej w nadwzgórzu – jest częścią międzymózgowia.
Sprawdź też, z czego wynikają częste bóle głowy.
Torbiel szyszynki to jeden z rodzajów guzów szyszynki. Jest zmianą łagodną, najczęściej wykrytą zupełnie przypadkowo.
Skąd się bierze torbiel szyszynki? przyczyny powstania
Przyczyny powstania torbieli szyszynki pozostają nieznane. Niektóre z nich mogą być zmianami wrodzonymi, inne powstają być może w wyniku zmian hormonalnych.
Wiadomo natomiast, że występują dosyć często − szacuje się, że można je znaleźć u około 10% ludzi poddawanych badaniom obrazowym mózgu.
Sprawdź też, czym jest napięciowy ból głowy.
Torbiel w głowie − czy to groźne?
Najczęściej torbiel na szyszynce nie daje żadnych objawów i wykrywana jest przypadkowo (np. podczas rezonansu magnetycznego głowy wykonywanego z zupełnie innego powodu). Gdy zmiana powiększa się, może uciskać okoliczne struktury i zaburzać krążenie płynu mózgowo-rdzeniowego. Co w efekcie może doprowadzić do wodogłowia (czyli wzrostu ilości płynu mózgowo-rdzeniowego w układzie komorowym mózgu).
Najczęstszy symptom, który daje objawowa torbiel szyszynki to bóle głowy i migreny. Mogą pojawić się zaburzenia widzenia, problemy ze skierowaniem wzroku w górę (a czasem także w dół). Rzadziej występują upośledzenie chodu, trudności z koncentracją i kłopoty z pamięcią, zawroty głowy, zaburzenia snu, wymioty czy drgawki, niedowłady lub zaburzenia świadomości.
U dzieci może dojść do przedwczesnego dojrzewania płciowego. Czasami pojawia się jest zespół Parinaud, który polega na upośledzeniu ruchów gałek ocznych w pionowej płaszczyźnie, braku reakcji źrenic na światło i prawidłowej reakcji na zbieżność.
Torbiele, które dają objawy nieco częściej występują u kobiet, w drugiej dekadzie życia.
Sprawdź też tabletki na migrenę i ból głowy.
Jak leczyć torbiel na szyszynce?
Badania obrazowe głowy coraz częściej wykorzystywane są w diagnostyce wielu schorzeń. Również jakość stosowanych sprzętów poprawia się na przestrzeni lat. Z tego powodu coraz częściej do lekarza trafiają osoby z przypadkowo zauważoną torbielą szyszynki. Naturalnie, coś co znajduje się w mózgu może zaniepokoić.
„Mam torbiel w głowie, czy to groźne?” – to pewnie jedno z pierwszych pytań, które samo się nasuwa, gdy odczytasz wynik swojego MRI. Jak wspomniałam, ta torbiel w mózgu nie musi być groźna. Część osób może przeżyć wiele lat i nie mieć pojęcia o istnieniu torbieli swojej szyszynki. Takie małe, bezobjawowe torbiele zazwyczaj nie wymagają leczenia, a jedynie okresowej kontroli.
Jeśli natomiast torbiel szyszynki powoduje objawy lub w okresowych badaniach zwiększa swoją objętość, zalecane jest podjęcie leczenia. Zdecyduje o nim lekarz, w zależności od rodzaju objawów i wielkości torbieli. Być może konieczna okaże się interwencja chirurgiczna i usunięcie torbieli czy udrożnienia przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego.
Rokowanie w większości przypadków jest dobre. Większość torbieli nie powoduje objawów, ani nie doprowadza do komplikacji. Natomiast, jakby nie patrzeć, jest to torbiel w mózgu i może prowadzić też do poważnych skutków, dlatego na pewno nie można jej lekceważyć. Jeśli masz zdiagnozowaną nieobjawową torbiel szyszynki, ale zauważysz u siebie jakiekolwiek niepokojące symptomy (bóle głowy, problemy ze spojrzeniem w górę i inne wymienione powyżej) poinformuj o tym swojego lekarza, bo może to świadczyć o powiększaniu się Twojej torbieli.
Czy torbiel szyszynki może pęknąć? Może się to zdarzyć, dlatego czasem ciężarnym pacjentkom z dużą torbielą zaleca się poród przez cesarskie cięcie. Na pocieszenie dodam jednak, że samoistne zniknięcie torbieli również jest możliwe.
Więcej artykułów na ten temat
Bakteryjne zapalenie opon mózgowych. Leczenie to antybiotyki!
· 4 minuty czytaniaCzym jest bakteryjne zapalenie opon mózgowych? Jak leczy się to schorzenie? Kiedy trzeba wykonać antybiogram? Kto jest narażony na rozwój choroby? Przeczytaj nasze porady!Dystonia - gdy tracisz kontrolę nad własnym ciałem…
· 4 minuty czytaniaCo to jest dystonia? Skąd bierze się zaburzenie spowodowane nawracającymi skurczami mięśni? Jak diagnozować i leczyć chorobę? Szczegóły poznasz na naszym blogu!Neurologiczne zaburzenia smaku − czy można je leczyć?
· 4 minuty czytaniaCzym są i z czego wynikają neurologiczne zaburzenia smaku? Jak przebiega ich diagnostyka i leczenie? Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Sprawdź nasze porady!